Břečťan - dobrý či špatný nápad?



Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 242.32 (?)
29.1.2010 22:04

Děkuji za názor. Avšak všechno, co bych nechala pnout po plotě, nebo dala hodně blízko k plotu a bylo by to jedlé, to by mi berani a koza od sousedů okousali. Břečťan by snad nechali na pokoji. Ovšem s tou agresivitou břečťanu asi máte pravdu. Co kdyby se mu nechtělo růst pořád jen nahoru a začal mi lézt do zeleniny a mezi keře, že? Moje odhodlání zase kleslo. Možná že by nebylo marné před plotem vysadit třeba takové ty hodně vysoké slunečnice? Mohla by to být také hezká bariéra mezi našema zahradama, bohužel však ne trvalá a i v zimě zelená, kterou by mohl vytvořit břečťan.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 206.136 (?), 19.11.2009 15:33

Súhlasím, niektoré odrody dosť odnožujú. Dajú sa použiť zábrany proti odnožovaniu. Alebo vysadiť odrody, ktoré odnožujú menej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 242.32 (?), 29.1.2010 22:04

Děkuji za názor. Avšak všechno, co bych nechala pnout po plotě, nebo dala hodně blízko k plotu a bylo by to jedlé, to by mi berani a koza od sousedů okousali. Břečťan by snad nechali na pokoji. Ovšem s tou agresivitou břečťanu asi máte pravdu. Co kdyby se mu nechtělo růst pořád jen nahoru a začal mi lézt do zeleniny a mezi keře, že? Moje odhodlání zase kleslo. Možná že by nebylo marné před plotem vysadit třeba takové ty hodně vysoké slunečnice? Mohla by to být také hezká bariéra mezi našema zahradama, bohužel však ne trvalá a i v zimě zelená, kterou by mohl vytvořit břečťan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 29.1.2010 22:45

Kdyby břečťan začal lézt kam nemá, není přece problém jednou za čas to obejít a ustřihnout výhon .           L.           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 230.183 (?), 31.5.2010 21:59

Tak to byste se divila kam všude zaleze břečťan. My ho máme až v základech chalupy a teď se velmi těžko zbavujeme. Pokud někdo má radu jak ho umořit prosím napište!! Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 29.1.2010 23:10

Neklesejte na mysli a nehažte flintu do žita. Kromě základního druhu břečťanu (Hedera helix) se zelenámi listy existuje množství nově vyšlechtěných kultivarů s okrasnými panašovanými a žíhanými listy, které nejsou zdaleka tak vzůstné jako základní druh. Já například na jižní stěně domu pěstuji kultivar "Yelow striped" s pěknými bílo-žlutě panašovanámi listy. A asi za šest let se mi rozrostl do výšky a délky pouhého 1 až 1,5 metru. Takže je to takový okrasný "lenochod" s nímž nemám žádné krotitelské problémy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
panidana. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 96.2 (?), 29.1.2010 23:10

Já bych to s tou agresivitou břečťanu neviděla tak černě. Mám ho na zahradě léta a ještě mě nepokousal. A kdyby se mu zachtělo zeleniny? Od čeho máme zahradní nůžky! Žádný břečťan není tak rychlý, abyste ho nepředeběhla. Takže statečně do břečťanu!  A kupte si různé odrůdy ty, které mají bíle nebo žlutě pruhované listy, budete to mít i barevné a veselejší.

Zdravím Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 67.254 (?), 14.3.2010 11:04

Paní či slečno Dano, mluvíte mi z duše :-)

Když se tak pěkně diskutuje o břečťanech, měl bych také jeden dotaz. Chtěli bychom také pořídit stálezelenou fasádu z břečťanu, ovšem na jižní a jihozápadní straně domu - tzn. celodenní výpal na slunci. Pátral jsem v různých diskusích a občas se objeví reakce, že někomu břečťan na slunci roste a velmi prosperuje-ovšem neví kultivar. Nevíte někdo o kultivaru břečťanu či nápadu, jakým způsobem tuto rostlinu donutit, aby se jí zde líbilo? Prozatím dělám experiment s tím, že jsem již jednu vzrostlou rostlinu pořídil před 2 lety a na léto ji zastiňuji. Zatim drží, ale moc neroste tak 2-3 listy za roky (což není mnoho). Děkuji Jirka L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 49.39 (?), 15.3.2010 12:48

Myslím,. že musí mít trvale dostatečnou vlhkost v celém prostoru kořenového systému. Pouhé zastínění asi moc nepomůže; možná širší namulčovaný záhon s celoplošnou výsadbou a dostatečně zavlažovaný.

Zajímavost: třeba na Pálavě nejméně jeden obrovský břečťan taky roste; již si nevzpomínám, jaké přesně měl podmínky.

A další postřeh: břečťan na severní straně domu nám letos kompletně ožraly srnky - kam dostaly, tak to sežraly. A taky úplně ožraly Bergénii a ponechaly jen tlusté plazivé oddenky. Holt, když není tráva, i břečťan a bergénie je dobrá (seno nechaly být, daly si šťavnaté lupení).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 10.107 (?), 30.3.2010 14:46

 Dobrý den, prosím o radu.Je možné břečťan pěstovat v nádobách?A popř.jak by měla nádoba být velká.Potřebeval bych rostlinu vysokou cca 2 metry(zdivo).

Děkuji mnohokrát za každou radu.Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 152.34 (?), 15.3.2010 22:25

O kultivarech břečťanu, které by lépe prosperovaly na slunci nevím. Třeba ty panašované snesou ještě méně přímého slunce než ostatní - slunce je v zimě popálí. Možná by stálo za to, přivést si řízek "divočiny" odněkud ze Středomoří (jestli by to nebylo vykoupeno menší odolností proti vymrzání). Jinak se mi zdá, že břečťanu se vždy lépe daří na vlhčích vápencových půdách. Zdraví Umtata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika