Hortenzie



Stránky: 1,  2   
jana - (9) - 22.97 (?) 
2.11.2008 17:49, zobrazeno: 17791x

Ráda bych se zeptala jak a kdy se stříhá hortenzie latnatá?Nestačila jsem ji zasadit na zahradu, ale mám ji ve velkém květináči.Přesto se bojím, že zmrzne.Prosím, poraďte?! Jana

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
babča - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 44.120 (?), 3.11.2008 7:38

mrkněte na forum trvalky a tam už něco o hortenzii najdete.Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.26 (?), 12.5.2009 12:48

Hortenzii latnatou jsem zasadila vloni na jaře, ale nějak mi neprospívala. Skoro nerostla, dvě slabounké větvičky měly dva neduživé květy. Letos na jaře jsem zjistila, že mi hortenzie asi umrzla (bydlím v Praze, takže žádné velké mrazy tu nebyly). Nevyrašila, větvičky suché, tak jsem ji vykopala a místo ní jsem dala anglickou růži. Ta zatím vypadá dobře, tak doufám, že přežije.

Má někdo prosím zkušenosti s hortenzií latnatou? Díky, Šárka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 12.5.2009 23:55

Také jsem ji sázela loni zjara (Pinky Winky), do podzimu měla asi 50cm + poupata, ale už nestihla vykvést. Letos zjara jsem ji ostříhala asi 12-15cm od země a teď má zhruba 30cm větvičky, pěkné silné. Dál uvidím, doufám, že letos rozkvete.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
2sagina - (5) - 198.206 (?), 5.6.2009 13:22

Mám hortenzie latnaté dvě. Jedna na severovýchodní straně, slunce jen zrána. Třetím rokem přežila zimu bez problému, nechávám ji přes zimu tak jak je a na jaře zastřihnu na cca na 3 pupeny. Opět vyraší a udělá kompaktní keřík. Druhou jsem měla na jižní straně a zimu nepřečkala!!! Asi uschla, zmrzla -nevím. Ještě teď má živou kůru, ale nechce vyrazit ani jeden lísteček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 143.205 (?), 5.6.2009 14:06

Nerozkvete, ostříhala jste jí poupata.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 115.245 (?), 5.6.2009 16:26

Hortenzie sa na jar nestrihajú, lebo kvitnú na starom dreve. Ja ju nestrihám skoro vôbec, iba upravujem tvar aby bol pekný krík a odstránim len vyschnuté konáre. Naša zima je namiesto rezu, niekedy dosť namrznú, aj keď sú prihrnuté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 12.56 (?), 9.8.2009 11:12

Je rozdíl ve druhu hortenzie. Hydrangea macrophylla (velkolistá) kvete na starším dřevě a zjara, když je již jasné, které pupeny přežily zimu, ji zastřihneme nad zdravými pupeny (asi 2cm). Ale také můžeme tvarovat keřík a některé větve pak nepokvetou, ale až v příštím roce. Hydrangea paniculata (latnatá) se zjara hluboce zastřihuje, je-li třeba, neboť kvete na novém, letošním dřevě. Stříháme výchovně pro hustější keřík a silnější větve. U starších to již není tak třeba. Hortenzie potřebují dostatek vláhy a výživy (speciální hnojivo), pod keři namulčovat kůrou, aby měly stále vlhkou (ne přemokřenou) půdu. Velkolisté sázíme do polostínu až stínu, na zimu přidáme více kůru nad kořeny, jsou choulostivější, než latnaté Pinky Winky nebo Limelight, které s mrazy nemají problém. V těžších půdách doporučuji pod sázenou rostlinu udělat dobrou drenáž, jinak by trpěly špatným přísunem živin z přemokření kořenů, což se pozná žloutnutím listů. Pro zdravější prospívání u velkolistých sázíme do kyselejší půdy (speciální substrát nebo rašelinu) a u růžových odrůd nám tím půjdou květy do modra, což je většinou velmi žádané. Hortenzie, hlavně velkolisté, nemají rády průvan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 9.8.2009 23:17

Náhodou kvete náádherně, ona totiž Pinky Winky je latnatá, a ty kvetou na mladém dřevě .           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 143.205 (?), 10.8.2009 7:04

HM aproč jste pak pokládala dotaz, když víte, že je to ta, která kvete na jaře. děláte si legraci?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika