Co Vaše réva? (rok 2011)



host - 148.213 (?)
29.4.2011 8:10
Negru som v minulosti sadil hneď vedľa Ametystu, ale sadenica sa "našťastie" neujala. Teraz je tam Dakona (do nej naočkovaný Richelje), ale aj tá má problémy s rašením po tejto zime. Vlani to bolo horšie. Vedľa Dakony je Belehradský bezsemenný a ten dopadol lepšie ako Ametyst. Najnižšia udávaná teplota, ktorú konkrétna sorta podľa popisu znesie, nie je rozhodujúca, ale každá sorta asi reaguje inak na výkyvy teplôt. Príkladom je Ametyst, o ktorom píšete. Predpokladám, že ho nemáte v skleníku? Po tejto zime zisťujem, že moja poloha nepasuje ani krížencom Moldovy a Cardinalu, je to tak na hranici preživateľnosti. Paľo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
      
host - 177.35 (?), 28.4.2011 12:49
Dobrý deň Mirku! Afrodita Vám rastie z vrchu alebo z podpníka? Objednaná Afrodita mi už došla, Evu nemali-vypredaná. Nemáte daaké info o Afrodite? Mrazuodolnosť, rodivosť na krátkom či dlhom dreve apod.? Ak som dobre pochopil, Kodrjanka štepená na podpníku Vám kvitne a pravokorenná nie? Robiť závery pri strihaní koncov ťažňov začitkom marca bolo predčasné. Ak bolo drevo na reze zelené, neznamená to vždy, že aj očká sú v poriadku. Mne sa napr. neskoro zobúdzajú JCHD, Nadežda AZOS, Richelje aj Augustin. Uvidíme tak o týždeň, to už bude jasnejšie, ktoré očká namrzli. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 28.4.2011 14:57
Paľo, zdravím Vás! Kodrjanku mám všechnu pravokořenou, asi to z mého článku jednoznačné není. Mrazy u nás nebyly nějak extra kruté max -17°C, spíše byla zima mokrá a dlouhá. Evu mám také a ta roste v PETce "o dušu". Nějaký odkaz na Afroditu je na bred_ikových stránkách, v sekci Odkazy - Itálie. Podobně špatně mi raší Regina (Afuz-ali), Matilde a Velika, z těchto odrůd se mi nechytl ani jeden řízek na zakořenění (ani nevyrašil).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 28.4.2011 21:58

Nějaké info o Afroditě je na stránkách jejího šlechtitele. Vzhledem k tomu, že má za rodiče mimo jiné Cardinal, Italii a Damascenku, tak bych nějakou významnou odolnost vůči mrazu raději ani neočekával. Zato se dá předpokládat velká potřeba tepla a světla. Plodnosti na krátkém dřevě bych se asi nebál. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 148.213 (?), 28.4.2011 22:43
Dobrý večer! Ďakujem za info. Presne tento web som dostal od Bred_ika. Tiež sa obávam, že to s Afroditou nebola šťastná voľba. Ale ak vegetuje bez problémov Mirkovi na Břeclavsku, snád vydrží aj na Záhorí. Alebo myslíte, že bude k mrazom citlivejší ako Ametyst? Ten mi opäť hore zmrzol a začínám zo spodných očiek odznova. Dnes som sa naštval a naočkoval do päty kmienka Ametystu aj AT 6-3 SK po jednom očku sorty Osella. Nič iné už som v chladničke nemal. Zakorenený rezok Preobraženie parádne prezimoval a pekne ide, tak uvidím na budúcu jar, či Afrodita bude aspoň do takejto miery "odolná." Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 28.4.2011 23:58

Mirkovi ještě neplodila, takže brát ho jako měřítko mrazuodolnosti je podle mě předčasné. Až zaplodí, může být vše jinak... Netroufám si tvrdit, jestli bude Afrodita horší či lepší než Ametyst, ale Ametyst má mrazuodolnost poměrně slušnou, vydrží bez problémů -20C aniž by mu vymrzlo jediné očko. Co nesnáší, je opětovný pokles teplot po předchozím oteplení. Pak stačí nějakých -15C a už vymrzají očka. Mě letos na Ametystu vyrašilo cca 60% oček na tažni, řezal jsem poměrně brzo a pak ještě přišly velké mrazy. Citlivější na mráz než Ametyst je Negra a ještě více Panonia. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 29.4.2011 8:01
Zdravíčko, tříletá pravokořená Pannonia (měla by to být) mi letos vyrašila opět velmi pěkně, dokonce vypadá že nasazuje na květ, ale až ve výšce cca 2 m.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.213 (?), 29.4.2011 8:18
Zdravím Mirku! Ja som pestoval Panoniu (kupovanú prostokorennú, štepenú na podpníku) vo výške 240 m n.m. smerom na Biele Karpaty a rodila každý rok, niekedy aj zo zálistkov. Problémy s namŕzaním žiadne. Možno to robil svahovitý terén, po ktorom mrazivý vzduch skĺzne dole. Chuťovo ale bola neutrálna, aj keď sladká. Náznak po muškátu žiadny. Výhodou bol čas dozrievania-pre okrajové polohy odporúčam. S výnimkou mrazových kotlín. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 148.213 (?), 29.4.2011 8:10
Negru som v minulosti sadil hneď vedľa Ametystu, ale sadenica sa "našťastie" neujala. Teraz je tam Dakona (do nej naočkovaný Richelje), ale aj tá má problémy s rašením po tejto zime. Vlani to bolo horšie. Vedľa Dakony je Belehradský bezsemenný a ten dopadol lepšie ako Ametyst. Najnižšia udávaná teplota, ktorú konkrétna sorta podľa popisu znesie, nie je rozhodujúca, ale každá sorta asi reaguje inak na výkyvy teplôt. Príkladom je Ametyst, o ktorom píšete. Predpokladám, že ho nemáte v skleníku? Po tejto zime zisťujem, že moja poloha nepasuje ani krížencom Moldovy a Cardinalu, je to tak na hranici preživateľnosti. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 19.5.2011 23:13

kdyz uz jste tu zminily Ametyst, jaky rez teto odrude nejlepe vyhovuje, u stolnich obvykle dlouhy, takze i u teto? mam zatim jen zakorenele rizky (nejlepe korenil ze vsech), snad pravokoreny nebude delat problemy, révě zdar!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.2 (?), 20.5.2011 0:08
Dobrý večer! Ametyst nepotrebuje dlhý rez tak ako napr. Talisman či Muscat Italia. Už aj preto, že byste ho nemal zaťažovať veľkým počtom strapcov. Autorka Ametystu D.Pospíšilová odporúča vysoké vedenie a rez na stredne dlhé ťažne alebo strelky. Pozor pri odstraňovaní listov v zóne strapcov-hrozno môže dostať úpal. Vzhľadom k tomu, že pochádza z rovnakého kríženia (Aptiš aga x Cardinal) ako napr. Purpur alebo veľmi náročná Negra, rátajte s tým, že Ametyst nebude žiadny "otužilec". Pripájam foto Ametystu z čias, keď mi ešte pravideľne nevymŕzal. Paľo
Ametyst (Záhorie 2008)
Ametyst (Záhorie 2008)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika