Peničkova metóda zakoreňovania viniča



host - 121.156 (?)
18.4.2017 22:04

Všetky 3 obrázky sú k príspevku - aj 2 predchádzajúce. Sorry zabudol som sa podpísať >>>> Miro!!! wink


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
            
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 234.113 (?), 17.2.2017 12:08

Ďakujem.

Dokonca oblasť Dudince-Šahy čo je na juhu na hranici s Maďarskom bol mráz cez-30°C. A tu pestuju vinič, hlavne europske odrody. Prajem Vám čo najmenej škôd po mrazoch.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 188.29 (?), 12.2.2017 9:23

Chci zkusit Rockwool, ale jak velký kostky? Jestli jsem to někde nepřehlídl.

Poradí někdo jakou velikost vybrat pro jednoočkové řízky? 

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 234.113 (?), 17.2.2017 11:55

Dobrý deň,

písal som už o tom. Pláta majú 15cm x 100cm. Kocky je potom najednoduchšie nakrájať na rozmer 5x5cm. Rozmerom stačia aj pre hrubšie odrezky. Prajem veľa úspechov.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 188.29 (?), 17.2.2017 13:10

Asi jsem to přehlídl v nějakém delším příspěvku, ale tohle moc pomůže.  Díky. :)  Tak jdem na to. ;) 

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 57.27 (?), 18.3.2017 13:59

Dobrý deň,

 
skúšal som, či sa zakorenia aj tenšie odrezky. Napríklad aj tenšie ako je hrúbka ŠPAJDLE. Pri zakorenovaní v zemine, vo vode, na skrini, atp, by pravdepodobne zhnili. Niekedy nám pri vzácnejšej odrode môžu ostať aj takéto tenké odrezky a môžte ich využiť na získanie novej rastliny. Odrezky na fotografiách sú po dvoch týždňoch od vloženia do vaty.
Na ďalších fotografiách sú odrezky normálnej hrúbky.
Veľa úspechov prajem.
 
Milan




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 23.3.2017 12:08

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat zkušených rockwool-pěstitelů. Když jsem loni zakořeňoval řízky do vaty, kterou jsem si sám nařezal na kostky a nasázel do bedny nahusto (jako na výše uvedených snímcích) měl jsem pak velké problémy oddělit jednotlivé sazenice od sebe, jelikož kořeny prorůstaly do sousedních kostek. Oddělelní bylo možné jen za cenu polámání křehkých kořínků. Tento problém zde dosud nezazněl a myslím že je poměrně zásadní. Myslím, že stojí za úvahu radši koupit jednotlivé kostky, které již mají po obvodu ochranu z folie. Nebo si udělat na kostky rastr..

Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 234.182 (?), 23.3.2017 14:16

Dobrý deň,

samozrejme aj mne prerastú korene cez druhé kocky. Ale sú dostatočne silné aby sa nepoškodili, a sem tam ak sa odlomí korienok to nevadí. Je ich tam v kocke ešte dosť. Tu je dôležitá drenáž, do ktorej sa ťahajú korienky. A veľkosť kociek napr. 5x5cm. V takejto kocke je dosť korienkov. Ja zakoreňujem veľa odrezkov a nemám tento problém. Ja si namočené pláta položím do bedničky a až v nej si ich režem na kocky. Pre mňa je to takto najjednoduchšie a najrýchlejšie.

  Potom Vám poradím, dávajte si kocky do sadbovačov (majú rôzne rozmery a môžete ich používať veľa rokov). Sadbovač si upravíte na rozmer bedničky. Prikladám fotky kde kocky boli pri sebe a ako vidno korene sú v poriadku.

S pozdravom a veľa úspechov praje Milan.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.156 (?), 18.4.2017 21:57

Dobrý večer, chcem sa podeliť so skúsenosťami s mojim pokusom o zakorenenie viničových odrezkov v agro-vate.

Vatu som si zohnal od p. Milana, pláty o hrúbke 7 a 10 cm. Narezal som ich na potrebné veľkosti, v celosti hodil do vane, kde som ich polial sprchou a nechal cca 10 minut nasiaknuť vodou (priamo z mestského vodovodu, žiadne dažďové a iné upravované vody som nepouzíval). V 1. prípade som si z papierovej krabice urobil vaničku, do nej som dal cca 2 cm keramzitu, na to položil namočené pláta agro-vaty. Vatu som rozrezal na 5cmx5cm kocky o hrúbke 7 a 10 cm. Do každej kocky som urobil zvislý zárez nožom. Nakoniec som do každej zasunul odrezok viniča. Prúty viniča mám zo strihania vinohradu, niekoré boli čerstvé, niektré ležali na zemi aj 10-14 dní (tie som si narezal na 3 očkové rezky, zviazal a hodil do suda s vodou čo tam natiekla od začiatku roka, tak na cca 2-4 hodiny. Potom som ich osušil a spolu s čerstvými pozapichoval do nakrájanej agro-vaty. Spolu 7x5 teda 35 odrezkov viniča. Urobil som to 1.3.2017.

Pripojené foto je urobené po mesiaci okolo 1.4. Umiesnené to bolo pod strešné okno do kúpelne, kde ak priamo svieti slnko je teplo aj do 30-35 stupňov, ak nie tak teplota klesne aj o 10 stupňov, takže žiadne dodržiavanie stálej teploty, pomerne veľký rozdiel bol aj medzi dňom a nocou, v podstate som ani žiadne merania teploty nerobil. Po tomto mesiaci je na jednom obr. vidieť aj pekné korienky - najväčšia moja obava bola z nezakorenenia a podporilo ju aj to, že letorasty vypučali pomerne skoro, korienky vyšli až ku koncu pokusu.

Jednotlivé odrody - sú tam stolové aj na víno rašili rôzne, ale v priebehu mesiaca sa viac-menej podobiehali. Ešte som zabudol vec najzásadnejšiu - z napichaných odrezkov sú zakorenené všetky t.j. 35 kusov.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.156 (?), 18.4.2017 21:59

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.156 (?), 18.4.2017 22:04

Všetky 3 obrázky sú k príspevku - aj 2 predchádzajúce. Sorry zabudol som sa podpísať >>>> Miro!!! wink


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika