Teplota půdy a výsadba (nejen) rajčat



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 168.103 (?)
7.5.2021 6:59

dříve jsem sázel rajčata venku do černého igelitu. Bylo trochu složitější zalévání, ale zase jsem nemusel zalěvat často, nic se neodpařilo, půda byla prohřátá, nerostl plevel. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 6.138 (?), 6.5.2021 23:19, zobrazeno: 7422x

Tak jsem si koupil teploměr použitelný na měření teploty půdy. Asi jsem to neměl dělat. Protože jsem se začal zajímat o to, kdy už je vhodné vysadit rajčata, ale i papriky, do volné půdy. Po přečtení několika článků jsem nabyl dojmu, že letos to bude možná začátkem června (mám-li věřit předpovědím), či ještě později.

Při posledním měření byla totiž denní teplota v hloubce 20 cm (mám forichtung na přesné určení hloubky) tam nahoře v 570 mnm 7,4°C. Naprosto nedostatečná, všechna doporučení totiž říkají 10°C a výš. A to v noci. Ty denní teploty půdy by měly být ještě o minimálně 4°C vyšší. Naprosto nedosažitelné.

Nezbývá mi tedy nic jiného, než se pokusit půdu prohřát. Zamýšlím použít dva nezávislé postupy: předně ještě před výsadbou přikryju půdu buď igelitem nebo černou netkanou. A tady bych potřeboval poradit: co je tepelně účinnější?           A pak při výsadbě pod každou rostlinu dám směs hnoje a čerstvé biomasy. Jen nevím, kolik je potřeba, aby to mělo dostatečný efekt - potřebuji 2 - 3°C navíc. Dříve jsem dělal "zákop" po celé délce řádku, ale to už nejspíš fyzicky nezvládám. A po výsadbě povrch půdy opět přikryju. 

Máte ještě někdo jiné nápady? Nepříliš náročné na fyzickou námahu, prosím. Díky.

Milan HP

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.217 (?), 6.5.2021 23:59

Po neděli má být až 28°C, tak do "zmrzlých" se půda prohřeje, takže bych jen počkala - to je asi nejjednodušší wink.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 6.138 (?), 7.5.2021 0:46

Lído, já určitě počkám. Jenže dlouhodobá předpověď pro mou zahradu říká, že po těch 3 teplých dnech (ne, po, út) se denní teploty budou pohybovat tam nahoře mezi 10 a 13°C a noční mezi 4 a 7°C. A to až do 20.5. Takže to prohřátí nebude mít dlouhé trvání. "Po Zmrzlých" bude stejně studené jako Zmrzlíci. Tedy pokud ta předpověď nekecá. A to mne nutí přemýšlet o dlouhodobých opatřeních.

Milan HP

P.S. Tenhle rok se nejspíš totálně vymknul procesu globálního oteplování. Alespoň doteď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Flip - (9) - 168.27 (?), 7.5.2021 5:55

Zdravím Milane,

koukám, že jsme na to stejně. Však takový duben a začátek května nebyl už 80 let. Já skutečně nepamatuju tolik lehce mrazivých nocí v dubnu a to už jsem na světě přes 60 let. Minulý týden jsem raději vysel na rychlo ještě další salátovky, Papriky a chilli jsem přesadil už po třetí do větších květináčů a rajčata to snad nějak za pomocí noičního přímotopu přežijou. a budu čekat a věřit, že ta teplota půdy se jednou konečně zvedne. Pokud bude ve skleníku 25-28 přes den a noční teploty nepůjdou pod 7 stupňů, tak za nějakých 10 dní by to mohlo být už funkční.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kvark - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 246.215 (?), 7.5.2021 18:29

No to bude tim, ze jsem se dal na zahradniceni. Klasika no, dam se do neceho a zrovna prijde nejhorsi obdobi pro tu cinnost za 100 let. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 6.138 (?), 7.5.2021 23:25

No a teď si zvažte ta pozitiva. Za počáteční rok se naučíte víc než někteří za 5 i víc let. Nestojí to za to?wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kvark - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 246.215 (?), 7.5.2021 18:43

Ale mohlo by byt i hure "„Slunce po celý rok vysílalo své světlo bez záře, jako Měsíc,“ psal ve svých Knihách o válkách byzantský historik Prokopios. A líčil, že Slunce jako by nepřetržitě zapadalo. Příroda však v roce 536 neděsila jen tamní kus planety Země. Nad svíravě nepřátelskou oblohou žasl i římský politik Cassiodorus. „Podivujeme se nad tím, že v poledne naše těla nemají stíny,“ psal a Slunce popisoval jako „namodralé“. A nešlo jen o Slunce. Mdle vyhlížel i Měsíc a zdálo se, že „všechna roční období byla smíchána do jednoho“.

Po vybuchu sopky na Islande pry nebylo poradne videt Slunce 18 mesicu po Evrope a uroda se neurodila 3 roky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 6.138 (?), 7.5.2021 23:33

To všechno se může přihodit. Zatím bych to ale na sopky nesváděl. Na Islandu je jedna, která vážně hrozí, ale zatím se naplno neprojevila.

Jo, správně: může být hůř, skoro(?) kdykoliv. Tak to nezakřikněme svými "nářky".

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 168.103 (?), 7.5.2021 6:59

dříve jsem sázel rajčata venku do černého igelitu. Bylo trochu složitější zalévání, ale zase jsem nemusel zalěvat často, nic se neodpařilo, půda byla prohřátá, nerostl plevel. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 63.63 (?), 7.5.2021 7:18

Myslím si, že to s tou péčí trochu přeháníte. Já v sobotu vysadím všech svých osmdesát rajčat. Dnes jdu na zahradu, udělám jamky, abych to za ty dvě hodiny co budu mít k dispozici stihnul. Musím také připravit stínění, protože to slunko a teploty budou pro vysazená rajčata jistě šok. Ať se vám daří.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika