Permakultura



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?)
1.11.2017 15:34

Proti definici permakultury na české wikipedii nemám námitek, myslím že zahrádkáři takové postupy více či méně uplatňují. Romantická až kýčovitá fotka mi však říká "pozor, je to fligna" a když dočtu celý článek, tak vím, v čem ta fligna spočívá. Autoři rozhodně nepočítají s rozlohami typickými pro naše zahrádky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.207 (?), 1.11.2017 9:43

V literatuře se k tomu různí autoři staví odlišně. Něktěří tvrdí, že jim to nefunguje a používají např. rycí vidle (zeminu ale neobrací, jen ji jakoby načechrají). Jiní zase tento způsob doporučují. Jak jsem pochopil i z různých diskuzí, záleží na půdě - v těžkých sléhavých půdách je asi nějaké rytí nebo načechrání nutné, pokud půdu nevylepšíme pískem, popelem, dřevěným uhlím... V čem se ale autoři víceméně shodují je to, že organický materiál nezarývají - aplikují jej buď v podobě kompostu nebo nerozloženého materiálu na povrch půdy a spoléhají na žížaly a další breberky, které materiál promíchají do půdy. Přiznám se, že nevím, co to udělá se škůdci - domnívám se, že ti asi nevymrznou, ale zase v půdě přežijí i jejich přirození nepřátelé...

Já mám půdu lehčí, takže posledních pár let také experimentuji s nerytím - kořen rostlin po sklizni nechávám v zemi (to je také organická složka, která se rozloží a ponechá půdu načechranou), na zimu záhony zasypu listím a dalšími zbytky, přes zimu se velká část rozloží, na jaře shrábnu širokou motykou případné plevele, přidám kompost a sázím znovu. Půda je načechraná, tedy MNĚ osobně v MÝCH podmínkách přijde rytí zbytečné. Člověk to ale musí pár sezón u sebe zkusit a porovnat výsledek...
U brambor to ale při hrůbkování samozřejmě moc dobře nejde (ledaže by člověk sázel do trávy, kompostu, listí atd. jak tady bylo probíráno na fóru - ale kde brát tolik organické hmoty?)

Zkušeností z této oblasti má asi nejvíc brit Charles Dowding, který takto hospodaří 35 let a dodává zeleninu do supermarketu, můžete se podívat na jeho stránku kde shrnuje výhody tohoto přístupu, které bych sem jinak jen hloupě kopíroval.
Zde se také můžete podívat na nějaké jeho video.
Ještě bych zájemcům doporučil amerického člověka, který má menší zeleninovou zahradu za domem, pravidelně na youtube umísťuje videa o svém zahradničení a používá několik technik (mezi nimi i nerytí) na pomezí permakultury a intenzivního zahradničení...
https://www.youtube.com/user/OneYardRevolution/videos  (a z toho pro seznámení s používanými technikami včetně nerytí je dobré toto video.

Podotýkám, že nikomu nic nevnucuji, stejně jako u spousty dalších technik z permakultury musí každý sám uvážit, zda-li by chtěl do takového experimentu jít a pak posoudit, zda-li takový alternativní postup u něj funguje, zda-li mu přináší nějakou úsporu času, jestli naopak nezpůsobí rozmnožení nějakého škůdce (např. slimáků) atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 1.11.2017 15:34

Proti definici permakultury na české wikipedii nemám námitek, myslím že zahrádkáři takové postupy více či méně uplatňují. Romantická až kýčovitá fotka mi však říká "pozor, je to fligna" a když dočtu celý článek, tak vím, v čem ta fligna spočívá. Autoři rozhodně nepočítají s rozlohami typickými pro naše zahrádky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika