Kapková závlaha u révy



zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.88 (?)
15.7.2017 11:32

@JenAmater
Úrodu a kvalitu závlahou opravdu zvýšíte, já bych ale spíše jak kapkovou závlahu volil závlahu skrze hadici nebo trubku do hloubky nebo závlahu do díry.
Když jsem letos hnojil fosforem, tak jsem prostě zahňápl ruxor do země, vytáhl a do díry jsem vlil ve vodě rozpuštěný superfosfát.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.88 (?), 15.7.2017 11:32

@JenAmater
Úrodu a kvalitu závlahou opravdu zvýšíte, já bych ale spíše jak kapkovou závlahu volil závlahu skrze hadici nebo trubku do hloubky nebo závlahu do díry.
Když jsem letos hnojil fosforem, tak jsem prostě zahňápl ruxor do země, vytáhl a do díry jsem vlil ve vodě rozpuštěný superfosfát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 151.93 (?), 10.3.2011 13:36

Pan Pavloušek jistě odborníkem je a dostupnost vody pro vinnou révu je samozřejmě důležitá, ale révové keře by si měly při hledání vody pomoci především samy, teprve při větším nedostatku vody by měl pomoci pěstitel (nápaditý způsob je vlévání vody do umělohmotné trubky zasazené do hloubky země).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 10.3.2011 18:43

Naprosto s vámi souhlasím, mám jenom technickou poznámku - pokud ta umělohmotná trubka je svisle nebo mírně šikmo v zemi a nemá než otvor na konci, není to šťastné řešení. Na konci trubky pak dochází při časté zálivce k intenzivnímu vymývání a stužování půdy. Daleko vhodnější je drenážní trubka vodorovně položená v hloubce cca 20-30cm, jedním nebo oběma konci vyvedená nad povrch, což jste zřejmě měl na mysli.  VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 12.6.2017 11:30

Zdravím,

chtěl bych trochu oprášit toto téma.

Letošní jaro je opět ve znamení sucha a já obcházím letošní výsadbu (150 mošt. sazenic, JM kraj, jižní svah, 300 mnm., hlinitá půda, rigolace minibagrem do 50-60 cm se zapravením kompostu, při výsadbě Hydrogel ke kořenům) s velkou dávkou nejistoty. Vyrašené výhony cca 5-10 cm, posledních 7-10 dní růstová stagnace. V příkmenném pásu jsou v hlinité půdě pukliny široké cca 2 cm. Tento víkend zalévání hadicí, voda mizela puklinami kdesi v hloubce. V plánu natáhnout v délce řádku (50 m) kapkovací hadici, jednou za 5-10 dní na pár hodin pustit (třeba cca 10 litrů na sazenici?), rozhodně nijak nerozmazlovat. Spíš mi jde o úsporu času než cokoli jiného. Předpověď počasí na dalších 10 dní není stran srážek příznivá. Do budoucna rozhodně nemám v plánu na závlahu spoléhat, loňská a předloňská výsadba je zatím bez známek nedostatku vláhy. Ta byla také několikrát zalita v období květen - červenec v 1. roce výsadby. Co vy, jak jste na tom letos s vodou?

H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 12.6.2017 12:07

Budu reagovat jen na stagnaci růstu. 

Nejsem vinař, pouze hobík. Letos mi takhle stagnují 4 sazenice a to Sieger, Beloje čudo a 2x Solaris. Přitom sucho tady není, spíš naopak. Během týdne 2x lilo jak z konve. 

Čím to může být netuším, uvidím co ukáže čas.

Přeji hodně štěstí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 14.7.2017 11:34

Chtěl bych se podělit se svými zkušenostmi s kapkovou závlahou nové výsadby révy. V polovici června jsem přes net koupil 50 metrů 16-mm kapkovací hadice, otvory á 30 cm, nějaké spojky, filtr - celkem cca 1000,- Kč investice. Těch 50 m akorát pokrylo celý řádek révy. Hadice volně ložená na zemi, průtok byl 6,5-7 l/min, čili za zhruba 1,5 hodinky vykapalo 600-700 litrů/50 metrů řádku/60 sazenic. Takto jsem střídavě zavlažoval 3 řádky letošní výsadby, každý řádek zavlažen á 5-7 dní, čili dosud zavlaženo asi 3x, naposledy minulý týden. Po celou dobu srážkový úhrn - nula. Před započatým zavlažováním byly vyrašené letorosty jen cca 5-10 cm dlouhé, u cca poloviny z nich již zasychaly a odpadaly vrcholky. Během jednoho týdne se sazenice probudily z letargie (či spíše agonie) a nyní většina letorostů dosahuje/přesahuje horní okraj tubusu (cca 50 cm vysoký). Efekt pozitivní, úspora času jednoznačná. Svinutí, přesun a rozvinutí 50m hadice trvalo asi 5-10 minut. Kdybych to měl oběhat a zalévat s hadicí v ruce, trvalo by to podstatně déle. K tomu kapková závlaha je efektivnější, voda se vsákne do větší hloubky, při zalévání z hadice velká část odtekla po povrchu.. Dle vývoje srážek budu v nouzi zavlažovat i během července a srpna. V dalších letech již zavlažovat nebudu, hadici použiju na 50-m řadu, kde mám stolní odrůdy, a kde budu zavlažovat každoročně.

Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 14.7.2017 12:53

yes-jedním slovem-Šikula! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika