Ide to aj (ne)chemicky



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?)
14.7.2019 20:46

Presne po týždni som dnes znova striekal. Kratší interval som zvolil najmä kvôli hrozbe peronospóry, keďže posledný týždeň bol chladnejší a relatívne aj vlhký. Na niektorých strapcoch sa už objavujú prvé príznaky, no zdá sa, že sa ďalej nešíri. Použil som rovnakú kombináciu prípravkov ako naposledy (Aquasilikát, Ferrumoil, Polyversum a Paralux). Akurát som (nechtiac) dal nižšiu koncentráciu Aquasilikátu (5 ml/L) a domíňal som zvyšok Paraluxu (1,2 g/L). V tejto sezóne už s Paraluxom nerátam. Pre Nero to bolo zároveň aj posledné ošetrenie, lebo začína dozrievať. Bobule pomaly mäknú aj na no name odrode, ostatné odrody sú zatiaľ tvrdé.

Rizamat Ustojčivij
Rizamat Ustojčivij
Nero
Nero
Moldova
Moldova
Kardinal Ustojčivij
Kardinal Ustojčivij
No name
No name
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 26.6.2019 22:15

Dnešným dňom som zahájil zelené práce= časovo najnáročnejšia činnosť vo vinohrade. Počas týchto prác odstraňujem zahusťujúce letorasty a aj listy v okolí strapcov a tiež robím prebierku úrody. Cieľom je presvetliť a prevzdušniť vinohrad a tiež dosiahnuť kvalitatívne vyrovnanú úrodu. Ako som už viackrát spomínal, prednostne odtraňujem strapce neforemné, mechanicky alebo inak poškodené, spŕchnuté a pod... Pre ilustráciu pridávam zopár fotiek, hádam to bude na nich aspoň trocha vidno.

P.S.: Viacero ľudí sa zvykne pýtať, koľko strapcov treba ponechať na jeden koreň. Po prebierke odrody Nero som narýchlo spočítal počet ponechaných strapcov na jednom koreni. Vyšlo mi zhruba 50-60 strapcov. Vcelku vysoké číslo, no pre vedenie na pergole nič nezvyčajné. Nero aktuálne zaberá listovú plochu okolo 8m2.

Nero pred prebierkou
Nero pred prebierkou
Nero po prebierke
Nero po prebierke
Moldova po prebierke
Moldova po prebierke
Moldova- detail strapca
Moldova- detail strapca
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.155 (?), 29.6.2019 9:13

Musím upozorniť, že pergola medzi domami nie je bežná pestovateľská poloha a skúsenosti nebudú veľmi prenosné do bežného vinohradu. Myslím že máte nižší tlak perenospóry a vyšší tlak múčnaky než zvyčajne vo vinohrade.

U nás sa rozbehla perenospóra ako o preteky. Stav mám zatiaľ lepší alebo porovnateľný než v chemko vinohradoch. Používam 80 ml/10 l Chitopron + 40 ml/ 10 l Cuprotonic, zatiaľ pred a po kvitnutí. Cca 200 koreňov André. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 29.6.2019 22:54

Máte pravdu, nie je, no ako som písal v úvode, nie je to univerzálny návod, ale skôr inšpirácia. Podobne ošetruje otec aj vinohrad, ktorý máme za domom na RH vedení, asi 40 koreňov. Po sezóne môžem porovnať výsledok. Dnes som ukončil zelené práce a bol som milo prekvapený, lebo len zopár strapcov v hustejších partiách vykazovalo slabé napadnutie múčnatkou. Dnes som striekal druhýkrát po kvete kombináciou Prev B2 (3 ml/L), Vitisan (10 g/L) a Paralux (4 g/L). Pri presvetľovaní som si dal záležať, aby boli všetky strapce dostatočne obnažené, aby sa k nim dostal postrek, hlavne aby prenikol aj dovnútra medzi bobule. Za chvíľu sa začnú strapce uzatvárať, potom sa to už dobehnúť nedá, obzvlášť pri kontaktných prípravkoch. Na obrázkoch no name odroda po prebierke a presvetlení.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 5.7.2019 21:37

Priebeh počasia má za následok, že strapce rastú doslova zo dňa na deň. Čo ma však znepokojuje, že pri odrode Kardinal Ustojčivyj sa na niektorých strapcoch začína objavovať čierna hniloba. Inak po zdravotnej stránke je vinič vo veľmi dobrej kondícii. Po minuloročnej akej takej úrode Talizmanu to bude tento rok zase prepadák. Na strapcoch nie je ani bobulka, všetko predčasne opadalo. Buď zistím čo je príčina alebo Talizman pôjde von.

Moldova
Moldova
Kardinal Ustojčivyj
Kardinal Ustojčivyj
Nero
Nero
Rizamat Ustojčivyj
Rizamat Ustojčivyj
No name odroda
No name odroda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 41.155 (?), 6.7.2019 9:09

Aké skúsnosti máte s paraluxom? Myslíte že má ozaj také účinky ako o ňom uvádza výrobca?

Inak máte veľmi pekné strapce. U mňa to je tento rok slabšie ako inokedy, na jar som mal dosť problém s premnožením roztočov, aj napriek dvom postrekom. Myslím že za to môže hlavne chladný máj. Na budúcu sezónu plánujem aplikovať dravého roztoča. S hubovými chorobami nemám problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 7.7.2019 21:16

Paralux skúšam tento rok prvýkrát a pridávam ho do tankmixu skôr ako pomocnú látku. Žiadne zázračné vlastnosti od neho neočakávam, plní viac-menej funkciu listového hnojiva. U mňa je to presne naopak, proti roztočom vôbec neošetrujem, no hubové choroby si musím ustrážiť. Dnes som preto po 8 dňoch od posledného ošetrenia aplikoval kombináciu Aquasilikat (8 ml/L), Ferrum oil (5 ml/L), Polyversum (0,5 g/L) a tradične Paralux (4 g/L). Celkovo som opäť použil 5 L postrekovej kvapaliny. Aquasilikat je zásadité draselné hnojivo (kremičitan draselný), ktoré by malo napomáhať vyzrievaniu letorastov a tiež spevňovať bunkové steny pletív. Plánujem ho určite ešte raz použiť. Strapce sa začínajú pomaly uzavárať, a preto bolo nutné ošetriť proti plesni sivej. Zvolil som Polyversum, ktorý by mal mať účinok aj proti peronospóre. Dúfam, že sa mi týmto zákrokom podarí stabilizovať napadnutie čiernou hnilobou, ktoré je rozsiahlejšie ako po iné roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 12.7.2019 22:06

Pridám sem zopár aktuálnych fotiek ako dôkaz, že aj pri rozdielnych pestovateľských podmienkach, no s podobným systémom ochrany a agrotechniky, sa dajú dosahovať slušné výsledky. Na obrázkoch sú nerezistentné odrody viniča pestované za domom v záhrade na RH vedení, spolu asi 40 koreňov. O týchto odrodách a o podrobnostiach ochrany sa nebudem rozpisovať, aby sa to neplietlo s ostatnými príspevkami, ktoré sem pridávam. Aby som neprezentoval len "dokonalé" fotky, pridal som aj jednu znázorňujúcu úskalia bio ochrany viniča. V tomto prípade sa jedná o peronospóru, ktorá zasiahla odrodu Heliotrop asi z 40%.

Onyx
Onyx
Heliotrop
Heliotrop
Heliotrop napadnutý peronospórou
Heliotrop napadnutý peronospórou
Rhea
Rhea
Rubanka
Rubanka
Diamant
Diamant
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 14.7.2019 20:46

Presne po týždni som dnes znova striekal. Kratší interval som zvolil najmä kvôli hrozbe peronospóry, keďže posledný týždeň bol chladnejší a relatívne aj vlhký. Na niektorých strapcoch sa už objavujú prvé príznaky, no zdá sa, že sa ďalej nešíri. Použil som rovnakú kombináciu prípravkov ako naposledy (Aquasilikát, Ferrumoil, Polyversum a Paralux). Akurát som (nechtiac) dal nižšiu koncentráciu Aquasilikátu (5 ml/L) a domíňal som zvyšok Paraluxu (1,2 g/L). V tejto sezóne už s Paraluxom nerátam. Pre Nero to bolo zároveň aj posledné ošetrenie, lebo začína dozrievať. Bobule pomaly mäknú aj na no name odrode, ostatné odrody sú zatiaľ tvrdé.

Rizamat Ustojčivij
Rizamat Ustojčivij
Nero
Nero
Moldova
Moldova
Kardinal Ustojčivij
Kardinal Ustojčivij
No name
No name
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 25.7.2019 21:49

Pomaly, ale isto sa niektoré odrody blížia do finále. Dnes som chcel pôvodne streknúť Moldovu a Rizamat, ale nechám to na neskôr, nech ukážu svoju kvalitu odolnosti. Ostatné, čiže no name odroda, Nero a Kardinal Ustojčivij už dozrievajú. Najbližšie k zrelosti má Nero, predpokladám zhruba týždeň. Zatiaľ sa neobjavujú ani osy a ani iný potenciálne škodlivý hmyz. No s pribúdajúcimi cukrami sa im zrejme nevyhnem. Sieťované vrecká sú nakúpené, takže som pripravený. Dnes som pre zaujímavosť zmeral refraktometrom cukornatosť. Výsledky sú nasledovné: Kardinal Ustojčivij 6°NM, no name odroda 7°NM, Nero 10°NM. Sú to len orientačné výsledky, keďže lokálne to môže byť viac alebo menej.

No name odroda
No name odroda
Rizamat Ustojčivij
Rizamat Ustojčivij
Kardinal Ustojčivij
Kardinal Ustojčivij
Nero
Nero
Moldova
Moldova
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 30.7.2019 20:40

Včera dostali Rizamat a Moldova (snáď) posledné ošetrenie. Zvolil som kombináciu Cuprotonic 2 ml/L a Chitopron 3 ml/L. Obe odrody sú stále tvrdé ako kameň a hrozba múčnatky aj peronospóry stále pretrváva. Ostatné odrody pokračujú v dozrievaní, dnes som nameral cukornatosť u Kardinala 8°NM, u no name odrody 8°NM a u Nera 13°NM. Predpokladám, že začiatkom budúceho týždňa by mohol byť Nero zrelý. Postupne začínam obalovať strapce do sieťok proti hmyzu, lebo čo nevidieť sa začnú zlietavať osy.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika