Uskladnení semen - škodí mráz?



adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 150.114 (?) 
8.12.2012 9:44, zobrazeno: 7244x

Neviem, kam zaradiť tento dotaz, tak to skúsim sem. Ako je to uskladňovaním semen na zimu? Mam klasické semená zeleniny (mrkva, kalerab, hrach, a pod.), semená kvetov (aksamětnice, nechtík, a ine´jednoročky). Je možné mať ich na zimu v stodole, kde je zima ako vonku, t.j. teraz -10,5°C? Alebo by sa mali uchovávať v bezmrazej miestnosti? Čo sa týka vlhkosti, to je ok, otvorené balenia semien sú v uzavretých platových krabičkách.

ďakujem za rady, Adri

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 8.12.2012 12:01

Já osobně dávám semena z plodů zeleniny na nějakou dobu do ledničky aby absolvovaly proces stratifikace. Pokud máte semena klasických rostlin pěstovaných u nás, tak dle mne by to nemělo vadit. Vemte si to takhle, rostlina dozraje, semena zapadnou do země a zmrznou, na jaře zase vyklíčí. Jen bych asi dával pozor aby ty mrazy nebyly extremní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.182 (?), 8.12.2012 14:06

Asi jak která semena. Když mi nevyklíčila loňská svazenka (jen asi 6ks z 10dkg), dozvěděla jsem se, že její semena nesmí přemrznout.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.250 (?), 29.1.2013 14:07

Tak pokud jsou semena dobře vysušená, tak bych řekl, že mráz klíčivost spíše uchová. Pokud je dáte do mražáku na -18°C, tak by to mělo klíčivost o několik let prodloužit ovšem za předpokladu, že mráz bude trvalý, tedy nebudete s osivem hýbat a nebudete mražák rozmrazovat. Pokud kupujete osivo pouze na jednu sezonu, tak je stačí dát do tmavého obalu a uložit do chladnější místnosti, a to spíše mrkev, petržel a ostatní hůře klíčivé druhy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika