Adoptovaný kaktus – co je zač?



Stránky: 1,  2   
Misake - (4) - 119.130 (?) 
27.11.2017 15:59, zobrazeno: 7322x


Domácnost se mi rozrostla o několik cizích kaktusů. Zatím jsem neměla tu čest. Díky vašemu fóru už jsem ostatní identifikovala jako Austrocylindropuntie subulaty. Mohli byste mi, prosím, poradit s tím posledním?

Kaktus se ke mně dostal jako zlomený solitér, proto jsem ho na jaře dost nekompromisně seřízla a ránu zasypala růstovým práškem. Během pár měsíců hojně obrazil a já bych se mu za to ráda odvděčila správnou péčí.

Zajímalo by mě, co je to za druh, abych si o něm mohla něco přečíst. Připadalo mi to jednoduché – na internetu jsem našla obrázky, kde ho jednoznačně poznávám, ale názvy se liší.

A co znamenají ty hnědé fleky na těle? Je to nějaká nemoc, zálivková chyba nebo jizvy?

Děkuji.




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 252.12 (?), 27.11.2017 17:12

Žádný kaktus, ale nějaký pryšec. Pozor na ronící mléko! Způsob pěstování naleznete u pryšců. Hnědé skvrny mohou být spáleniny od slunce za oknem - čočkující sklo, nebo mechanická poškození.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.127 (?), 27.11.2017 17:49

Euphorbia (trigona?), zkorkovatělé skvrny vznikají buď stářím, nebo při mechanickém poškození.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Misake - (4) - 119.130 (?), 27.11.2017 18:31

Díky moc. Musím se přiznat, že pryšec trojhranný jsem při vlastním hledání zavrhla vzhledem k tomu, že "ten můj" nemá ani náznak těch drobných lístečků vyrůstajících ze žeber. Nebo je to nějaká odrůda, která je mít nemusí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 173.17 (?), 27.11.2017 18:48

Já si na rozdíl od paní Lídy myslím, že se nejedná o pryšec, ale že je to opravdu kaktus. Proč tak soudím? Na tom detailním snímku je vidět, že ostny vyrůstají z areoly, což je znak kaktusů. Pokud jde o odrůdu, tak se jedná o některý z rodů Cereus. Kaktusy se už drahná léta nezabývám, ale jsou zde lidé, kteří vám jistě určí přesně rod i odrůdu. Pokud vám to nikdo nenapíše tak se mrknu do literatury (mám toho ještě plno mj. Backeberga).

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 173.17 (?), 27.11.2017 18:52

Pokud jde o ty fleky, tak to může být způsobeno spálením od přímého slunce nebo sáním červeného pavoučka.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.127 (?), 27.11.2017 18:56

Vladimíre, máte pravdu, nějak jsem to přehlédla, i když to na mne z detailu doslova koukalo... Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Misake - (4) - 119.130 (?), 27.11.2017 19:50

To bude trefa do černého, děkuji Vám, Vladimíre.

Hned jsem to progooglila a vypadá to, že by to mohl být Cereus peruvianus, jinde jako hildmannianus (našla jsem fotky i s takhle malými ostny). To mám radost :)

To spálení od sluníčka vypadá velmi pravděpodobně. Teď, když vím, co hledat, narazila jsem ještě na dřevnatění nebo korkovění kaktusu. To by mohlo být také ono? Přikládám fotku, kde se mi zdá, že to vypadá podobně.

Akorát škoda, dočetla jsem se, že na zimu potřebuje klid a nízké teploty, což mu v běžně vytápěném bytě nemůžu zajistit...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.127 (?), 27.11.2017 21:32

Když jsem kdysi ještě měla kaktusy, tak jsem je musela také "zimovat" v garsonce vytápěné ústředním topením, stály na parapetu nad radiátorem. Pod ně jsem vložila na špalíčky položené na radiátoru polystyrén a hlavně jsem je od půlky září do půlky května vůbec nezalévala. Nevytahovaly se, kvetly docela spokojeně. Ale měla jsem hlavně mammillárie a ty nejsou moc náročné.           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 173.17 (?), 27.11.2017 22:43

Ano, většina kaktusů potřebuje pro to, aby kvetla přezimování v chldné suché místnosti (optimálně 6-12 °C). Zkuste zapřemýšlet, jestli nenajdete možnost přezimovat kaktusy u nějakého známého třeba ve sklepě. Světlo nepotřebují.

Já jsem posledních několik let zimoval u tety v rodiném domě. V srpnu se odstěhovala, dům se prodává a tak jsem většinu z těch svých 40 kaktusů rozdal. Všechny každoročně kvetly. Zbylo mně posledních osm největších mohykánů. Nechal jsem je na balkoně a až minulý týden jsem je dal za okno do ložnice. Ale jak přejdou mrazy, tak půjdou znovu na balkon. Při hlášení dalších mrazů půjdou znovu za okno a tak celou zimu, pokud je nezapomenu na balkoně a nezmrznou. Snad potom všechny zase pokvetou.

           Vladimír

Kaktusy v paneláku
Kaktusy v paneláku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika