Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Popínavé rostliny > Břečťan - dobrý či špatný nápad?

Břečťan - dobrý či špatný nápad?

host - xxx.xxx.122.179 (?)
18.11.2009 14:45

Mám s břečtanem bohaté zkušenosti, na plot se mně jeví moc dřevnatý a těžký, vyžaduje pevnější oporu."Psí víno" se mně jeví vhodnější.Co do jedovatosti břečtanu bych se o zvířata nebál, ta,stejně jako krávy, umí instinktivně rozpoznat, čím se otráví.Břečtan je snad nejpozdější kvetoucí rostlinou a včely se mohou zbláznit.  AB

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Dobrý den. S břečťanemám mám dlou..., host, 7.4.2014
My máme několik let břečťan v zahradě ve sti..., host, 2.4.2014
Na jaře zase kosáci. Ti létají na kuličky - plody ..., host, 5.3.2014
Buďte v klidu, plot mám porostlí džunglí psího ..., Chemický Alí, 31.5.2010
Souhlasím břečťan je příšerně agresivní a stačí..., host, 31.5.2010

Oxalistriangularis, Chlum 366m (486) - xxx.xxx.32.181 (?)
18.11.2009 13:05, počet návštěv: 31386
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Poradí mi někdo, prosím? Mám v úmyslu si k drátěnému plotu, který je dlouhý 60 m, mezi mým a sousedovic pozemkem, zasadit břečťan. Dělám si však starosti s tím, že plody břečťanu jsou prý jedovaté a soused mívá za tím plotem v zahradě berany a kozu. Sice to asi pár let potrvá, než břečťan vykvete a zaplodí, ale ráda bych věděla, zda by to nebylo pro jeho zvířata nebezpečné? Má někdo zkušenosti? Také nemám zkušenost v tom ohledu, jestli mi břečťanová stěna časem ten drátěný plot nepovalí? Díky za odpověď. Alena.

Připojit reakci   

Ferda Mravenec (1951) - xxx.xxx.250.138 (?)
18.11.2009 13:40
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Aby břečťan vykvetl musí nejdříve vytvořit plodné výhony, ty mají jiné listy než běžně známé neplodné výhony břečťanu. Tyto výhony jsem někde na plotě nikdy neviděl, ty se tvoří až když je břečťan dost velký.

Na Hukvaldech v příkopu mají ovce, současně tam na po zdi roste břečťan, Dole všude kde ovce dostanou je okousaný od těch ovcí a zřejmě to těm ovcím nijak nevadí.

Připojit reakci

Oxalistriangularis, Chlum 366m (486) - xxx.xxx.250.34 (?)
18.11.2009 14:27

Díky, uklidnil jste mě.  Ještě prosím o názor, zda břečťan časem nepovalí ten drátěný plot? Bude mít asi za pár let slušné kmínky, nebo nebude? Viděla jsem ho zatím jen na zdech, na plotě ještě ne, nikde.  Moje představa o hustém břečťanovém plotě je moc pěkná. Jenže jsou možná nějaká další úskalí tohoto nápadu?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.122.179 (?)
18.11.2009 14:45

Mám s břečtanem bohaté zkušenosti, na plot se mně jeví moc dřevnatý a těžký, vyžaduje pevnější oporu."Psí víno" se mně jeví vhodnější.Co do jedovatosti břečtanu bych se o zvířata nebál, ta,stejně jako krávy, umí instinktivně rozpoznat, čím se otráví.Břečtan je snad nejpozdější kvetoucí rostlinou a včely se mohou zbláznit.  AB

Připojit reakci

host - xxx.xxx.244.188 (?)
5.3.2014 21:09
Na jaře zase kosáci. Ti létají na kuličky - plody a konzumují o sto šest. Nechal jsem břečťanem porůst starou již neplodnou hrušeň, kterou jsem ukrátil. Břečťan má u země kmen o průměru cca 15cm.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.190 (?)
18.11.2009 15:50

Mám břečťan na plotě cca 12 let, po 10 letech začal dělat květy.Výška plotu-dřevěného je 1,2m břečťan stříhám tedˇna cca 1,5 m. Plot je tak prorostlý, že není vidět, jen masa břečťanu. Domnívám se, že je již"samonosný".

Připojit reakci

Oxalistriangularis, Chlum 366m (486) - xxx.xxx.230.31 (?)
18.11.2009 18:09

Moc děkuji všem za názory.  Vyztužit drátěný plot nějakou konstrukcí, třeba s využitím střešních latí by neměl být problém, s ohledem na budoucí "samonosnost" plotu. Moje odhodlání jít do toho stoupá . Ještě poprosím o odhad, za kolik roků se mohu těšit, že udělá břečťan z plotu zelenou stěnu vysokou 1,80 m?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.190 (?)
19.11.2009 9:08

Můj se cca 3 roky vzpamatovával a pak to jelo do výšky a šířky rychle.Ještě jednu zajímavost mám s květy: kvete dost pozdě-září a dál, takže jsou to poslední květy v okolí. Na květech bylo v říjnu za pěkného počasí tolik hmyzu, včel, vos vosiček..., že byl "strach" kolem projít.

Připojit reakci

Peter Stefun (297) - xxx.xxx.206.136 (?)
19.11.2009 10:56

Brečtan by som si osobne v záhrade zámerne nevysadil. Keď sa rozrastie je veľmi životaschopný až agresívny, utláča susedné rastliny.

Ja mám v obľube "užitočné" t.j. ovocné rastliny - pokiaľ ide o potrebu porásť plot, tak by som uprednostnil napr. jedlý zemolez, alebo aktinidiu.

Ak by nebola podmienka na vyložene popínavú rastlinu, dali by sa použiť rastliny s dlhými výhonmi, z ktorých sa dá na opore vytvarovať živý plot - napr. černice, maliny, josta.

Ja mám na záhrade čerstvo vysadený "živý plot" ako ohraničenie pozemku v zložení: maliny, ríbezle, egreše, černice, tayberry, amelanchier, drieň veľkoplodý. Všetky rastliny sú kríkové, dajú sa pekne tvarovať na drôtenom vedení, takže splnia funkciu oddelenia od okolia.

PeterNR

Připojit reakci

Juro (343) - xxx.xxx.121.238 (?)
19.11.2009 15:25

Aj nas sused ma maliny ako zivy plot. Dost neprijemne. Ked si susedia vysadili travu a trosku upravili zahradu zistili sami, preco mozu byt maliny problem.

Připojit reakci

Peter Stefun (297) - xxx.xxx.206.136 (?)
19.11.2009 15:33

Súhlasím, niektoré odrody dosť odnožujú. Dajú sa použiť zábrany proti odnožovaniu. Alebo vysadiť odrody, ktoré odnožujú menej.

Připojit reakci

Oxalistriangularis, Chlum 366m (486) - xxx.xxx.242.32 (?)
29.1.2010 22:04

Děkuji za názor. Avšak všechno, co bych nechala pnout po plotě, nebo dala hodně blízko k plotu a bylo by to jedlé, to by mi berani a koza od sousedů okousali. Břečťan by snad nechali na pokoji. Ovšem s tou agresivitou břečťanu asi máte pravdu. Co kdyby se mu nechtělo růst pořád jen nahoru a začal mi lézt do zeleniny a mezi keře, že? Moje odhodlání zase kleslo. Možná že by nebylo marné před plotem vysadit třeba takové ty hodně vysoké slunečnice? Mohla by to být také hezká bariéra mezi našema zahradama, bohužel však ne trvalá a i v zimě zelená, kterou by mohl vytvořit břečťan.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.18 (?)
29.1.2010 22:45

Kdyby břečťan začal lézt kam nemá, není přece problém jednou za čas to obejít a ustřihnout výhon .           L.           

Připojit reakci

host - xxx.xxx.230.183 (?)
31.5.2010 21:59

Tak to byste se divila kam všude zaleze břečťan. My ho máme až v základech chalupy a teď se velmi těžko zbavujeme. Pokud někdo má radu jak ho umořit prosím napište!! Díky.

Připojit reakci

Cenzor mi zablokoval přístup (2112) - xxx.xxx.44.75 (?)
29.1.2010 23:10

Neklesejte na mysli a nehažte flintu do žita. Kromě základního druhu břečťanu (Hedera helix) se zelenámi listy existuje množství nově vyšlechtěných kultivarů s okrasnými panašovanými a žíhanými listy, které nejsou zdaleka tak vzůstné jako základní druh. Já například na jižní stěně domu pěstuji kultivar "Yelow striped" s pěknými bílo-žlutě panašovanámi listy. A asi za šest let se mi rozrostl do výšky a délky pouhého 1 až 1,5 metru. Takže je to takový okrasný "lenochod" s nímž nemám žádné krotitelské problémy.

Připojit reakci

panidana. (149) - xxx.xxx.96.2 (?)
29.1.2010 23:10

Já bych to s tou agresivitou břečťanu neviděla tak černě. Mám ho na zahradě léta a ještě mě nepokousal. A kdyby se mu zachtělo zeleniny? Od čeho máme zahradní nůžky! Žádný břečťan není tak rychlý, abyste ho nepředeběhla. Takže statečně do břečťanu!  A kupte si různé odrůdy ty, které mají bíle nebo žlutě pruhované listy, budete to mít i barevné a veselejší.

Zdravím Dana

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.254 (?)
14.3.2010 11:04

Paní či slečno Dano, mluvíte mi z duše :-)

Když se tak pěkně diskutuje o břečťanech, měl bych také jeden dotaz. Chtěli bychom také pořídit stálezelenou fasádu z břečťanu, ovšem na jižní a jihozápadní straně domu - tzn. celodenní výpal na slunci. Pátral jsem v různých diskusích a občas se objeví reakce, že někomu břečťan na slunci roste a velmi prosperuje-ovšem neví kultivar. Nevíte někdo o kultivaru břečťanu či nápadu, jakým způsobem tuto rostlinu donutit, aby se jí zde líbilo? Prozatím dělám experiment s tím, že jsem již jednu vzrostlou rostlinu pořídil před 2 lety a na léto ji zastiňuji. Zatim drží, ale moc neroste tak 2-3 listy za roky (což není mnoho). Děkuji Jirka L.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.39 (?)
15.3.2010 12:48

Myslím,. že musí mít trvale dostatečnou vlhkost v celém prostoru kořenového systému. Pouhé zastínění asi moc nepomůže; možná širší namulčovaný záhon s celoplošnou výsadbou a dostatečně zavlažovaný.

Zajímavost: třeba na Pálavě nejméně jeden obrovský břečťan taky roste; již si nevzpomínám, jaké přesně měl podmínky.

A další postřeh: břečťan na severní straně domu nám letos kompletně ožraly srnky - kam dostaly, tak to sežraly. A taky úplně ožraly Bergénii a ponechaly jen tlusté plazivé oddenky. Holt, když není tráva, i břečťan a bergénie je dobrá (seno nechaly být, daly si šťavnaté lupení).

Josef.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.10.107 (?)
30.3.2010 14:46

Dobrý den, prosím o radu.Je možné břečťan pěstovat v nádobách?A popř.jak by měla nádoba být velká.Potřebeval bych rostlinu vysokou cca 2 metry(zdivo).

Děkuji mnohokrát za každou radu.Zdeněk

Připojit reakci

host - xxx.xxx.152.34 (?)
15.3.2010 22:25

O kultivarech břečťanu, které by lépe prosperovaly na slunci nevím. Třeba ty panašované snesou ještě méně přímého slunce než ostatní - slunce je v zimě popálí. Možná by stálo za to, přivést si řízek "divočiny" odněkud ze Středomoří (jestli by to nebylo vykoupeno menší odolností proti vymrzání). Jinak se mi zdá, že břečťanu se vždy lépe daří na vlhčích vápencových půdách. Zdraví Umtata

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.254 (?)
20.3.2010 22:45

Josefe i Umtato :-) Díky... Taky mě už napadlo dovézt nějaké řízky z přírody... Uvidíme... ale pravda je, že vytvořit těm rostllinkám zamulčovaný záhon by nemuselo být od věci...

Jirka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.127.230 (?)
28.3.2010 14:54

Já si myslím, že ho ty kozy sežerou! Oni si ho vytáhnou i z Vaší zahrady.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.142.13 (?)
2.4.2014 8:29

My máme několik let břečťan v zahradě ve stinném koutě a ještě nikdy nekvetl. Zrovna minulou neděli jsem s ním bojovala, protože z plotu narostl až do záhonu kosatců, úplně ho překryl, výhony potom podrostly cestičku a vyrůstaly i v záhoně naproti. Myslela jsem, že vypustím duši, než jsem to všecko ostříhala a vytrhala smiley Takže pokud si ho pořídíte, je potřeba se starat, kam a kudy roste, stříhat a opečovávat. Rozhodně to není rostlina, kterou zasadíte a po zbytek času je bezúdržbová. Než jsem se nastěhovala, nikdo se o to u nás nestaral asi 4 roky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.181.5 (?)
7.4.2010 11:06

Dobrý den, již asi 6 let máme jednu stěnu altánu krásně obrostlou břečťanem. Po letošní zimě ale začal chřadnout, na listech se tvoří hnědé fleky list potupem času zhnědne - až úplně seschne /ztvrdne/ celý a opadá... celá stěna půjde zřejmě do aha.:-(vypadá to jako hniloba ale zřejmě jej sežehl letošn mráz, nebo myslí někdo, že se může jednat o nějakou chorobu? mám čekat, že znova obrazí? počítám, že nakonec všechny krásně tmavě zelené listy postupně zhnědnou až totálně uschnou a opadají. Vláhy měl dost. děkuji

Připojit reakci

Pavel Skála (76) - xxx.xxx.170.19 (?)
15.5.2010 22:55

Co se týče skvrn na listech břečťanu předpokládám, že to vzniklo letošní mimořádnou zimou. Jsem z Písku a tento problém jsem řešil už na několika místech, včetně u nás doma. Pod velkou vrstvou sněhu nebyla zmrzlá půda a rostliny tak nedosáhly úplného zimního klidu. U nás na listech vznikly hnědé skvrny jakoby od herbicidu. Známý hořekoval, že má břečťanem porostlý štít stodoly a že kompletně zhnědnul. Zašly nám nadzemní části pnoucích růží i dvě zákrskové jabloně. Těžce poškozeny máme i ořechy. Ty poškozené listy prevděpodobně opadnou, ale rostliny se znovu zazelenají. Můžete jim pomoct odstraněním větších částí poškozených výhonků.

K tomu břečťanu na plot. Břečťan je jednou z nejagresivnějších rostlin, kterou bych vysazovat do zahrádky vůbec nedoporučoval. Než najdete ty nůžky ke stříhání, máte ho rozlezlý víc, než ty maliny. Ze strany od souseda si s ním ty kozy poradí, ale co u vás? Kdybyste měli možnost zajet do zámeckého parku ve Vrchotových Janovicích (pokud už tam neudělali kompletní rekonstrukci), viděli byste co břečťan umí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.230.183 (?)
31.5.2010 22:05

Souhlasím břečťan je příšerně agresivní a stačí mu málo aby se rozrostl kam nemá a pak se ho těžko zbavíte. Osobně bych volil jinou popínavku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.232.132 (?)
15.5.2010 21:49

Mame brectan i ovce. Lonske ovce se brectanu nedotkly, pokud jim nehrozila smrt hlady, letosni se na nej vrhaji a stavi se i na zadni. Co je zatim nechava netecne, to jsou bezinky. Ale nasadit si do zahrady bezinky...? Brectan se nenapadne plazi zahradou a ukrajuje z travy. Ale staci se dvakrat do roka projit zahradou s nuzkami a zabranit mu v tom. Taky splha na stromy...  

Připojit reakci

Roman Špaček (174) - xxx.xxx.180.85 (?)
15.5.2010 22:32

Dle mého nebude problém s břečťanem, ale s onim drátěným plotem.

Přecejen příčepivé kořínky břečťanu budou mít problém s pletivem..

Připojit reakci

host - xxx.xxx.207.91 (?)
7.4.2014 2:53

Dobrý den.

S břečťanemám mám dlouholeté zkušenosti. Dnes ho mám už jen na plotě od silnice, kde opravdu zachytí hodně prachu. Stříhám ho 2x do roka. Jak jsem se dívala, po možná více než 20 letech je plot zachovalý i s nátěrem.

Pokud se týká plotu se sousedem, odstranila jsem ho. Musíte stříhat z obou stran, a pokud se nestříhá zarůstají výhony spodem do trávy a to by se asi sousedům moc nelíbilo. Odstraňování bylo dosti náročné. Dřevo je prorostlé pletivem, či pletivo je zarostlé ve dřevě a za pár let naroste do značného průměru. Jinak je velmi houževnatý a proroste téměř vším. Zbavit se ho úplně a ukočírovat ho je docel náročné. Eva.

Připojit reakci

Chemický Alí (1224) - xxx.xxx.4.78 (?)
31.5.2010 22:24

Buďte v klidu, plot mám porostlí džunglí psího vína a břečťanu. břečťan v létě není vidět a v zimě po opadání psovína vidíte břečťan, je to ohromná masa zelené hmoty, ještě jsem si nevšiknul, že by plot padal:-))

Připojit reakci

host - xxx.xxx.224.13 (?)
16.5.2010 0:20

je prý jedovatý celý, jak listy tak plody i květy

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Klematis (clematis) Dufek1722.1.201813572
Akébie pětičetná - co a jak?1822.1.201825429
Samena - veliké bílé fazole z Vietnamu29.11.2017242
Přísavník pětiprstý (psí víno) - stříhání183.11.201739822
Přísavník trojcípí - obrazí znovu?21.10.2017394
Pozná rostlinu někdo podle listu 611.9.20171565
Doporučte popínavku2119.8.20172009
Žloutnutí listů černooká Zuzana 18.8.2017478
Proč nekvete povíjnice 26.8.2017479
Léčba klematisu819.7.201712788
Kiwi Samec nebo samice?2628.6.201719876
Děcka, aneb prázdniny na krku923.6.20171084
Co je to prosím přesně za květinku? 222.6.2017531
Akebie1018.6.20176734
Klematis - žloutnutí listů 613.6.20174793
Nedařba s břečťanem 38.6.2017677
Chmel japonský219.5.2017602
Zuzaně a povíjnici bělají listy316.5.2017532
Fazol šarlatový225.4.2017433
Popínavé letničky v nádobě622.4.20171799
Clematis shora dolu720.4.20171179
Břečtan - žloutne a usychá1319.4.20179901
Vyrostou jen děložní lístky a pak nic218.4.2017528
Visterie jak na seminko?11.4.2017535
Umístění pnoucí růže326.3.2017845
Převislá rostlina325.3.2017790
Čím osít svažitý terén před chatou? 120.3.2017565
Rychlerostoucí popínavka do stínu28.3.20171381
Nejvhodnější popínavá rostlina na zeď728.2.20172432
Břečťan, přísavník a jejich vliv na zdivo domu?2524.2.201748224
Chmel otáčivý620.2.20171607
jaká je nejvhodnější popínavka na plot z pletiva167.2.201730820
Jak pěstovat Phalenopsis1819.12.201631726
Roubování difenbachie2516.12.20166966
Do čeho vysévat čerstvá semena akébie16.11.2016853
Přísavník trojcípý - uriznuta hlavni vetev325.9.20161868
Břečťan - rád by se plazil po zemi, ale na fasádu nechce2920.9.201623241
Problém s břečťanem1917.9.20167460
Reznutí listů přísavníků 210.9.20161035
Čím nechat popnout opěrnou zeď? 48.9.20162228
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Problémy s plechovou udírnou18.1.2018
Problémy s plechovou udírnou18.1.2018
Problémy s plechovou udírnou16.1.2018
Problémy s plechovou udírnou16.1.2018
Jak naložit maso na uzení15.1.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů