Přihnojení mladých sazenic



host - 128.175 (?)
29.8.2011 23:20
Dobrý deň! Pokiaľ ste nemal na obidve strany od radu viničových sadeníc aspoň na šírku rýľa voľnú pôdu, potom sadenice zápasili o vodu a živiny s trávou a mali malé prírastky. Čerstvým hnojom by som teraz nehnojil. Výnimkou je trus králikov. Namiesto hnoja dajte radšej síran draseľný, hnoj prihrňte zeminou a nechajte vyzreť. Dajte ho radšej na jar- riadne vyzretý. Nezabúdajte, že vinič potrebuje hlavne draslo a dusík. Z mikroprvkov horčík, bór, molybden. Fosforu dávajte podstatne menej ako draslíka. Paľo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 144.72 (?), 29.8.2011 16:00, zobrazeno: 6704x

Dobrý den. V loňském roce jsem na jižním zatravněném svahu vysadil 100 ks sazenic vinné révy(4 řady po 25).Pozemek je ke konci téměř rovný, v těchto místech je 20 sazenic.Zde je patrné, že je půda hlubší a úrodnější než vrchní svažitá část, také přírust je větší, ale nijak závratný.V prvním roce do 1 metru vrchní sazenice některé jen 0,3 cm.Byla to moje první výsadba, říkal jsem si že víno zakořeňuje a druhý rok to bude lepší.Na jaře jsem zastřihl na dvě očka, jak mi bylo porazeno.Byl jsem však zklamán, že víno opět špatně roste.Při výsadbě jse vykopal díry cca 40x40 cm a 60 cm do hloubky, zasypal kvalitní ornicí s peletovaným kravským hnojem.Tráva postupně dorostla k sazenicím, ale pravidelně jsem jí sekal.Před měsícem, když jsem viděl jak víno roste- neroste, rozhodl jsem se odkopat trávu i s kořeny cca 50 cm na obě strany, po celé délce řady a přihnojit.Výsledek mně ohromil, hlavně minulý tropický týden přírust u některých silnějších sazenic až 50 cm.Zároveň se ale obávám, že přírusty už nevyzrají.Před zimou bych chtěl vínu dopřát opět ho přihnojit, tentokrát čerstvým hnojem a zapravit ho do země. Prosím o radu jaké největší množství, abych ho zase nepřehnojil a nespálil, nebo jak a čím dodat do vyžilé půdy živiny.Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 29.8.2011 16:20

Ideální doba na přihnojení révy ke konec května až červen. Teď rozhodně nepřihnojujte, výsledkem by byly dlouhé nevyzrálé letorosty, které by stejně při prvním mrazíku zmrzly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 151.93 (?), 29.8.2011 16:47

Mám několik sazenic, na jejichž listech se v celé míře projevil podzim - listy jsou červené nebo žluté, nefunkční - na uložení ke spánku je pro ně příliš brzy. Možná je ještě mírně drobně přihnojím - jenom tak, pro pár lístků, aby pomohly absorbovat do pletiv draslík a další živiny na zimu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 3.132 (?), 29.8.2011 22:25

Bredík má pravdu. Doba hnojení /dusíkem/ skončila posledním červencem. Srpnové přírůstky většinou zmrznou, ale záleží na odrůdě. Velmi rané odrůdy ještě dokážou vyzrát a přežít mírnou zimu.  Nemusíte být ale smutný, když rostou bujně letorosty, tak adekvátně k tomu roste i kořenová soustava. A to se vám vyplatí v příštím roce.

Čerství hnůj, kompost atd. nejsou úplně ideální hnojivo.  Nejlépe je hnůj nechat rok proležet, zkompostovat no a kompostem nelze přehnojit.  JInak je dávka čerstvého hnoje 30 - 5O t na hektrar neboli 3 - 5 kg na m 2.  Pokud Vám ovšem sazenice začnou bujně růst, vynechejte dusíkatá hnojiva jinak se může dostavit nežádoucí jo - jo efekt. Letorosty bujně rostou a nevyzrávají, pak zmrznou a předimenzovaná kořenová soustava zase spůsobí bujný růst a letosty opět zmrznou atd.

Sazeničky, které předčasně vyzrávají a barví listí mohou být poškozené /např. okusem/  nebo prostě ukončily vegetaci. Réva má v sobě jakési biologické hodiny.  Částo se mě stávalo, když jsem vysazoval přirychlené sazeničky ze skleníku, že končily vegetaci již koncem července.  Vždycky mě trochu vyděsily, ale ejhle příští rok se normálně zazelenaly a pak již rostly normálně. Přihnojovat sazeničku, která jak se zahradnicky říká již zatáhla je zbytečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 151.93 (?), 30.8.2011 12:02

Za radu moc díky. Dusíkem bych samozřejmě nehnojil - to spíš nějakým chelátovým hnojivem pro rychlou spotřebu. Ty sazenice, které mám na mysli jsou určeny pro pěstování na ještě nezpracovaném místě - mám je proto ještě v pixlách - na zimu zůstanou ve sklepě. Za průšvih považuju, že ač mají nefunkční listy, výhony nejsou dostatečně vyzrálé (není to u všech, pouze u některých).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 128.175 (?), 29.8.2011 23:20
Dobrý deň! Pokiaľ ste nemal na obidve strany od radu viničových sadeníc aspoň na šírku rýľa voľnú pôdu, potom sadenice zápasili o vodu a živiny s trávou a mali malé prírastky. Čerstvým hnojom by som teraz nehnojil. Výnimkou je trus králikov. Namiesto hnoja dajte radšej síran draseľný, hnoj prihrňte zeminou a nechajte vyzreť. Dajte ho radšej na jar- riadne vyzretý. Nezabúdajte, že vinič potrebuje hlavne draslo a dusík. Z mikroprvkov horčík, bór, molybden. Fosforu dávajte podstatne menej ako draslíka. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.72 (?), 30.8.2011 17:30

Děkuji za rady.Paľo potvrdil moji úvahu, že tráva žrala sazenicím živiny.Hnojit budu dle Vašich rad, ještě jednou děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika