Kompost - co do něj



Mirek 821 - (39) - 80.73 (?)
31.5.2009 19:21

Klidně ho použijte, prosát a to co zbude- šup na tu nejmladší hromadu! A jak jsem psal jinde, do koppostu dávám všechno s vyjímkou kořenů košťálové zeleniny...

           Mirek 821

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
Stroblova.mirka - (8) - 214.167 (?), 23.5.2009 14:16, zobrazeno: 23612x

Dobrý den, asi z pohledu zkušených zahrádkářů naivní dotaz : když se na kompost dají jedovaté houby, otráví se kompost nebo se to rozloží? Muž našel nějaké žampiony na louce, ale nejsme si jistí, zda nejde o jedovatý druh, takže je ochutnávat nebudeme.  Na jednu stranu je mi líto je vyhodit do popelnice, když už je sebral, ale na druhou bych nerada udělala nějaký malér. Totéž bych chtěla zjistit o jedovatých rostlinách /konvalinky, čemeřice apod./ Z literatury vím, že do kompostu nepatří spousta věci, ale tohle jsem se tedy nikde nedočetla. Děkuji za případné odpovědi a rady. Mirka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.226 (?), 23.5.2009 20:41

...ba právě naopak. Do kompostu patří spousta věcí, toho co tam nepatří je pomálu a jistě se to tu dočtete v jiných vláknech. Samozřejmě, je nutné uvažovat v oblasti "co zahrada(příroda) a kuchyň dá". Představa zahrádkáře, který studuje atlas rostlin, aby zjistil zda to či ono je jedovaté a dle toho třídil svůj odpad je nepravděpodobná. A "jedovatého" je toho kolem nás opravdu mnoho, aniž to tušíme a aniž to patří k všeobecné známosti.
Tak s tím směle na kompost...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 23.5.2009 21:09

jaky je vas nazor na plevel do kompostu jako kozi noha, pampeliska atd... rozlozi se uplne a za jak dlouho? vzdycky mam vycitky svedomi, ze si zapleveluju kompost a tak dal plevel roznasim... ale co s tim jinak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.30 (?), 23.5.2009 21:55

Pokud má kompost dostatečný objem a je správně udržován - hlavně je tu požadavek na správnou vlhkost (ani přemokřený, ani přeschlý), tak se hmota - především ve střední části kompostu - zahřívá v procesu kompostování na nějakých 70 stupňů. To by mělo stačit ke zničení semen plevelů.

Jinak trvá uzrání kompostu asi jednu sezónu, nemýlím-li se. Dá se to popohnat urychlovači (jsou ke koupi v zahradnictvích).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 67.226 (?), 23.5.2009 22:29

Posekaná tráva, listí a plevel jsou nejčastější složkou kompostů. Nadzemní části plevelů, včetně květů a semen, bych vůbec neřešil, ty jak již píše kolega se zkompostují bez nebezpečí roznášení. Pokud bych ovšem ze své zahrady pracně vydobyl větší množství kořenů, právě takových obtížných  plevelů jako je kozí noha, pampeliška, přeslička, pýr a mnoho dalších, které se velmi snadno rozmnožují i z malé části kořínku, asi bych váhal a tyto raději vyhodil či spálil, i když i tyto se správným postupem zkompostují.
Podstatnější část mnoha plevelů je roznášená vzduchem, ptáky a jinými cestami, které nazýváme: "Proboha, kde se ten plevel pořád bere?"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 23.5.2009 22:47

hmmm, já tam dávám vše, i tak mám ty hromady tři.. a další jako větve na spálení , nikdy nedosáhnu toho, aby byl ten kompost takovej ten krásnej, sypkej, vždycky jsou tam větvičky a chuchvalce trávy, dělám to blbě, asi by měl zrát tak rok, nebo jak dlouho myslíte "jednu sezonu"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 55.26 (?), 23.5.2009 23:18

Děcka, neblbněte, nedělejte z kompostu takovou vědu. Taky tam hážu prakticky všechno, kam taky s tím, žejo. Větvičky prostě potřebují delší čas, rok je opravdu málo. Prostě čím déle kompost zraje, tím lépe. Po třech letech odhažte vrchní část kompostu, vyberte spodek, prohažte přes řidší (nebo hustší, jak je libo) pletivo a máte kompost. Zbytek hoďte zpátky a nechejte zase zrát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 67.226 (?), 23.5.2009 23:19

Já odebírám kompost každý rok, srpen-září. To znamená, že co do něj v tuto dobu před rokem dám, je zkompostováno. Letošní příděl vám do podzimu nezkompostuje. Tuto vrstvu, pokud máte vše na jedné hromadě musíte dát stranou a po odebrání hotového kompostu zase vrátit zpět. Máte-li možnost a místo, rozdělte kompost na víc částí a nechejte kompost kompostem dva roky. Dřevnatý a zdřevnatělý materiál se vám nerozloží někdy ani za let pět, ale do kompostu patří, jelikož jej nadlehčuje a umožňuje tak jeho okysličování.  Pokud kompost zarýváte, příliš na jeho struktuře nezáleží. Pokud chcete ten čistý, kyprý, musíte tuto svou touhu realizovat jeho prohozením přes stavební síto. Manžel rád vypomůže a upevní si zdraví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 23.5.2009 23:41

já mám právě ty tři hromady a letos v létě a na podzim bych chtěla používat ten nejstarší z loňského leta, podzimu. takže když z něj vyházím ty nedozrálé chuchvalce suché trávy a stébla rostlin, které jsem tam naházella bez rozstříhání, tak můžu něco z toho už použít jako kompost? nebude to odebírat kytkám živiny? na druhé straně nechci kompostu stejně jako např trávníku otročit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mirek 821 - (39) - 80.73 (?), 31.5.2009 19:21

Klidně ho použijte, prosát a to co zbude- šup na tu nejmladší hromadu! A jak jsem psal jinde, do koppostu dávám všechno s vyjímkou kořenů košťálové zeleniny...

           Mirek 821

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika