Staré odrůdy rajčat



barra - (24) - 19.246 (?)
28.2.2009 21:25

Dobrý večer Zdenko,

stránky seedsavers fungují na obdobném principu jako např. Gengel u nás, takže správně tušíte, že na uvedené informace se nelze plně spolehnout... Znáte to, je to jako hra "tichá pošta"

Ale pokud se trošku zanořím do rozboru: Czechś Bush je české keříčkové rajče, samozřejmě bude nehybridní - takže stupické to být nemůže, to je tyčkové, a co dřív býval Pionýr, tak ten byl hybridní, takže tam jsme také vedle... Fotka také mnoho nenapoví, takto vypadá typické u nás pěstované rajče.  A na jméno pana Sodomky bych se také nevázala - však to znáte z popisu na Gengel. stránkách - získáno od biopěstitelky z Rakouska atd...

Ale přesto bych měla tip - dle mě by to mohlo být Olomoucké nízké (krajový nebo primit. kultivar), registrované v r. 1954 (pokud bych se měla chytit třeba toho Olomovic).

 

S pozdravem Bara

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 141.225 (?), 12.2.2009 17:24, zobrazeno: 21422x

Hezký den všem,

začla jsem postupně do zahrádky zaazovat straré odrůdy (nejen rajčat) a na zahraničních stránkách jsem nalezla informaci, že "rajče z Československa," je velmi oblíbená stará odrůda.

Například podle stránky

http://www.seedsavers.org/Details.aspx?itemNo=428 poslal semena těchto rajčat v roce 1976 Milan Sodomka do USA. Pak se odrůda rozšířila dál (Německo, Francie aj.). Tak a moje otázka - co by to mohlo být za odrůdu?

Někde je nazývána Olomovic, někde Czech´s Bush, někde Pioneer a někde Stupice. Já sama se přikláním k tomu, že se jedná o Stupické, ale nehybridní rajče pionýr snad také bylo? Myslím, že na zahraničních odkazech mohli názvy pomíchat. Na odkazu je i fotka.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 141.225 (?), 12.2.2009 18:11

Omluva - Stupické to není, protože to mají v nabídce také. Takže co by Czech´s Bush mohlo být?

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 12.2.2009 22:29

V knize Rádce zahrádkářů z r.1955 jsou vyjmenovány odrůdy Ostravské, Průhonické universal, Sláva Porýní, Vrbičanské nízké, Hanácké rané...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
barra - (24) - 19.246 (?), 28.2.2009 21:25

Dobrý večer Zdenko,

stránky seedsavers fungují na obdobném principu jako např. Gengel u nás, takže správně tušíte, že na uvedené informace se nelze plně spolehnout... Znáte to, je to jako hra "tichá pošta"

Ale pokud se trošku zanořím do rozboru: Czechś Bush je české keříčkové rajče, samozřejmě bude nehybridní - takže stupické to být nemůže, to je tyčkové, a co dřív býval Pionýr, tak ten byl hybridní, takže tam jsme také vedle... Fotka také mnoho nenapoví, takto vypadá typické u nás pěstované rajče.  A na jméno pana Sodomky bych se také nevázala - však to znáte z popisu na Gengel. stránkách - získáno od biopěstitelky z Rakouska atd...

Ale přesto bych měla tip - dle mě by to mohlo být Olomoucké nízké (krajový nebo primit. kultivar), registrované v r. 1954 (pokud bych se měla chytit třeba toho Olomovic).

 

S pozdravem Bara

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 255.38 (?), 7.5.2012 19:46

Dobry den, ja bydlim v Americe a kazdorocne pestuji i Stupice i Czech's bush prave od Seed savers.Stupice je Stupicke, ale to ceske kerickove moc nerozebiraji, ale ma jine listy nez stupicke a jsou opravdu kerickove. Chutove jsou obe podobne, ale Stupicke u me vyhrava (i pred americkymi a italskymi). Mohlo by to byt to Olomoucke nizke, i kdyz tezko rict, ale hned u malych rostlinek je videt ze jsou kratsi a maji mnohem silnejsi stonek.  Ale uprimne - jsem rada ze je mam. S pozdravem Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 164.17 (?), 2.3.2013 15:18

Prave jsem cetla ve svycarskych novinach, ze jedno z nejdrazsich rajcat na svete se jmenuje Marianna's Peace. Semena jsou z roku 1955. Rodina je prevezla do USA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 32.42 (?), 3.1.2014 11:14

Muze nekdo poradit kde se daji koupit seminka od techto starych ceskych rajskych odrud???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 3.1.2014 12:05

Na webu Gengel, mám tam již objednáno a zaplaceno deset odrůd.

                    Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika