Problém se sviluškami



host - 9.162 (?)
10.5.2012 8:18

Dobrý den

Chtěl jsem se zeptat... letos jsem nestihl postříkat proti roztočům a na listech mladých výhonů mám černé tečky ba skoro dírky. Mám to stříknout ještě teď, když mají výhony 10-15cm, nebo tomu utečou růstem?

Ještě jsem se chtěl zeptat, mám kmínek a dva tažně. Z jednoho očka rostou dva silné výhony s krásně nasazenými květy (jde o bujnou odrůdu SOLARIS), mám jeden výhon vylomit, nebo je běžné u tohoto pěstebního tvaru ponechat i dva výhony z jednoho očka? (předpokládám že záleží na vzrůstnosti odrůdy, což SOLARIS je a zahuštění keře, s čímž by problém nebyl). Mám 25 hlav odrůd Alden, Solaris, Krystal, Nero, Gročanka, Prim, Vostorg, Ajvaz, Arkadia.

Děkuji

Petr

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 151.93 (?), 5.5.2012 20:45, zobrazeno: 6892x

Jako každým rokem i letos bojuju s potvorama jménem svilušky. Teda aspoň myslím, že jsou to ony. Mladé výhony jsou vyčouhlé, se zakrslými lístky, někdy jakoby popálené. Listy některých odrůd jim nechutnají, zatímco poupata skoro všech odrůd ano.
Je zajímavé, že tento problém se mi neobjevil u vyrašených řízků, zatímco u matečních rostlin v celé své "kráse". Znamená to, že svilušky v révových očkách nepřezimují, ale vždy odněkud přilétají? T. pyri jsem zkoušel nasadit dvakrát, ale bez úspěchu. Žerou T. pyri vůbec svilušky?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.81 (?), 5.5.2012 23:39

Zdravím Vás pán Zyjan! Hálčivec, svilušky aj vlnovník patria medzi roztočce a roztoče, tzn. že nelietajú. Samičky prezimujú v skulinkách kôry a na jar kladú vajíčka. Z nich sa liahnu zas prevažne samičky, takže sa veľmi rýchlo namnožia a cicaním decimujú mladé výhony. Dravý roztoč si pochutí na všetkých troch. Vlnovník je v jeho "jedálníčku" na poslednom mieste. Nespravil ste pri introdukcii samičiek Typhlodromus pyri niekde chybu? Prvým rokom nie sú výsledky biologickej ochrany vidieť, lebo dravý roztoč sa musí najprv pomnožiť v celom ekosystéme. Pozor na akaricídy, ktoré by ho mohli redukovať!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 151.93 (?), 6.5.2012 11:24

Věděl jsem velmi dobře, že nesmím používat postřik proti roztočům alespoň tři roky. Postřik jsem prováděl pouze na poupata - jen díky tomu jsem někdy měl něco z úrody.
Roztočům moc nerozumím, ale slyšel jsem právě od jednoho vinaře, že svilušky opravdu létají a dokonce se pro ně vyrábějí feromonové lapače.
(..tak nevím...)
Možná by bylo dobré vyzkoušet proti roztočům něco, co nabízí sama příroda. Napadá mě extrakt z thuje, pelyňku, kopřiv nebo mariánka. Nevím jak jsou na tom "naši" roztoči, ale včelaři proti nim s oblibou používají kyselinu mravenčí - a prý s úspěchem (ta je právě v kopřivách).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 6.5.2012 13:38

Ošetřil jsem letos opět Sulkou a vyrašená réva je nádherná, úplně bez poškození. Ještě předloni byly pupeny a listy zdeformované a listy i "prostřílené". Pachatelé? Vlnovník a Hálčivec, jestli i Sviluška, nevím, myslím že ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 151.93 (?), 6.5.2012 14:40

Je pravda, že jsem tu Sulku ani Sulikol pak už nepoužil - nezbyl čas. Prostřílené ani puchýřovité listy (kupodivu) už pár let nemám. Mladé výhony se ale vytahují, listy zůstavají malé, vytahují se i květní poupata nebo rovnou zasychají. Stříkl jsem to včera Karathanem a se zvětšováním poupat je budu co dva nebo tři dny zvlášť ostříkávat - vlastně to už tak dělám každým rokem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 9.171 (?), 8.5.2012 22:44

Dobrý deň pán Zyjan! Keď ste písal o vinárovi, ktorý videl lietať svilušky, napadlo ma, či náhodou nevidel strapku viničovú (třásněnku révovou). Tie patria medzi hmyz a vedia parádne poškodiť rašiace výhonky. Vegetujú hlavne na slaku a koprivách pod viničom a pri likvidácii burín sa rýchlo presunú hore na vinič. Pozrite na tuto stránku. Chemické prípravky v ČR nie sú registrované, ale v staršej diskúsii fóra z r. 2003 som vyčítal, že by na třásněnky mali zabrať postreky typu Mospilan, Reldan, Admiral... Sviluškami sa okrem dravých roztočov živia aj dospelce a larvy slniečka menom Huňáček sviluškový. Na biologickú ochranu v skleníkoch sa v minulosti využíval dravý roztoč Phytoseiulus riegeli Dosse.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 151.93 (?), 9.5.2012 17:23

O roztoči Phytoseiulus jsem už slyšel - prý se velmi rychle množí, ale má u nás problémy s přežitím zimy.
Rezervoárem svilušek jsou prý peckoviny, zejména stromy třešní a trnek. A těch je, přiznám se kolem dokola nespočet. Takže i když nemají křídla, vítr jim k přemísťování bohatě stačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 9.171 (?), 9.5.2012 22:04

Na bývalej záhradke som mal okrem vinohradu (70 koreňov) medzi ovocnými stromami aj 1 poloslivku (Stanley). Jeden rok bola dobre chytená sviluškami- listy odspodu hrdzavé, ale na viniči sa nič neprejavilo. Pre révu je nebezpečnejšia sviluška chmelová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 9.162 (?), 10.5.2012 8:18

Dobrý den

Chtěl jsem se zeptat... letos jsem nestihl postříkat proti roztočům a na listech mladých výhonů mám černé tečky ba skoro dírky. Mám to stříknout ještě teď, když mají výhony 10-15cm, nebo tomu utečou růstem?

Ještě jsem se chtěl zeptat, mám kmínek a dva tažně. Z jednoho očka rostou dva silné výhony s krásně nasazenými květy (jde o bujnou odrůdu SOLARIS), mám jeden výhon vylomit, nebo je běžné u tohoto pěstebního tvaru ponechat i dva výhony z jednoho očka? (předpokládám že záleží na vzrůstnosti odrůdy, což SOLARIS je a zahuštění keře, s čímž by problém nebyl). Mám 25 hlav odrůd Alden, Solaris, Krystal, Nero, Gročanka, Prim, Vostorg, Ajvaz, Arkadia.

Děkuji

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 9.171 (?), 10.5.2012 22:35

Dobrý deň Petře! Proti roztočcom musíte použiť syntetický akaricíd, aby ste zastavil ich množenie. Teplé a suché počasie im vyhovuje. Sulku či Sulikol už použiť nemôžete. V slabom riedení by nemali dostatočný akaricídny účinok.

Pokiaľ máte na konci kmienka iba 1 očko s 2 výhonmi, môžete pestovať dvojoblúkový tvar na drôtenke. Ak chcete iba 1 oblúk, druhý výhon skráťte na čapík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika