Odrůda Talisman



Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.85 (?)
26.7.2019 22:27

Letos jsem zasadil u domu dvě jednoleté kontejnerované sazenice Talismanu, jedna byla pravokořenná od Bred_ika a druhá na podnoži K5BB. Obě už mají výhon v délce necelé 4 metry a listy větší jak obě moje ruce. Rostou jako střelené obě dvě a myslím, že porovnatelně rychle, na obou podnožích cca stejně. Nechat růst do zblbnutí? Tímto tempem to odhaduju tak na 6-7m v tomto roce, nebo po x metrech raději zalomit, aby se stihl výhon dobře připravit na zimu? Zálistky samozřejmě vylamuju.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.236 (?), 16.4.2019 18:29

myslím, že by Nero a Krystal měli opylit Talisman, co se týče jiných odrůd, můžete zkusit Vostorg, Frum.Alba, Alden, pokud chcete velké hrozny, je vhodné stříhat na cca 7-10oček max s tím, že na každém letorostu ponecháte jeden hrozen, výsadba bývá 1-1.2m nejčastěji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.143 (?), 16.4.2019 21:02

Jako pěstitel 4 keřů klidně nechte oček trochu víc a pak to v pohodě upravíte po odkvětu. Je to lepší strategie, než nechat málo oček a nemít úrodu. Časem zjistíte sám, jaké je nejlepší zatížení pro dostatečnou a kvalitní sklizeň.

Zásada 1 letorost  = 1 hrozen je dobrá, ale chce to ještě vylámat slabé, zahušťující a neplodné letorosty.

Talisman dokáže přeplozovat a pak hrozny nejsou chutné a nedozrají jako u to bývá u jiných plodných odrůd. Tyhle věci se těžko popisují a na každém stanovišti se keře chovají trochu jinak. Mimochodem doma na pergole nechávám místo tažňů jen čípky, podlom nedělám, protože chci pergolu hustou jako ochranu před letním sluncem a hrozny jsou O. K. bez nějaké regulace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 62.53 (?), 16.4.2019 22:31

Děkuju za reakci. Neplodným letorostem máte na mysli takový, na kterém není ten rok květ, tj. nebude ani hrozen? Takže je to takové prosvětlování kvůli lepšímu přístupu světla a vzduchu a hlavně aby síla šla jenom do letorostů, kde jsou nasazeny hrozny? Pochopil jsem to správně?

K tomu upravení po odkvetení, měl jsem za to že se réva nesmí stříhat od dejme tomu března dál aby neplakala. Ono je to tedy jinak? Můžu kvůli prosvětlení vylamovat nebo odstřihnout letorosty, které jsou navíc aniž by to ohrozilo keř? Omlouvám se, že se ptám jako tatar, ale začínám, tak se raději zeptám než pak něco zdupat.

A k zatížení, předpokládám že v druhém roce po výsadbě, pokud zakvete, nechat na celém keři třeba jenom 1 hrozen a to na letorostu co nejblíže ke kmeni, abych keř nepřetížil ale měl nějaký vzorek, je to tak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 17.4.2019 7:34

Zelené práce, čiže vylamovanie neperspektívnych letorastov a aj celých strapcov, je nutné. Ja ich robím po odkvitnutí, keď sú bobule vo veľkosti malého hrášku. Pri RH vedení na drôtenke sa dokonca koncom júna všetky letorasty prerastajúce posledný drôt zrežú nad týmto drôtom. Je to preto, aby sa energia sústredila do strapcov namiesto do letorastov a tiež to napomáha lepšiemu vyzrievaniu letorastov. Tiež odstraňujem listy v okolí strapcov, aby sa lepšie vyfarbili a aby som mohol cielene na ne aplikovať postrek. S tým zaťažením je to tak, ako píšete. Neskôr ponecháte toľko strapcov, aby to ker utiahol, to si budete musieť odsledovať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.143 (?), 17.4.2019 14:49

Na všechny vaše otázky 3 x ano.  Zelený řez neboli podlom je u révy vinné úplně normální a nemá žádný negativní vliv na keře. 

Jeden hrozen - u Talismanu to běžně znamená i 1 kg,  v druhém roce stačí.  Snad jen na extra silné sazenici a s možností zálivky a vydatného hnojení bych si nechal i 2 - 3.  Loni jsem to aplikoval např. na Aladinu, Galahadu a Světlaně a hrozny byly dobré, keře rostly silně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.53 (?), 18.4.2019 2:33

Teď už rozumím. Ještě se zeptám, čím a kdy a jak moc hnojit abych nespálil kořeny? Pravidelná zálivka - hlavy mám u domu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 18.4.2019 7:17

Vinič som nikdy neprihnojoval a vždy dobre rástol, no závisí od kvality pôdy. Je dobré dať pri výsadbe do jamy nejakú štartovaciu dávku hnojiva alebo vyzretého kompostu. Vinič korení hlboko a neskôr si dokáže živiny a aj vlahu potiahnuť z hlbších vrstiev. Keď budete striekať, môžte pridať nejaké komplexné listové hnojivo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 26.4.2019 7:27

Ještě se vrátím k opylovačům Talismanu. U mne měl Talisman vždy na jaře opožděný start oproti většině jiných odrůd. I letos na něm přeočkovaná Šarada UA raší později. Proto by byly pro jeho opylení asi vhodnější odrůdy rašícící tak jako on později. V mých podmínkách je to Alexa a Rošfor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.85 (?), 26.7.2019 22:27

Letos jsem zasadil u domu dvě jednoleté kontejnerované sazenice Talismanu, jedna byla pravokořenná od Bred_ika a druhá na podnoži K5BB. Obě už mají výhon v délce necelé 4 metry a listy větší jak obě moje ruce. Rostou jako střelené obě dvě a myslím, že porovnatelně rychle, na obou podnožích cca stejně. Nechat růst do zblbnutí? Tímto tempem to odhaduju tak na 6-7m v tomto roce, nebo po x metrech raději zalomit, aby se stihl výhon dobře připravit na zimu? Zálistky samozřejmě vylamuju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 27.7.2019 13:39

Tiež mám mladé sadenice viniča, ktoré pomaly atakujú 4 m. Nechám ich tak, čo stihne do zimy vyzrieť, vyzrie, čo nie, na jar odstrihnem. Aj tak nerátam v budúcom roku s celou dĺžkou a budem ich musieť zastrihnúť na 1,5 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika