ibišek pokojový - řízkování



host - 8.39 (?) 
27.8.2007 11:06, zobrazeno: 33392x
Málokdy se mi podaří úspěšně připravit řízek k zasazení do květináče, nevím, co dělám za chybu. Většinou mi začne schnout a voda posléze zapáchá. Je i chybou, když ho uříznu v části, která již není zelená, ale začíná již trošku dřevnatět? Chtěla bych z takového řízku, pokud se mi vyvede, vypěstovat ibišek s vysokým kmínkem - asi 160 cm a malou kulatou korunkou a nečekat na to 20 let, je možné to nějak urychlit. Díky za radu Blanka Malá
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 1.3 (?), 27.8.2007 13:56
Paní Blanko, zkuste na jaře v březnu zelenými řízky (netvrdím, že to děláte špatně), některé dejte do vody a některé zapíchněte do zeminy v květináči. Pokud chcete kmínek, necháte výhon růst a postranní výhony vyštipujete, až dosáhne výšky, kterou požadujete, zaštípnete hlavní výhon a zapěstujete korunku, výhony už jen zakracujte, aby korunka zhoustla.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 78.126 (?), 4.3.2016 20:40

Podle mých zkušeností je nejlepší dát ibišek přímo do květináče - namočit polozdřevnatělou větvičku ve stimulátoru (pokud ho máte, ale není nezbytný), zapíchnout do zeminy, držet ve vlhku, ale nepřemokřit, horní část přikrýt igelitovým sáčkem, který občas vyvětráte, aby to nezačalo plesnivět.
Takto mám skoro 100% úspěšnost, dokonce mi takto zakořenilo 11 ze 12 řízků, které jsem si přivezla před lety ze Slovinska a které musely přežít několik dní jen tak zabalené do mokrých novin a pytlíku.
Když nechám větvičky ve sklenici s vodou, trvá hrozně dlouho, než zakoření (i několik měsíců) a "úmrtnost" je velmi vysoká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 26.26 (?), 28.8.2007 14:41
některé řízky mi taky někdy uhynou, některé se chytí... dejte do vody kousíček dřevěného uhlí pro desinfekci, řízky nedávejte do skleničky, ale do neprůsvitné nádobky - váza, nebo sklenička obalená tmavým papírem, lépe zakoření. Spodní listy otrhat. Některé řízky zkuste dát do stimulátoru /lze koupit v drogeriích a květinkách/ a přímo vrazit do květináčku se zeminou. Přikryjte uříznutou vrchní částí pet lahve - odšroubujte uzávěr a ten zahoďte. řízek bude mít své mikroklima a lépe se ujme. Mám v plánu si taky udělat stromkový ibišek, loni narostl 40 c,. letos 70! Takže jsem už založila korunku a těším se na stromeček. Ještě hezčí je zasadit najednou dvě různé barvy, kmínky postupně splétat a pak nahoře budou kvést dvě barvy najednou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 31.1 (?), 4.3.2016 17:56

Díky za návod na řízkování ve vodě. Nařezala jsem řízky dala do sklenice s vodou, sklenici obalila hadrem a ještě jsem to všechno dala do krabice od mléka :-D, snad se zadaří, rozhodně za pokus to stojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika