Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Minuly rok som mal obrovsky problem s Galahadom. Mal bohatu nasadu strapcov, dobre sa opelil, bobule sa nalievali, cca koncom maja/jun sa zacali hromadne scvrkavat bobule. Bolo to este predtym ako zacalo sucho.
Primarnou pricinou je zasychanie trapiny. Potom hrozno ani nedozrelo, cca vsetky bobule opadali nezrele, lebo trapina zaschla. Teda uroda nakoniec skoro ziadna. Galahad je vynikajuca odroda, v roku 2017 bol jednoznacne najlepsi zo vsetkych odrod - ale v tomto roku este mlade kry mali slabsiu urodu.
Galahad ma silnu tendenciu pretazenia (bohata nasada)...ale problem bol aj na kroch s normalnou alebo aj mensou nasadou. Mam Galahad asi na 24 korenoch v 2 roznych lokalitach. Jedna ma horsiu, suchu ilovitu podu, ale druha naopak kvalitnu urodnu a zavlazovanu. A problem bol v oboch lokalitach.
Zasychanie nebolo len asi na 3 korenoch (prestepene rok predtym), ktore mali slabu nasadu strapcov a potom bobule krasne dozreli a boli velmi velke. Ale na inych korenoch s podobnou nasadou trapina zasychala.
Tento problem bol jedine s Galahadom, ziadna ina odroda to nemala. Dokonca mam aj korene kde su nastepene 2 odrody na koreni: Galahad s Alexou, Galahad s Alladinom a tam zasychala len odroda Galahad a ta druha vobec nie. Takze urcite to je nejaka citlivost Galahadu.
Mate niekto podobnu skusenost s Galahadom?
Co je pricina?

Su teda 2 druhy zasychania bobul. Pri jednom zasycha trapina a pri druhom NIE.

Zaujimave, ze oba su sposobene zlym pomerom K-Mg (Draslika a horcika). Jedno vednutie sposobuje vysoky pomer K/Mg a to druhe naopak velmi nizky pomer....

V mojom pripade (zasychanie trapiny) je pomer K/Mg vysoky a este moze byt aj nedostatok Ca. Ano na niektorych listoch som pozoroval prejavy nedostatku Mg, ale urcite nie na vsetkych korenoch.

Problem bude asi aj v postrekoch. Pouzivam BIO postreky proti mucnatke Vitisan a Prev-B2 s pridavkom univerzalneho hnojiva s mikroprvkami. Vitisan obsahuje prave draslik - K takze ten postrek zvysuje pomer K/Mg.

Budem musiet teda do postreku pridavat viac Mg a mozno i Ca. (Skoda podu som ani tento rok nevapnil (Ca)). Azda mam sancu aj teraz este doplnit Mg do pody - lebo sa v pode rychlo pohybuje, neviem ci aj Ca je este teraz vhodne.

Galati v clankoch propagovali kazdorocne vapnenie vinohradov dokonca bez ohladu na typ pody - vraj to prospieva odolnosti/vitalite revy.

Ako sa branit?
Poucenia asi su:
1. Galahadu ponechat len mensi pocet strapcov,...on to vyrovna aj tym, ze budu vyrazne silnejsie bobule.
2. postrek: ak striekam s Vitisanom (s K) tak pridavat do postreku viac Mg a Ca.

3. Skoro na jar hnojit Mg a Ca (co som nerobil)

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 19 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika