Pomoc s výberem zimolezů



Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.133 (?)
15.6.2019 22:45

Zdravím, díky za reakci. Mám 2 knihy o popínavých rostlinách, projel jsem nespočet zdrojů na internetu i nabídky zahradnictví, ty si leckdy odporují (dobou kvetení i výškou). Zimolezy jsem párkrát viděl na zahradách, očarovaly mě svojí vůní a také schopností růst i v polostínu,  ale v přímém okolí o nikom nevím, navíc těch odrůd jsou mraky a zahradník kolikrát zná pouze botanický název, nikoliv kultivar. Proto jsem se ptal na tomto fóru přímo na zkušenost pěstitelů s konkrétními odrůdami. Konstrukci pro ovíjivé zimolezy jsem právě dokončil :-) Šířku jsem neuváděl, protože jsem dal na zdroje, které uvádí vzdálenost mezi zimolezy cca 2-3m, pro zimolez německý šířku 1m, pro japonský 3m. Protože jsem už nepočítal s tím, že by mi ještě někdo s konkrétními odrůdami poradil, rozhodl jsem se provést experiment a zakoupil nakonec Zimolez německý Serotina a Belgica a zimolez japonský Hall's Prolific a Red World a co se týče výšek a šířek je rozsázel podle toho, na čem se shodovalo nejvíce zdrojů. Mimochodem ten japonský kultivar Red World má kvést karmínovo-červeně-bíle.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.174 (?), 5.6.2019 18:53, zobrazeno: 2221x

Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem popínavých zimolezů.
Plánuji ozelenit část severozápadní fasády něčím, co by hezky kvetlo a vonělo. Zimolezy podle literatury rostou dobře i v polostínu, myslíte si, že tedy budou na SZ fasádě (kde je slunce od pozdního odpoledne) prosperovat?
Potřebuji umístit 2 rostlinky, které mají zakrýt prostor o výšce 4m a 5m. Zároveň chci, aby kvetly v jinou dobu a měly jiné květy.
Vybral jsem tedy následující druhy a kultivary:

Zimolez japonský - kultivar "Halls Prolific" - ten bych dal na místo větší rostliny protože se uvádí bujnější vzrůst - zdroje se ale rozcházejí, některé uvádí výšku 3-4m, jiné až 8 metrů. Jaké výšky dosahuje u vás? U doby kvetení se zdroje opět rozchází - ale nejvíce se jich shodne na červen-červenec. Květy bílo-žluté. Je tomu tak?

Zimolez něměcký - kultivar "Serotina" - ten bych dal na místo menší rostliny - zdroje uvádí výšku 4m. Doba kvetení květen-červen. Květy červené. Opět se zeptám - jestli podle vašich zkušeností souhlasí.

Také se zeptám na vaši zkušenost s vymrznutím těchto rostlin.
Děkuji za reakce.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 13.31 (?), 15.6.2019 21:36

Milý krokodýle, nevím, jakou literaturu jste nastudoval, ale možná jste pnoucí - ovíjivé zimolezy nikdy neviděl. Zajímá vás výška, do jaké dorostou ale šířka, kterou pokryjí je zřejmě nepodstatná? Předpokládám, že máte jasno, po jaké mřížce, nebo jiné podpoře se zimolez bude pnout - je pravotočivý, to jenom pro zajímavost, rozhodně se vám nechytne na žádnou fasádu bez opory. Zimolez německý má mnoho odrůd, doroste i dost vysoko, ale kvete spíš v horních partiích, takže neudělá parádu po celé ploše. Také dost trpí mšicemi i když méně, než z.kozí list a některé další. Z. japonský roste bujněji, ale zdá se trochu choulostivější na vymrzání alespoň nevyzrálých letorostů. Obráží dobře zespodu a kvete po celé délce letorostů, ale bílé květy/ později žloutnou/ se trochu ztrácejí v zeleni listů. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.133 (?), 15.6.2019 22:45

Zdravím, díky za reakci. Mám 2 knihy o popínavých rostlinách, projel jsem nespočet zdrojů na internetu i nabídky zahradnictví, ty si leckdy odporují (dobou kvetení i výškou). Zimolezy jsem párkrát viděl na zahradách, očarovaly mě svojí vůní a také schopností růst i v polostínu,  ale v přímém okolí o nikom nevím, navíc těch odrůd jsou mraky a zahradník kolikrát zná pouze botanický název, nikoliv kultivar. Proto jsem se ptal na tomto fóru přímo na zkušenost pěstitelů s konkrétními odrůdami. Konstrukci pro ovíjivé zimolezy jsem právě dokončil :-) Šířku jsem neuváděl, protože jsem dal na zdroje, které uvádí vzdálenost mezi zimolezy cca 2-3m, pro zimolez německý šířku 1m, pro japonský 3m. Protože jsem už nepočítal s tím, že by mi ještě někdo s konkrétními odrůdami poradil, rozhodl jsem se provést experiment a zakoupil nakonec Zimolez německý Serotina a Belgica a zimolez japonský Hall's Prolific a Red World a co se týče výšek a šířek je rozsázel podle toho, na čem se shodovalo nejvíce zdrojů. Mimochodem ten japonský kultivar Red World má kvést karmínovo-červeně-bíle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika