Použitelnost po expiraci



vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?)
22.8.2008 23:07

S tím přepočítáním na počet rostlin na 100m2 mě to taky napadlo. Budu tedy stříkat tak, jak jsem to zatím dělal-koncentrace dle návodu a stříkám tak dlouho, dokud není celý keř "osprchován" a postřik zkapává. Možná v tom hledám zbytečně složitosti, ale na druhou stranu nechci révě ublížit, s chemií nemám moc zkušeností.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 16.8.2008 13:56, zobrazeno: 9970x

Díky napadení révy padlím (podrobnosti v jiném vlákně) jsem byl nucen zakoupit Falcon, bohužel jsem jej sehnal pouze v balení 50ml. Vzhledem k počtu hlav by mi teoreticky toto balení stačilo asi tak na 5-10let. Máte někdo zkušenosti s používáním chem. přípravků po době expirace, nebo to rozhodně nelze doporučit?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jgeneral - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 209.3 (?), 18.8.2008 9:49

Pokud ho skladujete v suchu, chladnu, a kde nemrzne, tak vydrží zabalený i 5-10 let, pokud už je otevřený (což asi je), tak dochází k mírné oxidaci a hydrolýze (zvláště mancozeb), která účinek snižuje. Ale Použitelný bude i tak min. 2-3 roky.
50ml = pokud stříkáte konvou, dávejte vyšší dávky. Klidně 10ml na 10l. Pokud nebude intenzivní sluneční svit, nedojde k popálení listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jgeneral - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 209.3 (?), 18.8.2008 16:58

To nic není. Já mám doma ještě Milbol a Thiodan, které jsou 10x toxičtější než DDT. Určitě má někdo doma i Polybarit. Tyto staré postřiky jsou vysoce toxické, ale nemají tak dlouhý poločas rozpadu jako např. DDT.
Pro zajímavost, látku DDT (dichlordifenyltrichlorethan) našli ještě před pár lety v mléku z krávy, která se pastla na louce, kde před lety (za totality) bylo intenzivně obdělávané pole.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 19.8.2008 7:05

Rezidua DDT ( a potažmo DDE)  lze dodnes najít v ŽP prakticky kdekoliv - pitnou vodu nevyjímaje 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 21.8.2008 8:14

Ještě bych se rád zeptal k té koncentraci - uvádí se většinou na množství postřikové látky na 100m2. Jaké množství a v jaké koncentraci mám ale připravit, když potřebuji postříkat jen jednu rostlinu na středním vedení? Já jsem použil cca 0,5l postřikové látky, ale vůbec nevím, jestli to bylo moc, málo, nebo akorát. Koncentraci jsem dodržel podle návodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 21.8.2008 8:47

Tak týmto otvárate Pandorinu skrinku. Toto som riešil, keď som si kúpil motorový rosič. V podstate som nikde dodnes nedostal uspokojivú odpoveď (vtedy bola otázka postavená približne "čo je 100m2 u ovocného stormu"). Nevyhýbavá odpoveď neprišla ani z Agrobio, ktoré tak obľubuje to uvádzanie "na 100m2". Všetci iba mlžili a uhýbali.

V podstate je nutné rozlíšiť o aký preparát sa jedná. Pri kontaktných prípravkoch musíte pokryť ideálne celý ošetrovaný povrch - to vyžaduje viac nosnej kvapaliny príslušnej koncentrácie. Pri systémových preparátoch musíte zase dostať na rastlinu príslušné množstvo účinnej látky tak, aby bola v danej rastline dostatočne koncentrovaná. Množstvo nosnej látky nemusí byť nijako kritické (viď technika postreku nazývaná ULV - Ultra Low Volume a pod.)

Myslím, že z toho netreba robiť vedu. Namiešate 0,5L, postriekate, čo zvýši -nafúkate na okolité rastliny alebo vylejete. Pri dnešných prípravkoch to chce nejakú digi váhu s presnosťou cca 0,1g a injekčné striekačky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 75.136 (?), 21.8.2008 11:12

Dobrý den, myslím, že zahrádkáři používají spíše postřikovače než rosiče. U rosičů jsem četl, že se má koncentrace zdvojnásobit a aplikovat předepsané množství látky na určitou plochu.

Lepší je, když je koncentrace uvedena v %, a to na malých baleních bývá a postřikovat do skanutí, tj. skončit v okamžiku, když postřik začíná stékat. Objem z toho pak vyplyne, chce to praxi...

Nevím, jak moc lze zvyšovat koncentraci roztoku u rosiče. Soused zničil kdysi jabloně Metathionem. Ředil od oka, "asi" 0,5 %. Běžně se používal 0,2 %.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 123.226 (?), 21.8.2008 8:47

Zjistěte, kolik rostlin se vysazuje na 100 m2, a podělte to.

Příklad - řekněme, že se réva sází do řádků s rozestupem 1 metr, řádky jsou od sebe 2 m. Na ploše 100 m2 (10x10 m) tedy roste 50 rostlin. Pro jednu pak potřebujete 1/50 množství připraveného na plochu 100 m2.

Jak hustě se ve skutečnosti réva pěstuje nevím, to Vám bude muset poradit někdo povolanější...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jgeneral - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 209.3 (?), 21.8.2008 10:53

tak tak, buď to podělte rostlinami a nebo si zpočítejte koncentraci. Pokud je 0,1% (obvykle to je vztaženo na 1000 l), tak na každý litr vody přijde 1g (1ml) postřiku. Pokud stříkáte motorovým rosičem, dávku násobte dvěmi.
např.: Cuproxat - dávka 5kg/ha (0,5%) = 5ml na 1 litr vody x2 = 10ml Cuproxatu. Násobek dvěmi je proto, že motorovkú dáváte cca 500 l / ha

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 22.8.2008 23:07

S tím přepočítáním na počet rostlin na 100m2 mě to taky napadlo. Budu tedy stříkat tak, jak jsem to zatím dělal-koncentrace dle návodu a stříkám tak dlouho, dokud není celý keř "osprchován" a postřik zkapává. Možná v tom hledám zbytečně složitosti, ale na druhou stranu nechci révě ublížit, s chemií nemám moc zkušeností.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika