Calathea - žloutnutí listů



HILDI - (1) - 23.218 (?) 
12.11.2022 10:31, zobrazeno: 985x
Dobrý den, mám doma zhruba od jara tuto Calatheu, přes jaro a léto byla nádherná - krásně svěží listy, rostly nové. Je umístěná v koupelně v polostínu, zalívám ji občas odstátou vodou, třeba jednou za týden až 14 dní podle listů a jen lehce cvrknu do květináče. Doteď s ní nebyl problém, ale najednou začaly zloutnout až hned out listy. Květináč není těžký, půda je spíše suchá, takže prelita nejspíš není. Je možné že je to způsobeno malou zálivkou? Slunce na ni nesvítí a vlhko je v koupelně docela dost a začala jsem ji i lehce postřikovat. Na listech mi přijde že má takové bílé skvrny. Čím by to mohlo být a jak ji zachránit? Mám ty listy ostříhat? Nebo přesadit?




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 243.114 (?), 12.11.2022 17:33

Řekla bych, že masivní napadení třásněnkou, moáná sviluškami. Při tak silném napadení snad jen biokontejner.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 233.31 (?), 13.11.2022 9:29

A nemůže to být tím, že začala topná sezóna?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 13.11.2022 10:13

tak samozřejmě, že nějaký podíl na chřadnutí rostliny má i snížení množství denního světla při zachování stejných teplotních a vlhkostních podmínek. Ale rostlina je opravdu dost napadená třásněnkou. Toho škůdce jste si mohla přinést do koupelny nevědomky třeba na oděvu v průběhu léta a protože ta místnost je chráněná před povětrnostními vlivy, tak se vám tam úspěšně namnožil. Jestli je v koupelně jen tahle rostlina, zkuste jí dát ještě šanci, ostříhejte napadené listy, nechte jen několik nejmladších, důkladně je osprchujte z obou stran, také řapíky a stonek, i květník a nakonec vyměňte vrchní vrstvu zeminy v květníku pro případ, že by v ní nějaká třásněnka zůstala. Pak přihnojujte, aby měla rostlina dostatek živin na vývoj nových listů a samozřejmě pravidelně kontrolujte stav rostliny. Při náznaku nového výskytu škůdce, zejména v úžlabí listů, ihned znovu osprchujte. Doufám, že byste takto mohla rostlinu zachránit. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika