Doporučte popínavku



host - 253.239 (?)
16.8.2017 8:43
1 Neříkám že je lepší než ostatní popínavky, POUZE doporučuji, jak je v nadpisu. Nikomu nic nenutím a naprosto respektuji všechny další kteří doporučí svoji popínavku. Je nepřeberné množství dalších popínavek a každému vyhovuje jiná. 2 Bohužel tato diskuze neumožnňuje vkládat více fotek naráz, tak jsem alespoň ke každé napsal kousek popisu. 3 Tato rostlina opravdu bohužel potřebuje geneticky odlišného jedince k tomu aby plodila i přes to že jedna rostlina má květy samčí i samičí. Jistotu budete mít jen když koupíte dvě odrůdy. Často je totiž množena vegetativně- řízkováním a pak máte několik geneticky shodných rostlin, ty vám plody nedají. Samozřejmě existují vyjímky. 4 Rostlina kvete březen-duben nebo duben- květen -> podle nadmořské výšky(je totiž vhodná i do vyšších poloh) Takže se omlouvám pokud jsem někomu nepříjemný a sám se těším na další poínavky které doporučíte. (S trubačem mám též dobré zkušenosti)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Maxrum - (5) - 251.250 (?), 15.8.2017 19:15

Děkuji za tip. Kouknu na ní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 15.8.2017 21:27

Bylo by pěkné se naučit vkládat přispěvek najednou. Mimochodem je tam několik nepřesností. Kvete až po několika letech na jaře a plodí jen v přítomnosti další rostliny (nikoliv dalších odrůd). V sezóně vyžaduje poměrně dost vláhy. Nevím, čím by měla být výrazně lepší, než ostatní popínavky. Já osobně preferuji Trubač (Campsis radicans), který kvete celé léto. Ale opadávají z něho květy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 253.239 (?), 16.8.2017 8:43
1 Neříkám že je lepší než ostatní popínavky, POUZE doporučuji, jak je v nadpisu. Nikomu nic nenutím a naprosto respektuji všechny další kteří doporučí svoji popínavku. Je nepřeberné množství dalších popínavek a každému vyhovuje jiná. 2 Bohužel tato diskuze neumožnňuje vkládat více fotek naráz, tak jsem alespoň ke každé napsal kousek popisu. 3 Tato rostlina opravdu bohužel potřebuje geneticky odlišného jedince k tomu aby plodila i přes to že jedna rostlina má květy samčí i samičí. Jistotu budete mít jen když koupíte dvě odrůdy. Často je totiž množena vegetativně- řízkováním a pak máte několik geneticky shodných rostlin, ty vám plody nedají. Samozřejmě existují vyjímky. 4 Rostlina kvete březen-duben nebo duben- květen -> podle nadmořské výšky(je totiž vhodná i do vyšších poloh) Takže se omlouvám pokud jsem někomu nepříjemný a sám se těším na další poínavky které doporučíte. (S trubačem mám též dobré zkušenosti)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.106 (?), 16.8.2017 10:46

Do diskuze můžete najednou vložit tolik fotek, kolik chcete, pokud se přihlásíte wink.

Akébie je pěkná, ale potřebuje dost velký prostor (což by u toho pletiva asi měla). Já ji dala k oblouku a chová se jak "Adéla", je dost nezvladatelná a snaží se přelézt na broskev - ale to je moje chyba, že jsem ji nedala jinam. U nás ale v zimě kompletně opadá, takže nepořádek je z ní jako z každé jiné.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.7 (?), 16.8.2017 12:41

Můžete prosím popsat chuť plodů? Dají se k něčemu přirovnat? Resp. konzumujete plody nebo to nestojí za to a necháte je raději opadat? :-)

Podle www.pfaf.org má akébie docela slušné skóre z hlediska poživatelnosti (4 body z 5).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 16.8.2017 12:22

Trubač mám také ráda, ale je hrozně invazivní cheeky a chvíli trvá než se rozjede v růstu a kvete, tedy alespoň z mojí zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 16.8.2017 14:33

Není slovo "invazivní" pro Trubač ještě málo výstižné? Ty výmladky jsou docela běs, vylézajíí i několk metrů od původní rostliny, mulčovací plachta je jim k smíchu. Už mě dokonce podlezli i betonový chodník (základy min 50 cm do hloubky). Je zajímavé, že se o tom žádný prodejce nezmiňuje

Mám jich nyní v zemi 7 kousků. Ty novější kultivary z řady Summer Jazz (mají jiný způsob nasazování poupat) se zdají být skromnější.

Akébii mám zatím napěstovanou jen v květináči. Dochází místo k výsadbě...

Ale k původnímu tématu: ono zase v praxi použitelných popínavek není tolik. Zkoušel jsem krátce i Fallopii. Zimolezů mám asi 10, hromadu Clematisů. Wistárie mě vyloženě zklamala (kvetením a nepřetržitým stříháním). Pokud se tedy budeme bavit o popínavkách s okrasným kvetením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 16.8.2017 14:49

Nechtěla jsem být moc "hrubá". Je to prostě potvora! Vyrostlo mi několik výhonů uvnitř chalupy cca 50 cm dlouhých. O Akébii stále polemizuji. Zimolezy jsou bezva, ale mám opadavé, takže v zimě jsou holé klacky. Na Vistárii si stále brousím zuby, ale odrazuje mě právě ten růst a tím pádem pevná opora. A Clematisy, tak to je můj sen, ale ty mi prostě nejdou. Přitom prostory na to mám, podmínky se dají vybrat jakékoliv, ale zatím se mi nepovedelo vypěstovat tu kvetoucí nádheru, kterou znám z jiných zahrad. Opletka mi připadne také taková trošku "adéla", proto jsem jí nikdy neměla. Ale pěkná je třeba hortenzie, jen trvá dost dloho než obroste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
apios - (4) - 253.239 (?), 16.8.2017 16:30
Tak, už jsem registrovaný uživatel :-). Zadavatel opravdu nepsal co od popínavky očekává, a kromě světové strany ani podmínky ve kterých ji chce mít. Z jednoletých popínavek mohu doporučit například povíjnici nachovou, hrachor vonný, smatovku, vilec šplhavý, Asarina, Rhodochiton "purple bells", fazol šarlatový.. většina těchto rostlin vyžaduje slunné stanoviště, každá má své pro i proti. Z trvalek mám ještě oblíbenou aknitidii, i vinná réva by možná ušla.. Záleží co to znamená "moc nepořádku". Nějaký nepořádek bude asi ze všech mnou jmenovaných rostlin- jednoleté na podzim uschnou, z aknitidie a vína na podzim padají listy i plody (podle podmínek i akébie, něco ale spadne vždy). Nejméně nepořádku by nadělal asi břečťan, ten je ale dle mého pro tento typ pěstování nevhodný;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 18.8.2017 10:34

Já bych vinnou révu nevolila vůbec, protože těch vos, když dozrávají plody...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika