Stinná zahrada pod lipami



Lenka S - (1) - 82.10 (?) 
27.12.2020 15:17, zobrazeno: 874x

Dobrý den, máme malou zadní zahradu u rodinného domu, která je zcela zakryta stínem mohutných lip, které jsou vysázeny kolem sousedícího hřbitova. Zahrada do této doby fungovala jako skladiště stavebního materiálu, při rekonstrukci našeho domu. Ráda bych z této části malé stinné zahrady měla klidné útulné místo na relaxaci s vínečkem, či teplým čajem. Přední zahrada, slouží především dětem a bujarým grilovačkám - takže ta je rušnější. Půda na zadní zahradě je spíše jílovitá a díky sousedícím lipám se zde větším rostlinám nedaří - všechny živiny a vodu vysají lípy. Napadly mě vyvýšené záhony. Díky nim bych zde mohla pěstovat i azalky a rododendrony, hortensie - či jiné kyselinomilné rostliny, kterým se daří ve stínu a i tak krásně kvetou. Líbí se mi traviny, ale ty mají vesměs raději slunná či polostinná místa. Zadní zahrada je směřována na jižná stranu, ale stín je zde celoročně díky lipám. Prosím, poradili by jste mi, jakým rostlinám se bude dařit pod lipami? Nevím, zda rostlinám nebude vadit pyl a nektar, který padá z lipových květů... Celoročně z lip něco padá - okvětní lístky, lupení, uzrálé kuličky, větvičky a větve, pyl... Moc děkuji za rady a dopooručení. Mohu poslat i fotku, pokud to pomůže a míry zahrady. Lenka 



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 82.10 (?), 28.12.2020 19:03

Přidávám ještě zakreslení, jak na zahradě svítí sluníčko v létě... v jižní části (modrá čára bude přístřešek a vchod do něj oranžové malé čárky. Snad to také pomůže v pomoci a radě při výběru vhodných rostlin... Děkuji Lenka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Leia - (1) - 232.128 (?), 4.1.2021 15:15

Dobrý den, Lenko,

doporučuji nechat si udělat návrh zahrady s prováděcí dokumentací, který bude šitý na míru přímo vašim potřebám. My jsme si díky tomu mohli sami vybudovat naši vysněnou zahradu se kterou jsme nyní moc spokojení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 82.10 (?), 6.1.2021 11:49

Já jsem si už návrh udělala sama - měla jsem na to teď čas. Mám vybrané i rostliny, ale pokud tady má někdo zkušenosti, že se některým pod lipami nedaří a některým to nevadí, tak uvítám zkušenosti a rady ostatních. Z rostlin mám: Hostu, kapradí, rododendron, azalku, na kousek zahrady svítí sluníčko trošku častěji, tak tam hortenzii, bambus, který by schoval přístěšky a kompost, dále liriope, čechrava, denivka (na místa, kde se sluníčko také tak nějak dostane). Vše bude ve vyvýšených záhonech a půda přizpůsobená rostlinám. Dospod záhonů chci dát fólii, která pomůže zamezit kořenům z lip prorůstání - aspoň částečně. Jinak lípy vysají všechnu vláhu a živiny (mám vyzkoušeno). Snad výběr rostlin bude vhodný? Jsou to rostliny, které jsou do stínu a některé zvládnou i polostín (pod lipami není temno jako třeba v lese - je to takový lehký stín...).Co myslíte? Ještě se musím poradit i v zahradnictvích, až je otevřou... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika