Výsev neúspěchy



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?)
4.4.2021 9:05

Já nevidím rozpor mezi namáčení a bez namáčení! Komu vše vzchází dobře, nemusí dělat nějaké škuprnákle a mydlí to tam. Má to jednodušší. Mně v posledních letech vše klíčí velmi mizerně a tak hledám způsob zlepšení. Nikde není psáno, že namáčení osiva je jediný správný způsob výsevu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 60.111 (?), 3.4.2021 8:33

Pan Stanislaw není zahrádkář ale je to zkušený zahradník který má k této práci příslušnou kvalifikaci. To co tady píšeš, to si myslíš jen ty, ale občas by bylo dobré, kdyby sis přečetl nějakou odbornou literaturu, nejen četl diskuzi na internetu. Z tvého příspěvku číší neznalost jak se takové namáčení provádí. Nad namáčením není třeba bádat, jen je třeba dodržet podmínky. Je to technika, kterou možná i po staletí používali naši předci a nebádali, jakou ta voda kterou použili má tvrdost a jestli do té vody mají přidat lignohumát nebo něco podobného.
„Při namáčení dáme semena na talíř neb jinou vhodnou nádobu a nalejeme na ně vodu teplou 6- 25 °C; u semen teplomilných zelenin (okurek, rajčat, paprik, tykví aj.) musí mít voda teplotu 16-25 °C. Na semena nalijeme jen tolik vody, aby jí byla jen mírně pokryta. U semen máčených delší dobu vodu vždy po dvanácti hodinách vyměníme. Po uplynutí doby potřebné pro namáčení semeno mírně osušíme a vyséváme“.
  namáčení
Mrkev, petržel, celer, cibule, pór 30 - 60 hodin
Rajčata, paprika, lilek 25-40 hodin
Košťáloviny, okurky, tykve 10- 20 hodin
Hrách, fazole 2- 4 hodiny
Salát 2-4 hodiny
Toto je informace pro ty, kteří chtějí namáčet semena a urychlit jejich vzcházení.

Klidně bádej dál.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 238.28 (?), 3.4.2021 11:26
Klíčení semen paprik hned druhý den je dané tím, že v plodu papriky jsou přirostlé tenkou stopkou. Touto stopkou ten plod dodává do semena inhibitory klíčení. Tedy semeno není v roztoku inhibitoru jako u dužnatých plodů plných šťávy. Jakmile se u papriky přeruší spojení semena s luskem, je tento inhibiční mechanismis přerušen. To, že většina pěstovaných druhů rostlin naklíčí po navlhčení v teplotě těsně nad 20 °C je nejspíš dáno tím, že na tyto podmínky člověk dělal stovky až tisíce let výběr. Týká se to tedy převážně pěstovaných rostlin. Většina druhů rostlin má několik inhibičních mechanismů. Prvním je většinou nutnost vyschnutí semena (aby neklíčila před roznesením větrem, ptáky). Velká část netropických druhů rostlin vyžaduje delší období na teplotě cca 4 C. Další velká skupina semen vyžaduje obě období 4 / 20+ C, dokonce vyžadují, v jakém pořadí to má nastat... a část z nich potřebuje hlavně ten přechod mezi těmi 2 teplotami. Citlivost na světlo / tmu je pak další faktor. Ty teploty mají nejspíš něco do činění s optimálními teplotami účinku některých enzymů, např pro hydrolýzu škrobu v endospermu semena (ta nižší teplota určitě).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 60.111 (?), 3.4.2021 15:59

Jen jedna připomínka. Divoké rajče Solanum pimpinellifolium klíčí při stejných teplotách a stejně rychle jako každé jiné rajče. takže s tím, že člověk dělal nějaké výběry to u rajčat asi nesuvisí.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.28 (?), 3.4.2021 18:03
Ono u rajčat často vidíte, že semena klíčí přímo uvnitř plodu. To říká, že některé odrůdy buď netvoří inhibitory klíčení nebo k nim nejsou citlivé. V přírodě se dají najít protipříklady k většině zobecňujících tvrzení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 3.4.2021 22:51

Vladimíre, díky za "sprdunk". Na druhou stranu si ale říkám, že kdyby nebylo mého "pochybovačného" příspěvku, tyhle Tvoje užitečné rady by nejspíš nespatřily světlo světa.

Dobrá, je to věky ověřená metoda, pochybovat netřeba. Má to jeden háček: proč docela dost lidí říká, že jim - budu mluvit jen o rajčatech - bez namáčení klíčí třetí až čtvrtý den (to už nejspíš urychlit nejde - nebo ano, po třeba téměř dvoudenním namáčení?). Mně taky, ale já máčím v tom hypermanganu na 45 minut. Kde je to urychlení a jak se to vlastně děje? Přiznávám, nějak nenacházím čas ani chuť se prohrabávat mnohoslovnou odbornou literaturou. Spíš věřím v praktické zkušenosti. A jsem na začátku, tudíž se na ně stále ptám.

Takže moje otázka zní: namáčíš semínka rajčat na 24 čí víc hodin do čisté vody? V obou případech: který den po výsevu obvykle klíčí?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 60.111 (?), 3.4.2021 23:32

S rajčaty není problém, takže nenamáčím. U paprik je to trochu horší, semena bývají vyschlejší a tak je namočím a potom ihned nechám naklíčit, třeba na vlhkém ubrousku. Na substrát dávám jen naklíčená semena. Má to tu výhodu, že papriky neklíčí tak stejnoměrně během jednoho nebo dvou dnů, takže když mám čtyři naklíčená semena, dám je do kelímku, zasypu a mohou jít na okno na světlo. Namáčím všechny tykvovité a potom je dávám naklíčit do hadýrky. Naklíčená vysévám přímo na záhon. Třeba takovou okru si vůbec nedovedu předsatvit bez namáčení. Máčím a naklíčuji také řecké Gigant fazole.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 4.4.2021 9:05

Já nevidím rozpor mezi namáčení a bez namáčení! Komu vše vzchází dobře, nemusí dělat nějaké škuprnákle a mydlí to tam. Má to jednodušší. Mně v posledních letech vše klíčí velmi mizerně a tak hledám způsob zlepšení. Nikde není psáno, že namáčení osiva je jediný správný způsob výsevu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 4.4.2021 11:35

Přesně. Vůbec v pěstování se každý nejspíš drží toho, co mu funguje. A změny se hledají, až když to nějak hapruje. Vím o tom své.sad Ale zase není na škodu se o tom pěkně pohádat.smiley

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 31.3.2021 22:01

Souhlasím s Milanem, 18 stupňů je pro klíčení málo. Ale i já měl letos poprvé s klíčením rajčat problémy. Na 24 hod. jsem je namočil do vody se stimulátorem růstu a následně zasel do supresívního substrátu pro výsev a množení Profik. Klíčil jsem při teplotě 24 stupňů. Některá semínka vzešla behem 2 - 3 dní a strašně rychle se vytáhla, jiná neklíčila vůbec. Všechna semínka byla pro letošní sezonu. Proto by mě zajímalo pane Thaavi, jaký substrát jste použil. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 99.186 (?), 31.3.2021 23:29

Letos zatím klíčí vše bez problémů a dokonce i majoránka vzešla, což beru jako zázrak. Chtěl jsem pouze říci, že výsevní substrát používám teprve 3 roky a semena klíčila i z hlíny ze skleníku. Tu hlínu tam mám ovšem excelentní na 2 rýče a strukturou podobné výsevnímu substrátu. Na vyklíčení používám teplotu z dílny, kde mám většinou 24st. a jakmile vidím první klíčící rostlinky přenáším v platu od masa do nevytápěné místnosti cca 15st, kde je pouze odražené teplo z vedlejších místností. Až do výsadby do skleníku nepoužívám žádné hnojivo. Myslím, že zásoba v substrátu bohatě postačuje na počáteční vývin rostlinek. Letos jsem měl zvláštní akci a to zachránit druh rajčat, která byla výborná na kečupy atd. Měl jsem zbytek nasušených plátků rajčat a jelikož prodejce je již neprodává zkouším z těch sušených rajčat. Vydlabal jsem semínka ze suchých plátků rajčat a ponořil do vody i dal na savý papír, navlhčím a čekám. Nic žádné klíčení. Byl jsem zklamaný přeci jen ty sušená rajčata mám doma 3 roky. Nevzdávám a zkouším znovu. Jsem vytrvalejší to musí dopadnout, prosím a víte co se stalo? Zase nic. Do semen se dala plíseň. Dobře poslední pokus. Ty sušená rajčata jsem vyskládal na substrát, zahrábnul, zalil a světe div se. Ono to snad vyklíčilo vše, Tak mám radostm že se zadařilo. No vlastně z paprik také beru semena z usušených paprik.V loni žádný celer a letos vzešel alespoň maxim. Jinak si myslím, že celer umím na 450m.n.m. Vidím i HP. V jednom komentu jsem psal o karotce, kterou sklízím při sázení paprik a okurek, tak pošlu objevené foto. Ať se daří.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika