Břečťan - rád by se plazil po zemi, ale na fasádu nechce



host - 72.183 (?)
7.5.2009 12:02

Břečťan se v přírodě běžně plazí po zemi a jen sem tam vyrůstá po stromech nahoru. V chladnějších oblastech roste jen na zemi, na stromech omrzá.

Faktorů, že nepne po zdi může být více. Pokud má kolem sebe dostatek půdy k zakořenění, raději se bude snažit zakořenit v ní, protože tam má živiny a vláhu. Až už když mu nic jiného nezbývá nebo když už chce kvést (kvete jen na osluněných výhonech) tak se začne pnout do vrchu.

Já bych doporučoval jednak počkat, než se ještě víc rozroste a jednak nařízkovat jedince z různých matečných rostlin a ty pak u stěny vyzkoušet. Odrůda (ne druh) může také hrát roli.

Hodně zdaru a pevné nervy,

Petr

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 119.150 (?), 13.9.2016 10:49

Já mám pro změnu přísavník pětiprstý, který by měl být údajně absolutní rekordman ve šplhu po čemkoliv, ale moji zateplenou fasádu nataženou červenou akrylátovou stáčenou omítkou je krátký. Vždycky to zkusí, poroste tak 30 cm a pak odpadne. Dal jsem si ho kolem dokola a teď jsem zoufalý. Chtěl jsem mít zarostlý dům a asi mám smůlu. Přemýšlím zda by nepomokl nějaký nátěr aby se přísavky konečně chytly. Nemáte někdo nějaký tip? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 13.9.2016 11:28

přísavník pětiprstý,...jestli máte oči, tak si ho místo plků na internetu zblízka prohlídněte, no a nejspíš zjistíte, že na něm není nic, čím by se mohl na zeď přisát.

No a jestli ty oči nemáte a dáte jen na plky na internetu, tak zkuste napřed strýčka gůgla. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 182.53 (?), 13.9.2016 23:33

Ferdo, jak se to vezme...

Původní "pětiprstý" (správně pětilistý - Parthnocissus quinquefolia, ale ještě přesněji botanicky révovitý - nebo křovištní podle dendrologieonline - pokud si dobře pamatuji), se po fasádě opravdu nepne, úponky má ovíjivé.

Ale jeho odrůda Engelmanii (Parthenocissus quinquefolia Engelmannii) již přísavky má a dokáže se udržet i na hrubší stěně. Nepne se ale nijak závratnou rychlostí.

Nejlépe se pne přísavník (loubinec) trojcípý - Parthenocissus tricuspidata, a jeho odrůdy např.  Veitchii, Gloire de Boskoop, Robusta apod.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 119.150 (?), 20.9.2016 9:33

Spletl jsem se, chtěl jsem napsat tříprstý. Vím samozřejmě že pětiprstý je co se týká popínání na nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 62.154 (?), 7.5.2009 10:47

Nevim co je normalni fasada, ale kdyz uz tam mam 3-4 druhy, tak snad na necem by se mu mohlo libit! Nic z toho neni nejak "netypicke", mam obyc. dum.

Minimalne na ty kaminky + beton (vymyvany vapenec) by se mohl chytit krasne. Videl jsem, jak drzel na hole cihle. Tady je problem v tom, ze on se nesnazi prichytit. Jednoduse korinky nedela v tech mistech, kde by se mu to hodilo a neroste nahoru, ale dolu.

Takze ja prilepim vyhon tak, aby se krasne dotykal zdi, na zdi to drzi dabelsky, ale brectan dalsimi vyhony roste zase dolu - odlepi se od zdi a tradaa k zemi.

Listy jsou pekne, nepokroucene, je to obycejny - nepanasovany.

Pritom me ted' jeste napadlo, ze mam ze stejnych matecnich rostlin narizkovany brectan u drateneho plotu, a tam zmetek roste naprosto spolehlive vzhuru :-). A je to jeste navic v suchem miste a na slunicku.

Fasadu mam ve stinu, polostinu a na zapadni strane, ale tam to uz sviti hodne po velkou cast dne. Nikde se nechyta, vsude leze dolu. Roste velmi bujne.

JAK MU DOMLUVIT?!?!?

Diky, Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.183 (?), 7.5.2009 12:02

Břečťan se v přírodě běžně plazí po zemi a jen sem tam vyrůstá po stromech nahoru. V chladnějších oblastech roste jen na zemi, na stromech omrzá.

Faktorů, že nepne po zdi může být více. Pokud má kolem sebe dostatek půdy k zakořenění, raději se bude snažit zakořenit v ní, protože tam má živiny a vláhu. Až už když mu nic jiného nezbývá nebo když už chce kvést (kvete jen na osluněných výhonech) tak se začne pnout do vrchu.

Já bych doporučoval jednak počkat, než se ještě víc rozroste a jednak nařízkovat jedince z různých matečných rostlin a ty pak u stěny vyzkoušet. Odrůda (ne druh) může také hrát roli.

Hodně zdaru a pevné nervy,

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
babča - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 44.120 (?), 7.5.2009 14:48

Dobrý den, V jedné diskusi jsem tady četla že břečťan nemá rád bílou barvu.Nemáte bílou omítku?Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.154 (?), 8.5.2009 9:26

Ano, mam :-). M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.85 (?), 8.5.2009 20:41

Jak břečťan pozná, že omítka je bílá? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.38 (?), 8.5.2009 20:51
Nevim jak brectan pozna barvu fasady, ale muj si ani nevsimne operne zdi z kamene a vesele si to miri po zemi k sousedum. Az se nastvu, tak ho nasilim pripevnim ke zdi. R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika