Réva 2022



host - 113.229 (?)
13.9.2023 11:10

Festivalnyj jsem viděl před lety na vidhradě na Sádku u Kroměříže a okamžitě jsem věděl, že tuto odrůdu nechci právě z důvodu silného zahnívání. Shodou okolností jsem se o něm bavil včera s vinařem, který ho má snad tři čtvrtě hektaru. Slušně odolný k plísni i padlí, avšak náchylný na šedou plíseň. Podobně vypadal na vihohradě v Lednici, pěkné hrozny, ale husté a hnijící.Svou roli bude u něj hrát to, že je moldavská odrůda, tam asi s hnitím nemají tak velké problémy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 113.229 (?), 13.9.2023 11:10

Festivalnyj jsem viděl před lety na vidhradě na Sádku u Kroměříže a okamžitě jsem věděl, že tuto odrůdu nechci právě z důvodu silného zahnívání. Shodou okolností jsem se o něm bavil včera s vinařem, který ho má snad tři čtvrtě hektaru. Slušně odolný k plísni i padlí, avšak náchylný na šedou plíseň. Podobně vypadal na vihohradě v Lednici, pěkné hrozny, ale husté a hnijící.Svou roli bude u něj hrát to, že je moldavská odrůda, tam asi s hnitím nemají tak velké problémy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 13.9.2023 19:35
Chtělo to o jeden postřik víc, aspon o jeden, ale když to člověk dělá pro vlastní potřebu a není na tom podnikatelsky zainteresován, s postřiky šetří. Navíc mám Festivalnyj vysazený na nevhodném místě mezi stromy a od západu je sousedova zeď. Uvidím jak to bude na novém místě, ale tam zase moc praží slunce a mám z toho obavu víc než z plísně. On má hodně jemnou slupku, u mě měl letos hodně náběh na sluneční úžeh a odtud pak vznikají potíže a taky od hmyzu. Problémy byly hlavně na těch hroznech kolem hmotnosti 500 g. Já jsem s ním na konzum celkem spokojen, ale půl hekratu bych ho nechtěl, protože to by byla plocha už na víno a do toho bych se z této odrůdy nepouštěl. Ale když dělám sirup, dá krásnou růžovou barvu a nejsou od něj třísloviny jako od červených moštových odrůd. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 13.9.2023 20:01
Ještě jeden laškovný dodatek k plesnivění bobulí Festivalnyj. Já to podchytil hned ze začátku, ale našel jsem pár už celkem plísní uschlých bobulí a byly překvapivě sladké. Možná jsem to měl nechat tak jak to dělají někteří profesionálové. Ještě pár hroznů mám a tak nějaký zkusím co se z toho vyklube. Přiznám se ale, že do produktů z hroznů na kterých by byla ušlechtilá plísen bych se já nepouštěl, na to nemám zkušenosti. Biegler.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 13.9.2023 22:39

Radarové odrazy dnešní noci se zatím zdají býti pořád zlověstné, šel jsem tedy ještě otrhat nějaké hrozny, které jsem ještě sklízet nechtěl, ale předpovídaná děštovka by je pohřbila. Neodolal jsem a okusil poprvé z révy Bianca hrozen z panenské sklizně. Moje pochyby jsou vyvráceny, odrůda Bianca to je, hrozny už mají i to pěkné líčko, pan Osiška poslal to co jsem si objednal. Problémy s plísní révovou prostě u této odrůdy v období před květem a v květu byly. Na jednom blogu o pěstování révy, který se bohužel odmlčel pěstitele trápilo padlí na hroznech, tak uvidíme. To je ještě dodatek a vysvětlení k pochybám o odrůdě, které jsem vyjádřil v minulosti. Chutí mi připomíná révu Krystal, ale v plné zralosti bude zřejmě sladší a už nyní je vidět, že i štavnatější a pro moštování výtěžnější. Další rozbor až příští rok. Než jsem to sepsal, děštivo už znovu klepe na okna, netrhal jsem zbytečně... Biegler

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 15.9.2023 7:05
Včera jsem sledoval video o tom zda hnojit a nebo vůbec nehnojit révu při výsadbě sazenic. Podle toho co jsem z různých zdrojů i podle mého vlastního rozumu a zkušeností zjistil jsou obaba tyto názory (hnojit x nehnojit vůbec) zavádějící a začínající pěstitel by pak nemusel pozemek vyhnojit vůbec. Vyhnojení by se mělo provádět na dvakrát s předplodinou a pak před rigolizací. Před rigolizací není vhodné dodávat nerozložená organická hnojiva, protože proces rozkladu z okolní půdy odebírá kyslík a dokonce i dusík a mohlo by dojít k popálení kořenů. Počáteční růst nově zasazených sazenic révy neovlivnuje vyhnojení pozemku, ale zásobní látky uložené v kořenech akolénkách. Proto by kvalitní sazenice měla mít 4 kořeny a vyzrátý výhon na délku 8 oček. Jen kvalitní sazenice hned ze začátku nastartuje dobrý růst. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 15.9.2023 8:48

Rygolování ani náhodou, to nešlo naplánovat. Sázel jsem do jámy, dole s nějakým zásobním draslem a fosforem, pak kompost se zeminou. Všechno rostlo vcelku uspokojivě. Fakt ovšem je, že v naší poloze je třeba počítat s tím, že révy začnou plodit tak čtvrtý, pátý rok až dostatečně zesílí a odolají mrazům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.229 (?), 15.9.2023 10:15

Přimlouvám se za co nejdůkladnější přípravu půdy před sázením révy, pokud je to možné. Sám jsem svého času kopal okop pro klečícího střelce, na dno jsem promíchával Cererit s kompostem a zeminou. Ale je pravda, že kořeny révy časem z připravené jámy vyrostou a pak se teprve ukáže. 
Jinak kořeny jsem u sazenic révy mikdy nepočítal a pokud se nepletu, roubované sazenice mají vždy jen krátký čípek a ne výhon na délku 8 oček. Pokud se před výsadbou řeže, tak na 2 očka. Stejně se nechá růst jeden, maximálně dva výhony. A i když se řeže na 2 očka, jejich skutečny počet (spousta spících oček není vidět a začnou růst až případě potřeby) je podstatně vyšší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 15.9.2023 11:35
A pak si přečtete o tom, že standardní sazenice musí mít pevný, kruhový srůst podnože s roubem, letorost vyzrálý minimálně na délku osmi oček a nejméně čtyři kořeny rozložené po obvodu kořenové patky. A další věci ohledně UKZUZ a SRS. Jedině zkusit objednat přímo u autora, který o tom píše a sazenice produkuje, jestli to tak opravdu je a je to někde jinde lepší a nebo jsou v zájmu komerce a uspokojení poptávky produkovány jen rychlokvašky. Biegler.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 15.9.2023 11:43
Letos si mi jedna kolemjdoucí stěžovala, když viděla můj vinohrádek, že jim sprchávají hrozny, a že pod ně do jam dávali hnůj. Já to taky kopu všechno ručně, ale před tím jsem místo několikrát hluboce prooral velkým traktorem. Akorát loni co jsem přikopával dva rigoly a bylo to už delší dobu po orbě, šlo to hůř. Já měl z případného přehnojení strach u odrůdy Bianca, ale letos to co kvetlo nesprchlo nic. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.229 (?), 15.9.2023 11:54

Vůbec nerozporuji, že roubovaná sazenice musí mít důkladně srostlou podnož s roubem a slušné kořeny. Ale pokud jste někdy roubovanou sazenici viděl, tak víte, že žádná z profi firem ji neprodává s vyzrálým letorostem na délku 8 oček. Ano sazenice by měla mít výhon vyzrálý na 8 oček, ale ten se při přípravě sazenic zkracuje na pouhá 2 očka.
A nepochopil jsem, proč ve svém příspěvku zmiňujete rychlokvašky a co tím míníte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika