Co Vaše réva? (rok 2011)



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?) 
18.3.2011 11:19

Proč dělat věci jednoduše, když to jde se stejným výsledkem složitě... VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 18.3.2011 11:55
Jo vážený, vloni jsem dostal sazenice do země až někdy v létě protože jsem měl zahradu 3x pod vodou, bohužel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 18.3.2011 13:52

Mirku, to primárně nebyla reakce na vás, ale na Wimpiho a jeho anabázi s teleskopickými PET lahvemi... VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 18.3.2011 16:58
Proč anabázi, já taky docela běžně kořením a následně vysazuji do petek své pravokořené odrůdy. Pak ji rozříznu a i s balem dám do země, zemina v petce ovšem nesmí být písčitá aby se nerozpadla. Ještě jsem Vám neodpověděl co si představuji pod pojmem "začínají rašit". jelikož jsem laik tak to napíšu takto - je to tehdy kdy se pupen na špičce začíná otevírat, světlat a chlupatět, něco jako na snímku výše nebo níže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 18.3.2011 18:05

Máte pravdu, popis výroby teleskopické petky jsem si mohl odpustit, tak to berte třeba jako komickou vložku. Sranda musí bejt. Jesli ale máte něco jednoduššího, tak to sem nahoďte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 18.3.2011 19:59

Já jenom nechápu dvě věci-1) Jaký smysl má sázet roubované sazenice na 1, max 2 měsíce do květináče/kontejneru/PET a pak je přesazovat? Buď je venku slušně a pak je dám rovnou na místo, a nebo není a pak je mám založené. 2) Když už teda jsou v kontejneru/PET, proč musí být tak hluboký, aby byla sazenice téměř po místo roubování? Za ten 1 - 2 měsíce stejně nevytvoří boční/střední kořeny, tak proč do PETky sázet tak hluboko? VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 18.3.2011 21:01

Ad 1) Protože pan Mirek ve svém prvotním dotazu zadal, že hodlá zakoupené sazenice vysazovat až v květnu. Ctím zadávací podmínky. To máme cca dva měsíce. Nežli držet nyní dva měsíce sazenice někde podchlazené v nekořenícím stavu, považuji za rozumnější a výhodnější je nyní nechat zakořenit v kontejneru a pak s celým neporušeným kořenovým balem kdykoli, podle vnějších okoností a potřeb šetrným způsobem přesadit na konečné stanoviště. Následně pan Mirek dokonce uvedl, že loni vysazoval až v létě, takže jakýsi důvod pro předpěstování tady asi bude.

Ad 2) Do svého návodu na "teleskopickou petku" (dovoluji si s prominutím používat Vaše vtipné pojmenování, doufám, že na to nemáte copyright) jsem nikde neuvedl, že by sazenice měla být zasazena až po roub. Takto neuvažuji. Pokud koupíme roubovanou sazenici, bývají u ní často dosti dlouhé kořínky, nyní nemám takovou po ruce, ale odhaduji tu délku na 20 cm a mnohdy i více. I když zastřihneme kořínky před zasazením a vložíme sazenici do jediné seříznuté pet-ky, máme konce kořenů až na dně. Roubované prostokořenné sazenice v průměru koření rychleji než řízky. A za dva měsíce se na dně petky vytvoří věnec, či propletenec tenkých kořínků, které se po uřezání dna petky snadno odlomí. A když se náhodou neodlomí, je takovýto propletenec problematické na rostlině ponechat. Proto je vhodný hlubší kontejner, aby kořínky měly více prostoru pod rostlinkou k lepšímu prokořenění substrátu. Nastavení a prodloužení petky je prostě jakási možnost.

Prosím a nyní bych zase chtěl zeptat já Vás na tu metodu dočasného zasazení sazenic do písku. Jak budete postupovat při přesazování zakořeněných rostlin? Za dva měsíce už bude písek hustě prorostlý mladými kořínky. Nějak si to nedovedu představit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 18.3.2011 22:43

Já ale sazenice do písku nesázím, toliko zakládám. Koupené sazenice namočím na 1-2 dny do vody, dám do kbelíku a zasypu říčním pískem a zaleju. Přebytečnou vodu nechám odtéct (kbelík má ve dně díru) a dám do garáže, kde se teplota pohybuje od cca - 4C do + 9C, podle teploty venku. Jakmile počasí dovolí, jdou z písku buď ven na stanoviště a nebo do květináče, kde je pěstuji 2 roky, do první sklizně. Pak teprve na stanoviště. (Nebo také ne, když se jedná o záměnu odrůd, nebo odrůda "zklamala".)  VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 18.3.2011 22:53

Jasně, tak to jo. Uvedeným způsobem uchovávám řízky. Podmínkou uchování je zachování nízké teploty poblíž 0°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 163.149 (?), 18.3.2011 17:16
Dobrý deň, Mirek! Myslím, že je málo pravdepodobné, aby sa opakovala studená dlhá a mokrá jar, kedy človek mohol vysádzať von až niekedy v júni. Ak sa rozhodnete najprv kontajnerovať prostokorenné štepené sadenice, mala by sa použiť kvalitná záhradná zemina typu Gramoflor. Takú používa napr. pán bred_ik. Pretože Vám asi nestihne zemina v kontajneri riadne prekoreniť tak, aby sa pri vysádzaní nevysypala, budete musieť do kontajnera namiešať viac hliny, aby po rozrezaní kontajnera ostal koreňový bal nerozpadnutý. Druhý aspekt je aj množstvo svetla a vlahy pri kontajnerovaní, aby Vám v miestnosti z očiek nevyrástli dlhé a neduživé výhonky. Vonku sú iné podmienky-sveteľné aj vlhkostné. Ak budú lejaky, voda sa Vám vonku vsiakne, sadenice budú v prirodzenejšom prostredí a koreň môže ísť voľne smerom dolu. Potrebujete do jesene čo najhlbší koreňový systém. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13:51
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika