Jaká je to choroba?



Ferby1 - (41) - 16.70 (?)
3.7.2013 19:04

Zdravím a rád bych se zeptal, co je přesně to co mám teď na hroznech Solarisu (viz přiložené foto). Je to jen na hroznech a trošku na výhonech, listy jsou OK. Je to padlí, plíseň, nebo co to je a co s tím můžu teď ještě dělat? Jestli už není pozdě. Někde je to více, někde méně, někde vůbec. Mám se napadených hroznů zbavit, nebo je nějak "omýt" (zbavit povlaku) a poté použít postřik? Co se týká postřiků, tak mám doma např. Ridomil, Dithane a ještě možná něco. Díky za rady, jsem celkem zklamanej, Solaris je velmi rezistentní odrůda (alespoň to všude čtu), ale mě se přesto přiliš nedaří ji pěstovat, určitě tedy né bez chemické ochrany. Nevím jestli keře nepřetěžuji, resp. moc nezahušťuji - roste poměrně bujně a má obrovské listy asi to chce i více zelených prací. Vloni to bylo něco podobného, moc jsem toho nezklidil. Mějte se a díky, zdraví Ferby1...

Solaris
Solaris
Solaris
Solaris
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 2.7.2013 18:39

Nemůže to být spálené od postřiku? To ohraničení skvrn je velmi zajímavé, zespod listů to na plíseň nevypadá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 33.38 (?), 2.7.2013 22:07

Od postřiku určitě ne. Naposled jsem stříkal Quadrisem max někdy před měsícem a celou dobu to bylo OK. Taky jsem to ještě neviděl, takový atypický skvrny... Dnes jsem všechno stříkl hořkou solí, protože sem tam začínají žloutnout listy, ale je to teprve v začátku. Nevím, zrovna od Solarisu bych to nečekal...indecision  Dalších 10 odrůd je zatím naprosto bez příznaků nějaké choroby. Třeba už se s tím někdo setkal a napíše...

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 2.7.2013 22:38

Řekl bych, že je to nedostatek některého ze stavebních prvků. Ale nedokážu určit, kterého. Takovéhle nekrotické mapy jsem ještě na listech révy neviděl. Nejčastějším deficitem obecně bývá nedostatek hořčíku, vizuální projevy tohoto postižení jsou značně různorodé, vliv na to má i daná odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 3.7.2013 8:25

Zdravím Wimpi, bude to nedostatek některého prvku, mám to letos na révě také. A tipuji, že to bude draslík, popř. kombinace draslík+hořčík. Réva v poslední době rostla velmi rychle, a i když se draslík z půdy příliš nevymývá, zřejmě velké minulé deště způsobyly určité vyplavení a réva ho teď nestačí přijímat.  Také je možné, že je to reakce révy na intenzivní oslunění právě v důsledku deficitu stavebního prvku. Alespoň u mne se skvrny vyskytly až nyní, kdy se zase ukázalo sluníčko. Jen co réva odkvete, pohnojím na list mým oblíbeným Podzimním hnojivem na jehličnany - síran draselný + síran hořečnatý. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 3.7.2013 10:25

Zdarec VJK, i u mne se už na některých odrůdách začaly projevovat prvé drobné příznaky deficitu některých stavebních látek. Naštěstí mám od jara půdní rozbor, takže už vím, kde mne tlačí bota a tedy co mám pro nápravu dělat. Pouze ze vzhledu listů se tyhle deficity stanovují velmi těžko a často se stává, že zbarvení postiženého listu přesně neodpovídá "učebnicovým fotkám". Může se stát že nechybí jen jeden prvek, ale i dva, či více, v různém poměrovém stupni a na vzhledu může mít podíl i půdní reakce a samozřejmě i sama odrůda. Už jsem to tady psal, ten kdo má chronické problémy s chlorózami a myslí to s pěstováním vážně, neměl by váhat s provedením půdního rozboru, případně i listové analýzy. Určitě se to vyplatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 3.7.2013 12:16

Naprosto souhlasím, ale konkrétně u mě na střední zahradě je téměř co keř, to jiné půdní podmínky - to bych se za rozbor nedoplatil. Nechal jsem si alespoň udělat listovou analýzu, ale téměř nic mi to nepřineslo. Ač papírově vše víceméně v pořádku, na keři přesto viditelný velký deficit. Na "horní" vinici s rozborem půdy ale počítám. VJK 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferby1 - (41) - 16.70 (?), 3.7.2013 19:04

Zdravím a rád bych se zeptal, co je přesně to co mám teď na hroznech Solarisu (viz přiložené foto). Je to jen na hroznech a trošku na výhonech, listy jsou OK. Je to padlí, plíseň, nebo co to je a co s tím můžu teď ještě dělat? Jestli už není pozdě. Někde je to více, někde méně, někde vůbec. Mám se napadených hroznů zbavit, nebo je nějak "omýt" (zbavit povlaku) a poté použít postřik? Co se týká postřiků, tak mám doma např. Ridomil, Dithane a ještě možná něco. Díky za rady, jsem celkem zklamanej, Solaris je velmi rezistentní odrůda (alespoň to všude čtu), ale mě se přesto přiliš nedaří ji pěstovat, určitě tedy né bez chemické ochrany. Nevím jestli keře nepřetěžuji, resp. moc nezahušťuji - roste poměrně bujně a má obrovské listy asi to chce i více zelených prací. Vloni to bylo něco podobného, moc jsem toho nezklidil. Mějte se a díky, zdraví Ferby1...

Solaris
Solaris
Solaris
Solaris
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 4.7.2013 7:00

Vypadá to na padlí. Letos je podle mého názoru silný výskyt této choroby, už se bohužel objevila i u mne. Na Solarisu jsem ji zatím neviděl, ale stejně musím vinohrad raději ošetřit. Právě na zdi, kde je pohyb vzduchu menší, jsou pro padlí ideální podmínky.  Solaris má tendenci k zahušťování, což také k napadením padlí napomáhá, proto jsou u něj zelené práce důležité.
Sám mám proti padlí nejlepší zkušenosti s ošetřením přípravkem Falcon 460 EC, ale asi by se dal použít i Karathane NEW. Ridomil ani Dithane na padlí neúčinkují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferby1 - (41) - 244.2 (?), 4.7.2013 8:20

Děkuji za reakci, myslel jsem si nejvíc asi na to padlí. Zkusím to tedy ještě postříkat něčím na padlí (Falcon). Pomůže postřik i na ty už částečně napadené hrozny, nebo ty jsou nenávratně pryč a je lepší se jich zbavit? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 4.7.2013 8:28

Před dvěma lety jsem se vrátil z dovolené a vypadalo to ještě hůř. Dvakrát Falcon a podařilo se úrodu zahránit. Ale je důležité, aby se postřik dostali na napadené bobule, jinak to nemá smysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika