Monarch - zoschnute strapce



host - 19.131 (?)
25.6.2018 13:39

Při řešení sprchávání je na prvním místě volba vhodné odrůdy, případně klonu a podnože. V tomto případě je ovšem už pozdě - sazenice je vysazená. U moštových odrůd sprchání odstranila klonová selekce,  dnes najdete sprchavý Ryzlink rýnský nebo Frankovku jen ve starých výsadbách.

Mechanismus sprchávání souvisí v těcho případech hlavně s nevyrovnanou výživou, konkrétně přebytkem dusíku v době kvetení.

Takže nehnojit dusíkem a dodat mikroprvky. V době kvetení nestříkat a neprovádět zelené práce, nezalévat, vysadit opylovače nebo i pomoci keřům s opylením.

Abych předešel těmto problémům vysadil jsem Monarch do půdy bez humusu a na suché místo. Ale zatím je mladý, ještě nekvetl, takže nevím jestli to pomůže.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 7.6.2018 18:50, zobrazeno: 4080x

Prosim o radu. Na 4rocnom koreni odrody Monarch mi zoschli kompletne vsetky strapce. Ostatne odrody rastu bez problemov.  Viete mi poradit v com je problem?





Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 19.6.2018 16:56

Těžko říci, většinou v těchto případech bývá problém s výživou.

Zkuste aplikovat, hlavně příští rok na jaře, komplexní plné listové hnojivo jako např. Wuxal Super - důležité živiny jsou v chelátové vazbě. Nehnojte keř klasickými  hnojivy s obsahem dusíku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 178.28 (?), 21.6.2018 8:47
Možná je réva jen mladá a neunesla zátěž, ale může to být i špatným opylením. (Nedostatek bóru?) Tak jak tak bych ve čtyřech letech plodnost redukoval.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 21.6.2018 19:21

Minuly rok sme mali peknu urodu. Velke strapce, velke bobule. Zaujimave je, ze mladsi 3rocny koren asi o 2 metre vedla nema takyto problem a strapce ma pekne.

Rovnako aj preobrazenie a nizina dozrievaju bez problemov. Len tento jeden monarch ma s niecim problem. Ale netusim s cim...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 135.172 (?), 22.6.2018 7:40
Ten trojročný kořen 2 metry vedle je také Monarch?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 24.6.2018 8:13

Ano, mam niekolko korenov Monarch ale urobil to len jeden, ten najstarsi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 214.16 (?), 22.6.2018 9:09

Bohužel sprchávání u Monarchu je celkem běžná záležitost, bude to asi odrůdová vlastnost. Monarch mám osm let a dělá to stále. Zkoušel jsem přihnojení na list bórem, Sampi, zaštipování letorostů a žádné výrazné zlepšení jsem u něj nezaznamenal. Je chutný a má největší bobule ze všech odrůd, které mám, otázkou je, jestli by jiná odrůda na jeho místě nebyla lepší. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.131 (?), 25.6.2018 13:39

Při řešení sprchávání je na prvním místě volba vhodné odrůdy, případně klonu a podnože. V tomto případě je ovšem už pozdě - sazenice je vysazená. U moštových odrůd sprchání odstranila klonová selekce,  dnes najdete sprchavý Ryzlink rýnský nebo Frankovku jen ve starých výsadbách.

Mechanismus sprchávání souvisí v těcho případech hlavně s nevyrovnanou výživou, konkrétně přebytkem dusíku v době kvetení.

Takže nehnojit dusíkem a dodat mikroprvky. V době kvetení nestříkat a neprovádět zelené práce, nezalévat, vysadit opylovače nebo i pomoci keřům s opylením.

Abych předešel těmto problémům vysadil jsem Monarch do půdy bez humusu a na suché místo. Ale zatím je mladý, ještě nekvetl, takže nevím jestli to pomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika