Akébie pětičetná - co a jak?



host - 132.227 (?)
12.5.2018 7:47

Plodit budou, akébie je cizosprašná což znamená že k oplodnění květu potřebuje geneticky odlišného jedince. Jednotlivé odrůdy jsou většinou vlastně jen jedna rostlina neustále řízkováním klonovaná. Když budete vedle sebe pěstovat 2 odrůdy, máte s jistotou 2 geneticky odlišné jedince.. Pak až budou plody, tak se dají ze semen napěstovat semenáčky, a ty už jsou každý jinak geneticky vybavený - stačí 2 semenáčky, a ty by se již měly opylovat bez problémů.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?), 14.8.2009 17:22

Vzdálenost od sousedovi zdi - Paní Renato, velmi by mě zajímalo, proč uvažujete o vzdálenosti od sousedovic zdi 70 cm. Já teď plánuji také optické odclonění sousedovy škaredé zdi. Je mi jasné, že popnout jeho zeď  - omítku nemůžu. Myslela jsem ale, že by případná konstrukce na něco ovíjivého či popínavého měla být ve větší vzdálenosti od jeho domu, kdyby např. chtěli omítku opravit (lešení a jakýsi prostor...), třeba 1,5 m. Nebo jsou na to nějaké předpisy? Třeba tady bude někdo vědět. Daniela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.118 (?), 14.8.2009 22:31

Jak já jsem to pochopil, pak hranice pozemků - plot - leží 70 cm od sousedovic domu (nejspíše starší dům) a 3 m od tazatelčina domu (nejspíše nová výsadba podle aktuálních předpisů).

Akébii bych nesázel do tvarovek ztraceného bednění, ale do volné půdy s tím, že bych každé sazenici dodal alespoň jedno kolečko dobré zahradní půdy. Konstrukcí pro popnutí by mohly být opravdu třeba zabetonované trubky, mezi nimiž bude napnuto několik ocelových lanek nebo třeba řídké - lesnické - pletivo apod.

Prozatím stačí.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 197.191 (?), 31.8.2009 22:38

Dobrý den a moc děkuji za názor. Je opravdu tak, jak píše pan Josef. Jedná se o starou zástavbu a já jsem nechala (abycom měli nějaké zádveří a vstupní chodbu) zbudovat nový vchod z jiné strany domu, než byl vchod původní.

Ztrac.bednění jsem zvažovala proto, že sousedův pozemek je oproti mému a silnici o cca 30 cm níže. A mezi mou vyvýšenou částí je pruh v úrovni nižšího terénu a tím bych nerovnost vyrovnala. Vedle domu plánuji zastřešení a parkovací stání pro auto za vchodem do domu.

Myslím, že pokud bych poze nasypala hlínu volně, zemina by se sypala přes plot, který tam už soused aktivně vybudoval k němu.

Bohužel zde nemohu přiložit foto situace, protože je možné, že podobný problém řeší i někdo další.

Za názor moc děkuji. Renata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.110 (?), 4.10.2012 11:40

Akébii mám na plotě před domem asi 25 let.Dostala jsem kdysi asi 10cm velikou sazeničku od sousedky, které se popínala po stěně domu až na střechu.Dnes je plot z rostliny na metr široký, stříhám její přírůstky 4-5x do roka. jinak by obrostla celý dům. Je nádherná!!Když kvete, nádherně voní a nechávám otevřené okno do pokoje a usínám s její orientální vůní.Nikdy jsem se o ni nestarala nijak zvláštˇ, má obyčejnou zem, nezalévám ji, jen když několik týdnů neprší. Roste a tváří se, že jí nic neschází... Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavla z Brna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 48.212 (?), 16.6.2015 5:36
Dobrý den, pěstuje prosím někdo akebii na plném slunci?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.133 (?), 27.7.2015 22:33

Letos jsem si ji koupila a zkouším pěstovat v 15l kbelíku na JZ balkoně, nádherně se rozrostla, cca 3m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.171 (?), 21.1.2018 15:06

Dobrý den, kde jste, prosím, sehnali sazenice Akébie?

Díky za odpověď, Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 22.1.2018 13:54

Dobrý den, sazenice nabízí spousta zahradnictví. Lehce je vyhledáte na internetu. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.50 (?), 1.2.2018 8:00

No, spousta bych nerekla, divala jsem se po ni pred par dny vsude mozne. Kdyz uz ji maji na strankach, tak vetsinou neni skladem, i kdyz nakonec jsem ji sehnala (teda doufam, jeste mi to nepotvrdili).Ale pokud chci, aby mi plodila, chtela jsem k ni trojcetnou, a tu jsem nenasla snad nikde. Pokud byste meli tip, kde ji sehnat, prosim o nej. A jeste dotaz, bude plodit, pokud budou dve sazenice peticetne, ale jine odrudy?Diky, KI

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.227 (?), 12.5.2018 7:47

Plodit budou, akébie je cizosprašná což znamená že k oplodnění květu potřebuje geneticky odlišného jedince. Jednotlivé odrůdy jsou většinou vlastně jen jedna rostlina neustále řízkováním klonovaná. Když budete vedle sebe pěstovat 2 odrůdy, máte s jistotou 2 geneticky odlišné jedince.. Pak až budou plody, tak se dají ze semen napěstovat semenáčky, a ty už jsou každý jinak geneticky vybavený - stačí 2 semenáčky, a ty by se již měly opylovat bez problémů.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika