Rajská jablíčka 2023



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 175.41 (?)
5.11.2022 16:50

Milane, tento rok na jeseň výnimočne nič nerýchlim. Šetrím energiou a nemienim rastlinám prisvetľovať. Strojím sa ešte po 3 rokoch koncom novembra ohriať kosti do Egypta. Možno prvé vysejem pre skoršie pestovanie v skleníku koncom decembra , následne v januári a to nejaké skoršie  kompaktné odrody, ktoré sa nevyťahujú a nevadí im menej denného svetla. Myslím, že Mandat F1 nie je príliš dobrá voľba na rýchlenie v zimnom období- rastlinky sa príliš vyťahujú, plody síce veľmi chutné, sladučké, ale pomerne malé-10-15g. Prajem veľa úspechov v pestovaní.

Eva T.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 4.11.2022 20:43, zobrazeno: 20171x

Tak jsou tam. Tedy semínka rajčat v sadbovníku. Trochu se zpožděním, ale to asi nebude hrát roli.

Vysel jsem jako loni 5 odrůd po 3 semínkách. Start, Maglia Rosa, Hahm's Gelbe (dwarf), Mandat (datlové) a Bejbino. Doufám, že nevyjdou všechny, 10 rostlin mi bohatě postačí. Loni jsem kalkuloval podobně, ale vyšly všechny. Semínka jsem namočil v dešťové vodě, manganistan draselný jsem vynechal. Nechal jsem je tam víc než den. Kromě 2 Maglia Rosa se potopily všechny. Substrát je výsevní Gramoflor jako obvykle. Umístění v koupelně, bezkonkurenčně nejteplejším místě v bytě. Zatím totiž jinde netopíme. Doba je zlá, ale počasí celkem teplé. Zatím.

Z těch loňských 15 rostlin jsem sklidil na balkónech 22 kilo rajčat. Žádný rekord, ale na to, že byly v 7,5l květináčích, které jsem později vložil do 12litrových, do půlky naplněných směsí, to je slušný průměr. První rajče jsem sklidil ještě doma v březnu a poslední zatím nevím, některá jsou stále na stanovišti. Rehabilitace Stupického raného je naprostá: celou sezónu, tedy ještě teď, dávaly pravidelně chutné plody (7 - 8). Už loni jsem přestal sterilizovat půdu, na rostlinách se to vůbec neprojevilo, tedy kromě růstu plevelů. A ušetřil jsem neuvěřitelných 1,2 MWh. Už jsem viděl vyúčtování.

Jak jste na tom vy, ostatní "zimní pěstitelé"?

Milan HP

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 175.41 (?), 5.11.2022 16:50

Milane, tento rok na jeseň výnimočne nič nerýchlim. Šetrím energiou a nemienim rastlinám prisvetľovať. Strojím sa ešte po 3 rokoch koncom novembra ohriať kosti do Egypta. Možno prvé vysejem pre skoršie pestovanie v skleníku koncom decembra , následne v januári a to nejaké skoršie  kompaktné odrody, ktoré sa nevyťahujú a nevadí im menej denného svetla. Myslím, že Mandat F1 nie je príliš dobrá voľba na rýchlenie v zimnom období- rastlinky sa príliš vyťahujú, plody síce veľmi chutné, sladučké, ale pomerne malé-10-15g. Prajem veľa úspechov v pestovaní.

Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 5.11.2022 18:44

Ahoj Evi, to je škoda. Loni jsem přišel na to, že to přisvětlování, ale pouze denními LED není zase až tak náročné na energii. Hodně jsem zmenšil vzdálenost. Ovšem ta růstová LED světla už je trochu jiná písnička. A i pod denním bílým světlem prospívají velmi slušně. Takže do toho jdu i letos. Čert vzal peníze, stejně přicházím o 18% ročně, tak je radši utratím. 

Ano, Mandat je riziko, ale on mi stejně asi nevyjde, ta semínka jsou starší. Uvidíme.

Takže si to v tom Egyptě užij. Na jak dlouho jedeš?

Měj se.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 80.187 (?), 6.11.2022 10:23

Až dosud jsem rajčatům nikdy záměrně nesvítil. Dostal jsem však maličkou sestavu na přisvětlování. Má nižší spotřebu než světlo v místnosti. Tak to někdy večer pouštím místo osvětlení místnosti. Vícenáklady mi tedy nevzniknou. Mám několik sazeniček Vilmy. Ty obvykle plodí i bez přisvětlování. Až vyrostou do cca 15 cm dám je na jiné okno do většího květináče a bez světla.

Osvětlení
Osvětlení
Sazeničky
Sazeničky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 6.11.2022 17:14

Pěkná lampa, Mimmo. Dá se na tom nastavit výška, nebo musíš podkládat sazeničky? A sazeničky máš taky pěkné. No jo, ostřílený zahradnický pardál.laughJá je loni zpočátku, a to docela dlouho, také osvětloval celkem úspěšně jen jednou denní bílou žárovkou LED 20W. To je míň, než žere monitor mého počítače.smiley

Dotaz: píšeš z Čech nebo z Bulharska?

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 80.187 (?), 6.11.2022 20:00

Lampa není výškově nastavitelná, ale to osvětlení je dostatečné. Píšu z Vysočiny. Do Bulharska už letos pojedu jen vydrenážovat legionelu z vodovodu a zazimovat domek a zahradu. Už tam nepracuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 6.11.2022 21:25

Tak vítej zpátky a doufám, že a) Tvé nadšení pěstitelské ani v Česku neochabne b) občas nám tu dáš vědět, jak si Tvoje Vilmy (i jiní svěřenci) vedou. wink

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 7.11.2022 21:27

Tak už vylejzají jako hadi z díry. Po minulých zkušenostech jsem jim hned instaloval světlo, protože musí zatím zůstat v koupelně bez okna kvůli teplotě. Tak doufám, že se mi moc nevytáhnou. Jedna LED žárovka 20 W, denní bílá, 2450 lm, vzdálenost 20 cm. Ale plán je rozstříhat sadbovník a jednotlivě je přesunout do cca 18°C na světlo. Nejspíš zítra.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 62.143 (?), 10.11.2022 7:49

Já zatím nic. Možná o vánocích?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 11.11.2022 12:29

Tak je to zase jinak. Zůstaly v koupelně pod světlem a nevytahují se. Už jim vyrážejí pravé lístky. Teplota se pohybuje kolem 25°C. Ze zasetých semínek nevyšly 3 Maglia Rosa a 2 Hahm's Gelbe. Tak jsem je zasel znovu, jen HG jsem vyměnil za Pink Passion, která se loni docela osvědčila. Navzdory použití dešťové vody, helmičky měly téměř všechny, ale šly velmi lehce odstranit. Nestačily ani vyschnout. Do nižší teploty půjdou, až případně vyklíčí dosev.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika