Bezpecková stolní odrůda Rusbol



Jiri Cielecky - (10) - 64.250 (?)
21.5.2015 10:50

Děkuji za názor, naprosto souhlasím s košatěním poměrem listů a kmínku. Chtěl jsem docílit tohoto, nakonec ale ty tažně jsou slabé a jejich funkci přebrala ta V vidlička na hlavě, to nyní vidím jako chybu, že to chtělo předloni zakrátit a vyhnat tu vidli do vodorovného drátku..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 21.5.2015 10:12

Také bych nechal dva nejnižší výhony a zbytek vylámal, abych dostal dva slušné tažně, stejně letos hrozny na ostatních nebudou. Řez bych nechal až na únor-březen příštího roku, to se nedá moc pokazit.

Květenství na Rusbolu muskatném  nebo Kišmiši záporožském

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiri Cielecky - (10) - 64.250 (?), 21.5.2015 10:33

Děkuji za fotky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiri Cielecky - (10) - 64.250 (?), 21.5.2015 10:50

Děkuji za názor, naprosto souhlasím s košatěním poměrem listů a kmínku. Chtěl jsem docílit tohoto, nakonec ale ty tažně jsou slabé a jejich funkci přebrala ta V vidlička na hlavě, to nyní vidím jako chybu, že to chtělo předloni zakrátit a vyhnat tu vidli do vodorovného drátku..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 21.5.2015 11:51

Já to vidím z toho obrázku jinak než vy. Neboli, vy jste vytvořil náznak vodorovného kordónu (víceleté dřevo) a z něho pak tvoříte ještě další ramena a pak teprve letorosty. Na obrázku je patrný vlevo u knínku náznak řezu. Jde tedy o klasické vedení. Tedy to vodorovné by měl být pokaždé nový tažeň vytvořený z některého z loňských letorostů vyrůstajícího co nejblíže kmínku.

Řečeno jinými slovy. Při zimním řezu (přelom února/března) všechno vyřežu a nechám jen jeden letorost z loňska a ten vyvážu do vodorovné polohy. Z něho pak vyrůstají svisle vzhůru plodící letorosty.

GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiri Cielecky - (10) - 64.250 (?), 21.5.2015 12:44

To máte pravdu a taky si myslím, že to bude fungovat, zatím ty náznaky květu na úponech se objeví vždy na nejsilnějších loňských letorostech. Dnes jsem to prolámal, ať to zesílí a snad se ještě nějaké nové silné letorosty do podzimu pro zimní řez objeví, ať to je trochu i na estetiku :-)
 Já jsem právě  byl v domění, že z toho víceletého dřeva - ramen bude každý rok 3-5 letorostů na každé straně říznutý na 2 očka, které pak zase na jedno očko u ramen vyříznu po 2 letech ( na střídačku), tudíž měli vzniknou takové hrábě víceletého dřeva , na kterých bych ob jeden rok měl právě ty silné jednoleté letorosty, které by rodily.. ale udělal jsem to špatně, žene se to jinde, zkusím to narok udělat lépe... děkuji všem za příspěvky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiri Cielecky - (10) - 64.250 (?), 21.5.2015 15:55

Mohl bych si Vás GB dovolit poprosit o návrh zimního řezu, všiml jsem si ve Vašich příspěvcích, že to umíte dokreslit do obrázku, abych měl představu.. Posílám foto ve větším rozlišení. Děkuji


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 22.5.2015 9:49

Dobrý den,

takovou důvěru jsem si snad ani nezasloužil. cool

Není to úplně viditelné, takže to berte s jistou dávkou tolerance.

Momentální situace je taková, že hlava je situována do úrovně drátu, po kterém se má vést tažeň a z ní vede spousta (2ramena) starého dřeva.

První sice brutální, ale podle mě správnější možnosti je řez vyznačený červeně. Ano, je to brutální, jde všechno pryč. V dalším roce očekávám probuzení oček na místě označených zelenými hvězdičkami, kde tuším internodia kmínku. Osobně bych si vybral výhony z toho nižšího.

Druhou možností je téměř to samé, akorát s tím rozdílem, že by se tam nechal pár letorostů pro příští rok, který by se vyvázal do vodorovna na ten drát. Osobně bych volil žlutý pár. Rozhodně už letos bych nenechával více jak 10 letorostů. To uvidíte jak porostou. V tomto případě by jste měl v příštím roce tažně, na kerých by měly vyrůst plodné letorosty. I tak bych volil tak důsledný podlom, aby se docílilo silných letorostů z probuzených oček na kmínku a mohlo v dalším roce dojít k sesazení kmínku a tím i k odstranění veškerého starého dřeva ve vodorovné poloze.

S pozdavem GB


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiri Cielecky - (10) - 64.250 (?), 22.5.2015 12:32

Dobrý den,

děkuji, budu se řídit druhou variantou.. Byl bych nerad, kdyby se ty zelené hvězdičky neprobudily po zimě náhodou.Ještě takový hloupý dotaz, jak daleko od hlavy to spodí dřevo ostříhat, aby nezaschla, na jaře pak netekla... je lepší přímo u kmene jako ovocný strom, nebo 1-2cm?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 25.5.2015 7:29

Pokud se něco odstraňuje, tak co njeblíže. Někdy tam ale taky nechám špačka. Ten pak zaschne a veme se co nejblíže v dalším roce. V principu k tomu důvod není.

Réva teče téměř vždy. Více však při opožděném zimním řezu.

Jiná situace je při zakracování tažně. Tam se to stříhá kus za posledním chtěným očkem. Já to osobně beru v 1/2 až 2/3 následujícího internodia.Pokud máte strach je možné použít i taktiku "uvidíme co na jaře". Brzy uvidíte co naraší. Pak ty chtěné podpořit podlomem těch nechtěných. Já osobně takto řeším násadu. Při zimním řezu nechám více oček a pak to proberu před/po odkvětu na konečný počet pro sezónu. Je to sice trochu piplačka a ztratí se část energie rostliny, ale nad druhou stranu se mi už stalo i to, že jsem to probral brzy, pak zasáhla vyšším moc a zbylo mi na keři málo letorostů a ty roslty až do nebe.

děkuji, budu se řídit druhou variantou.. Byl bych nerad, kdyby se ty zelené hvězdičky neprobudily po zimě náh

Je to na Vás, nicméně vězte, že každý, včetně mně každoročně vyholuje kmínek od nechtěných letorostů ze starého dřeva wink

GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiri Cielecky - (10) - 64.250 (?), 31.8.2015 19:12
Tak jsem letos přeci jen dnes ochutnal nasládlé plody, kupodivu v každé kuličce jedno jadérko :-) ale pokud to víno bude příští rok mít větší hrozny, bude asi velmi chutné... uvidíme, v únoru zakrátím a nechám se překvapit...
Hrozno
Hrozno
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika