Teplota půdy a výsadba (nejen) rajčat



Flip - (9) - 168.27 (?)
7.5.2021 5:55

Zdravím Milane,

koukám, že jsme na to stejně. Však takový duben a začátek května nebyl už 80 let. Já skutečně nepamatuju tolik lehce mrazivých nocí v dubnu a to už jsem na světě přes 60 let. Minulý týden jsem raději vysel na rychlo ještě další salátovky, Papriky a chilli jsem přesadil už po třetí do větších květináčů a rajčata to snad nějak za pomocí noičního přímotopu přežijou. a budu čekat a věřit, že ta teplota půdy se jednou konečně zvedne. Pokud bude ve skleníku 25-28 přes den a noční teploty nepůjdou pod 7 stupňů, tak za nějakých 10 dní by to mohlo být už funkční.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 6.5.2021 23:19, zobrazeno: 7351x

Tak jsem si koupil teploměr použitelný na měření teploty půdy. Asi jsem to neměl dělat. Protože jsem se začal zajímat o to, kdy už je vhodné vysadit rajčata, ale i papriky, do volné půdy. Po přečtení několika článků jsem nabyl dojmu, že letos to bude možná začátkem června (mám-li věřit předpovědím), či ještě později.

Při posledním měření byla totiž denní teplota v hloubce 20 cm (mám forichtung na přesné určení hloubky) tam nahoře v 570 mnm 7,4°C. Naprosto nedostatečná, všechna doporučení totiž říkají 10°C a výš. A to v noci. Ty denní teploty půdy by měly být ještě o minimálně 4°C vyšší. Naprosto nedosažitelné.

Nezbývá mi tedy nic jiného, než se pokusit půdu prohřát. Zamýšlím použít dva nezávislé postupy: předně ještě před výsadbou přikryju půdu buď igelitem nebo černou netkanou. A tady bych potřeboval poradit: co je tepelně účinnější?           A pak při výsadbě pod každou rostlinu dám směs hnoje a čerstvé biomasy. Jen nevím, kolik je potřeba, aby to mělo dostatečný efekt - potřebuji 2 - 3°C navíc. Dříve jsem dělal "zákop" po celé délce řádku, ale to už nejspíš fyzicky nezvládám. A po výsadbě povrch půdy opět přikryju. 

Máte ještě někdo jiné nápady? Nepříliš náročné na fyzickou námahu, prosím. Díky.

Milan HP

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.217 (?), 6.5.2021 23:59

Po neděli má být až 28°C, tak do "zmrzlých" se půda prohřeje, takže bych jen počkala - to je asi nejjednodušší wink.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 7.5.2021 0:46

Lído, já určitě počkám. Jenže dlouhodobá předpověď pro mou zahradu říká, že po těch 3 teplých dnech (ne, po, út) se denní teploty budou pohybovat tam nahoře mezi 10 a 13°C a noční mezi 4 a 7°C. A to až do 20.5. Takže to prohřátí nebude mít dlouhé trvání. "Po Zmrzlých" bude stejně studené jako Zmrzlíci. Tedy pokud ta předpověď nekecá. A to mne nutí přemýšlet o dlouhodobých opatřeních.

Milan HP

P.S. Tenhle rok se nejspíš totálně vymknul procesu globálního oteplování. Alespoň doteď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Flip - (9) - 168.27 (?), 7.5.2021 5:55

Zdravím Milane,

koukám, že jsme na to stejně. Však takový duben a začátek května nebyl už 80 let. Já skutečně nepamatuju tolik lehce mrazivých nocí v dubnu a to už jsem na světě přes 60 let. Minulý týden jsem raději vysel na rychlo ještě další salátovky, Papriky a chilli jsem přesadil už po třetí do větších květináčů a rajčata to snad nějak za pomocí noičního přímotopu přežijou. a budu čekat a věřit, že ta teplota půdy se jednou konečně zvedne. Pokud bude ve skleníku 25-28 přes den a noční teploty nepůjdou pod 7 stupňů, tak za nějakých 10 dní by to mohlo být už funkční.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kvark - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 246.215 (?), 7.5.2021 18:29

No to bude tim, ze jsem se dal na zahradniceni. Klasika no, dam se do neceho a zrovna prijde nejhorsi obdobi pro tu cinnost za 100 let. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 7.5.2021 23:25

No a teď si zvažte ta pozitiva. Za počáteční rok se naučíte víc než někteří za 5 i víc let. Nestojí to za to?wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kvark - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 246.215 (?), 7.5.2021 18:43

Ale mohlo by byt i hure "„Slunce po celý rok vysílalo své světlo bez záře, jako Měsíc,“ psal ve svých Knihách o válkách byzantský historik Prokopios. A líčil, že Slunce jako by nepřetržitě zapadalo. Příroda však v roce 536 neděsila jen tamní kus planety Země. Nad svíravě nepřátelskou oblohou žasl i římský politik Cassiodorus. „Podivujeme se nad tím, že v poledne naše těla nemají stíny,“ psal a Slunce popisoval jako „namodralé“. A nešlo jen o Slunce. Mdle vyhlížel i Měsíc a zdálo se, že „všechna roční období byla smíchána do jednoho“.

Po vybuchu sopky na Islande pry nebylo poradne videt Slunce 18 mesicu po Evrope a uroda se neurodila 3 roky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 7.5.2021 23:33

To všechno se může přihodit. Zatím bych to ale na sopky nesváděl. Na Islandu je jedna, která vážně hrozí, ale zatím se naplno neprojevila.

Jo, správně: může být hůř, skoro(?) kdykoliv. Tak to nezakřikněme svými "nářky".

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 7.5.2021 6:59

dříve jsem sázel rajčata venku do černého igelitu. Bylo trochu složitější zalévání, ale zase jsem nemusel zalěvat často, nic se neodpařilo, půda byla prohřátá, nerostl plevel. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 63.63 (?), 7.5.2021 7:18

Myslím si, že to s tou péčí trochu přeháníte. Já v sobotu vysadím všech svých osmdesát rajčat. Dnes jdu na zahradu, udělám jamky, abych to za ty dvě hodiny co budu mít k dispozici stihnul. Musím také připravit stínění, protože to slunko a teploty budou pro vysazená rajčata jistě šok. Ať se vám daří.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika