Kordjanka, Prim, Bianca a spol. - srovnání



katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?)
2.3.2017 14:53

Zdravím,

bydlím na severní moravě, mám tady několik odrůd třetím rokem. Loňi zaplodila poprvé Bianka a Solaris. Bianka rostla velmi dobře, líp než Solaris, vlastně nejlíp ze všech odrůd co tady mám. Solaris bohužel nedozrál (asi jsem jej přetížil). Co se odolnosti týče, Bianka se mi v roce 2016 jevila mnohem lépe než Solaris.

Prim nezaplodil vůbec, ale vzrůst měl podobný jak Bianka. Jsem zvědavý jak se ukáže letos. 

Nad kodrjankou taky uvažuji, jako negativa vidím vymrzání a trochu větší náchylnost k chorobám.

Všechny sazenice mám roubované.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 16.244 (?), 1.3.2017 21:28, zobrazeno: 10622x

Dobrý den,

pěstuji několik převážně stolních interspecifických odrůd- Kordjanka, Prim, Aivaz, Bianca, perleta, Izabela, Jalovenkyj ust., Ustočivij Dokuča atd.,u někt.odrůd jsem ztratil názvy, mám cca 14 odrůd - 50 keřů.

Překvapilo mě spousta negativních reakcí na Kordjanku, která u mě naopak patří k nejlepším z hlediska chuti, ranosti(srpen) a kvality hroznů, chorobami sice trpí, ale středně.

Nejodolnější k plísni a padlí je Bianca, ale to je moštová odrúda s malými bobulemi, zde bych věřil, že lze i podmínkách vinohradnické oblasti pěstovat bez postřiků.

Vychvalovaný Prim u mě slabě roste, při přeplození není dobrá chuť a i když je odolný proti plísni, padlím trpí naopak hodně. U mě jedna z nejhorších odrůd, v podstatě skomírá. Nepotvrdilo se u mě, že má silný růst, naopak.

Pro objektivitu musím dodat, že pouze 1/3 z 50 keřů je roubovaných, zbytek pravokořenná, což může být příčinou špatného růstu Primu, ale Bianca je také pravokořenná a roste zdravě a bujně ve stejném řádku.

Letos jsem vysekal 10 hlav Bianci a Primu, chci zkusit nové odrůdy jako např. muškát Bleu, Mramornyj a Arkadia, zbytek dosadím pro mě skvělou Kordjankou.

Karel z J.Moravy

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 2.3.2017 14:53

Zdravím,

bydlím na severní moravě, mám tady několik odrůd třetím rokem. Loňi zaplodila poprvé Bianka a Solaris. Bianka rostla velmi dobře, líp než Solaris, vlastně nejlíp ze všech odrůd co tady mám. Solaris bohužel nedozrál (asi jsem jej přetížil). Co se odolnosti týče, Bianka se mi v roce 2016 jevila mnohem lépe než Solaris.

Prim nezaplodil vůbec, ale vzrůst měl podobný jak Bianka. Jsem zvědavý jak se ukáže letos. 

Nad kodrjankou taky uvažuji, jako negativa vidím vymrzání a trochu větší náchylnost k chorobám.

Všechny sazenice mám roubované.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.131 (?), 2.3.2017 18:40

Problém špatného růstu Primu může být i v podnoži. Nemá zrovna rád půdy s vysokým obsahem vápna nebo jiným problémem.

Kodrjanka a Arkadia jsou výborné odrůdy na vzhled i chuť.  Snadno přeplozují a pak ztrácejí dřevo a keře předčasně stárnou.   Nejraději bych je někdy také   ořezal sekyrou, ale v dalším roce si mě udobří nádhernými hrozny.  Jsou to klasické stolní odrůdy náročné péči,  na vláhu a výživu.

Slabší keře nechávám zcela bez tažnů a řežu jenom na čípky. Ty silnější 1 tažeň zvládnou, ale pro sklizeň výstavních hroznů je nutná další redukce sklizně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.137 (?), 3.3.2017 10:16

Zdravím všechny, já také uvažuji nad Kodrjankou. Jinak mám několik stolních odrůd, největší úspěch má Venus a Vanesa, sazenice mám od p. Kníška. Nedokáže někdo porovnat chuťově i třeba pěstitelsky Venus a Kodrjanku? Děkuji, Bohouš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 98.225 (?), 3.3.2017 20:16

Z maďarských interšpecifických (Prim, Bianca, Poloskei Muskotály, Nero, Teréz, Eszter) sa najviac uplatňujú Bianca, Nero a Poloskei Muskotály. Prim (syn. Palatina) sa aj v samotnom maďarsku prestáva pestovať. Ja som ho vyradil kvôli gumovitej konzistencii a náchylnosti na múčnatku. V podstate ČR je už jediné miesto kde si Prim udržuje popularitu (ktovie dokedy).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 16.244 (?), 3.3.2017 20:51

Tak vida, nejsem sám, kdo nemá dobré hodnocení pro Prim. Mohu potvrdit silnou náchylnost na padlí - múčnatku. U mě má pravokořený tak mizerný růst, že je to v podstatě mrzák a nelze nařezat pořádné tažně.

U Kordjanka má dobrý růst a pěkné dřevo i při přeplození a napadení perenosporou.Podle mé zkušenosti je Bianca nejodolnější ze všech mnou vyzkoušených odrůd, měl jsem mladou výsadbu zanedbanou v trávě bez postřiku, vynohrad přežil bez výtrazné újmy, což by bylo u jiných odrůd likvidační.

S nutností redukce násady u velkoplodých stolních odrůd musím jen souhlasit, jeden rok jsem neudělal a hrozny mi nerovnoměrně dozrávaly, některé nedozrály vůbec a vysoké zatížení se projevilo na nedostatečném růstu.

U nás na Jihu Moravy je obrovský tlak padlí i plísně kvůli vysoké koncetraci vinohradů, proto z vlastní zkušenosti preferuji interspecifické odolnější odrůdy, na Severní Moravě může být paradoxně snažší vypěstovat zdravé hrozny než u nás.Otec pěstoval pravokořenný Irsai Olivier u Brna, kde vinohrady nebyly bez postřiků, a měl ho zdravý.

Karel z JM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 3.3.2017 21:34
Pane Karle, mám jednu dvouletou hlavu Primu, letos jsem ohnul tažeň k drátu, růst byl loňský rok dobrý. Letos by mohl zaplodit. Jak tu sleduji Vaše zkušenosti, dám mu asi ještě rok a pokud nebude plnit požadavky, bude nahrazen jinou novější a lepší odrudou. S chorobama máte asi pravdu. V roce 2015 zcela bez chorob, rok 2016 mnohem horší. Na JM musel být tlak velký. Zatím se učím a sbírám zkušenosti. Bianca mi ale loni dokázala že i u nás v nmv 360m se réva dá pěstovat. Těším se na letošní rok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.244 (?), 4.3.2017 18:24

Nenechte se odradit mou zkušeností, uvidíte sám. Prim má muškátovou chuť, když se Vám povede, budete spokojen i přes menší bobule. Přece jen si však myslím, že jsou ale mnohem lepší odrůdy. Mám jenom ty, co jsem sehnal a co mi přežilo, rád bych měl například zmińovaný bezsemenný kříženec s vitis labruska Venus, Glenora, nebo z dalších třeba Rošfor, Probraženije, Bělehradský bezsemenný atd., ale ty jsem nesehnal.

Z odrůd, které mám, všem nejvíce chutná bílá muškátová odrůda ze střední velikostí bobule, bohužel nevím, co je to za odrůdu, protože jí mám od paní z Ukrajiny, která název nevěděla. Má solidní odlonost proti plísni i padlí, v září. Možná je to Vostorg muskatnyj, snad by mohl někdo vědět a poradit. 

Karel z JM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 238.57 (?), 4.3.2017 5:29

Pokud porovnávám Kodrjanku a Venus, tak Venus vítězí. Kodrjanku jsem přerouboval asi 5 roky protože špatně dozrávala a bez pravidelných postřiků se neobešla. Venus je mnohem odolnější a spolehlivě dozraje. Mám asi 40 odrůd a s Kodrjankou byly vždy největší problémy. Dnes je přeroubovaná odrůdou Rošfor a jsem spokojený. Pěstuji v n.v. 220m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 19.131 (?), 4.3.2017 12:18

Prim pěstuji asi 30 let, pravokořenný na pergole i štěpovaný ve vinici.   Neříkám, že je to hvězda našeho sortimentu, ale za ta léta jsem rozdal spoustu řízků a většinou s dobrým ohlasem. Nevýhodou je, že skutečně vyžaduje minimálně 2 postřiky, v letech s výskytem odidia se bez chemie dělat nedá.

Důvodem proč si jej nechávám je vynikající kvalita muškátového aroma u vyzrálých hroznů. Co nesníme, skončí v burčáku a ani víno není špatné. 

Bianca má vyšší cukry i odolnost, ale v chuti se Primu nevyrovná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika