Přísavník



Stránky: 1,  2,  3   
host - 211.214 (?) 
1.9.2010 14:02, zobrazeno: 29952x

Zakoupila jsem v zahradnictví několik sazenic. Na obalu bylo psáno-přísavník. Pod tím latinsky Parthenocissus quinguefolia engelmanii.

Chci si ozelenit sousedovou starou stodolu, na kterou se bohužel musím dívat. Teď si nejsem ale vůbec jistá, jestlila jsem zvolila správně. Pročetla jsem na toto téma tady hodně článků a jsem z toho tumpach. Někdo píše, že se přisává běžně v pohodě, jiný,že se nepřisává. Proč tedy ten název přísavník? Jak to tedy je?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 178.81 (?), 1.9.2010 14:27

Přísavník pětilistý nemá typické přísavné terčíky ale chytá se úponky podobně jako třeba réva, jako podklad vyžaduje drsný povrch - neomítnutou cihlovou zeď, hrubou omítku. Varieta Engelmanii je celkově jemnější, ale úponky má stejné.

Samopnoucí i po hladké zdi je přísavník trojcípý Parthenocissus tricuspidata - má na úponcích přísavné terčíky a dokáže se velmi pevně chytit i zcela hladké zdi.

Při popnutí sousedovy stodoly můžete mít po pár letech problém, oba přísavníky narostou velkých rozměrů a až dosáhnou střechy můžou nazvedávat a poškozovat střešní krytinu, to se nemusí sousedovi líbit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.249 (?), 1.9.2010 15:39

Nesmysl, má přísavky stejně jako trojcípý, to si pletete s psím vínem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 1.9.2010 15:58

Parthenocissus quinquefolia (L.) PLANCH. (přísavník pětilistý, psí víno)- Psí víno je jen lidový název pro jednu a tu samou rostlinu. Pletete se Vy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.249 (?), 1.9.2010 16:36

Nepletu, jsou to dvě různé rostliny. Možná se tedy říká psí víno obojímu, ale to je jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 1.9.2010 16:03

Dobrý den. Ne tak zcela. Psí víno je lidové označení pro Parthenocissus quinquefolia, což je loubinec pětilistý, ale i pro Parthenocissus inserta, což je loubinec révovitý, a ten na úponcích přísavné terčíky skutečně nemá. Stanislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.39 (?), 1.9.2010 16:23

Teď z toho tazatelka musí být opravdu divoká!

Abych se vrátil k původnímu dotazu: Odrůda Engelmanii přísavníku pětilistého se k hrubé zdi celkem dobře přichytává a roste po ní. Na rozdíl od přísavníku trojcípého (trojzubého), který se přisává daleko lépe a rychleji roste nahoru, má Engelmanii větvičky rozložerné spíše do šířky, vodorovněji. Habitus (vzhled) tohoto přísavníku (Engelmanii) je daleko lehčí, jemnější, než u přísavníku trojcípého: ten má husté větší vyloženě střechovitě skládané olostění.

Ať Vám dobře roste přeje

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
dr - (48) - 58.225 (?), 2.9.2010 22:32

Jak píše Josef, ten Engelman se docela dobře přichytává a je poněkud odolnější, než P. tricuspidata.Pokusím se ukázat oba na celkem hladké zdi pro názornost.Mám oba vedle sebe, tak to mohu porovnat.U odrůd P. quinquefolia je problém v mohutnosti zelené hmoty až 0,5 m od zdi a slouží tak jako noclehárna desítek vrabců.V každém případě, pokud bych něco dával na sousedovic zeď, napřed bych se souseda zeptal. pH

P. tricuspidata
P. tricuspidata
P. quinquefolia E.
P. quinquefolia E.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 223.249 (?), 3.9.2010 7:41

Jen přidám, že ten "pětiprstý" /Engelman/ roste jako blázen.Pne se všude kam jen může.Vrabce jsem v tom nikdy neviděl a to jich jsou u nás hejna.Stonky má přitisknuté ke zdi a odstávají spíše jen řapíky jednotlivých listů.Dá se docela dobře množit řízky.Je tak agresivní, že by klidně porostl celou bytovku či věžák ve městě.Na podzim je krásně červený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 10.22 (?), 3.9.2010 11:48

Mám dům porostlý tím co je na obrázku vlevo. Jedna rostlina poroste obrovskou plochu a drží na všem, dokonce i na skle. A v této době je na noc plný vrabců. Pokálené parapety a podobně. Až opadne listí tak se odstěhují, ale teď je to hnus!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika