Kyselinky v moštu - jaky změřit/odhadnout



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?)
1.10.2015 15:06

Další důležitou otázkou je, kdy bylo kyselé. Já při první testovací sklizni Hib zkusil udělat víno. Bylo po stočení z kvasnic tak kyselý, že jsem ho nechal být ve sklepě a vzpomněl si na něj až o velikonocích, kdy se kámoš ptal na vinohrad. Dal jsem mu ochutnat s varováním. Tvrdil, dobrý. Přisoudil jsem to velikonočnímu rozpoložení. Po dalším měsíci jsem zkusil ochutnat a světe div se. Bylo sice kyselejší, ale poměrně pitelné. Láhev bych asi nedal, ale 2 deci se večer cucat daly. V tomto případě mluvíme o vínu, kde mošt neměl ani 18stČNM a byl celkově z hodně nevyzrálých hroznů, kterým začla hrozit plíseň a tak jsem je nuceně sklidil.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
martincz - (20) - 251.7 (?), 25.9.2015 16:01, zobrazeno: 8812x

Přátelé, chystám se na své první vinobraní. Solaris mi pomalu dosáhl cukernatosti 24 °NM (refraktometrem). Ale nevím, jak jsem na tom s kyselinkama. Máte nějaký jednoduchý osvědčený způsob alespoň odhadu? Mám obavu o příliš kyselé víno.

(Mám nějakou titračí sadu z Polska, ale nevím jestli funguje. Je to nádobka, do které se dá trochu moštu a přikapává titrační roztok. Směs by měla po zmodrání ukázat na stupnici kyselost, ale mě mošt nezmodrá ani u 20 g/l. Mám obavu, že roztok je špatný, nebo zvětral.)

Před pár roky jsem sklízel Bago ve 22 °NM a víno bylo neskutečně kyselé, takže mám obavu, zda i v tomto případě nemám stále mošty kyselý.

Díky za případnou radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.224 (?), 25.9.2015 16:21

Pro měření kyselin používám přípravek K-Reagenz. / Kyselina Reagenz/

S kyselinkama opatrně, postupně se jejich obsah sníží překvašením, dále zcela jistě JMF a v neposledním případě něco vypadne i ve formě vinného kamene.    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 214.16 (?), 25.9.2015 16:56

Bago a Solaris jsou zcela jiné odrůdy. Nemyslím si, že při 24°Nm budou u něj kyseliny extra vysoké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.78 (?), 25.9.2015 17:12
Než něco změřit špatně, což je u takových měřeních bez zkušeností více než pravděpodobné, raději bych se spolehl na chuť a víno když tak odkyselil až v posledních fázích výroby. Mnohé také může napovědět i chuť moštu před kvašením, ale i to chce zkušenosti. Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
martincz - (20) - 251.7 (?), 25.9.2015 18:53

Právě ty zkušenosti bych mohl nahradit aspoň v začátcích měřením. Myslím, že zrovna titrace není moje slabá stránka, takže zkusím K-Reagens. Nicméně díky zatím za odpovědi!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 96.17 (?), 30.9.2015 21:11
Dovolil bych si nesouhlasit s nápadem odkyselovat "v posledních fázích výroby". Naopak, je potřeba již v prvotní fázi. Nejmenší vliv na konečné víno má odkyselení moštu. Doba od moštu k vínu je také dostatečně dlouhá na to, aby došlo k harmonizaci chutí v produktu. Toho uspokojivě nedosáhnete zásahem do vína, ať už sebemladšího. Neodkyselujte pomocí CaCO3, podívejte se po KHCO3. Neodkyselujte moc, raději nechte vypadnout přes zimu nebo přes dvě. Zbytek viz vinařská literatura. --- Budete-li sledovat i obsah SO2, být Vámi, podívám se po Malé vinařské laboratoři a nebojím se titrací. Není důvod se obávat nepřesného výsledku. Odměřit pár ml moštu by neměl být problém, a zapsat si odečet už vůbec. -FD-
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 238.107 (?), 1.10.2015 14:21

Dovolil bych si nesouhlasit s nápadem odkyselovat "v posledních fázích výroby".

Napsal jsem, když tak. Je to víceméně náprava vady, nicméně se tento postup v domácím vinařství používá. V domácím, při různorodé výrobě.

*

Ale ta mala_vinarska_laborator.pdf vypadá dobře.Jen ta cena a trvanlivost činidel...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 96.17 (?), 1.10.2015 21:25
No nevím, asi Vám nerozumím :-). "Když tak" mi nemění smysl části o poslední fázi. Možná jen nevidím potíž v tom, aby se i v domácím prostředí odkyselil mošt. Navíc není důvod se držet špatných "domácích" postupů, když jde stejně tak aplikovat jiné postupy nabízející kvalitnější výsledný produkt. --- Vyšší kyselost bych spíš chápal jako vlastnost, která se postupem času mění k lepšímu, a také je potřebná pro archivaci vína. Vada: pachuť po plísni, sirka, octovatění, křís, oxidáza a množství dalších...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
martincz - (20) - 251.7 (?), 26.9.2015 9:43

Díky za odkaz, takto krásně sepsaný článek jsem ještě nečetl a více mi poodkryl alchymii kyselin ve víně. Koupím tedy K-Reagenz a a pomalu se budu chystat na sklizeň.

Je to pro mě jen domácí kvašení, takže o nic nejde - snad jen o ten pocit mít vlastní víno :)

(Bred-iku rád jsem o tobě zase slyšel!)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 1.10.2015 15:06

Další důležitou otázkou je, kdy bylo kyselé. Já při první testovací sklizni Hib zkusil udělat víno. Bylo po stočení z kvasnic tak kyselý, že jsem ho nechal být ve sklepě a vzpomněl si na něj až o velikonocích, kdy se kámoš ptal na vinohrad. Dal jsem mu ochutnat s varováním. Tvrdil, dobrý. Přisoudil jsem to velikonočnímu rozpoložení. Po dalším měsíci jsem zkusil ochutnat a světe div se. Bylo sice kyselejší, ale poměrně pitelné. Láhev bych asi nedal, ale 2 deci se večer cucat daly. V tomto případě mluvíme o vínu, kde mošt neměl ani 18stČNM a byl celkově z hodně nevyzrálých hroznů, kterým začla hrozit plíseň a tak jsem je nuceně sklidil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika