Rajče Orkádo a další podezřelé odrůdy



host - 168.123 (?)
25.7.2022 15:45

Bude to zajímavá odrůda, ale původní měla být buď Zlatava F1 (oranžové) nebo Gallant F1. Při výsadbě jsem si je neoznačila, protože Zlatava zůstane oranžová, tedy je snadné je rozpoznat. Při setí k záměně dojít nemohlo, známá jiné odrůdy nesela, jen tyto dvě. Bylo to od firmy Moravoseed. Dala jsem je na jiný záhon. Hned vedle Orkáda, které je opravdu "neplodné". Překvapivě. Vždycky bylo perfektní.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 168.123 (?), 24.7.2022 15:49, zobrazeno: 4540x
Letos mi z rajčete Orkádo vyrostli koště, které má jen listy, téměř žádné plody. Tuto odrůdu pěstují dost dlouho a vždycky mělo vysokou úrodů. Počasím to být nemůže, z toho sáčku jsem sela i loni a to jsem to na počasí sváděla. Stejně tak darované sazenice z originálních sáčků nevypadají všechny stejně. Rajčata pěstují dlouhá léta, s půdou, hnojením nebo herbicidy to nemá co dělat. Nedávno jsem četla o mafiich s neoriginálními postřiky a hnojivy. Nemůže být něco podobného i se semeny nebo spíš to, že F1 už nic neznamená? Kupuji v Cechách v normálních obchodech. Jedna fotečka, jak vypadá jedna z darovaných sazenic, která má mít uplně normální rajčata. Milion květů. Je to roztočem, viry nebo se projevila divolost původní odrůdy? Taky máte podezření, že F1 už není F1?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.226 (?), 24.7.2022 20:54

Semenářská mafie jsou možná podivné eshopy, které nabízejí miliardu položek, nic pro ně není problém a originální osiva přeprodávají s přirážkou 300-800%.

Pokud se ptáte na osiva od originálních producentů, tj. "značková" balení, tak tam žádné podezření ani problémy nemám a to si myslím, že řadu rajčat pozná i laik od oka, že to jsou ty odrůdy, které to mají být.

Váš problém bude někde jinde. Úplně nechápu, jak můžete s jistotou vyloučit všechny vlivy - počasí, půda, hnojení i herbicidy. To bych si já nikdy netroufl. Různé odrůdy různě reagují na různé podmínky, věnuji se tomu už dlouhá léta a nedovolil bych si s jistotou tvrdit, že nic z toho vliv nemá nebo nemělo.

Každopádně vás nechci odrazovat, máte samozřejmě plné právo žít v paranoie. Ale nesouhlasím s vámi.

Závěrem doplňuji, že odrůdu Orkádo jsem nikdy nepěstoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.123 (?), 25.7.2022 16:22

Vliv nemá: je míněno to, že se nic zásadního v pěstování nezměnilo. Mám rajčata i na jiných záhonech a jen tato odrůda Okrádo (fy SEMO) je ze stejného sáčku druhým rokem stejně nevýnosná. Z 20 rostlin jsou maximálně 3 originální. Jinak to vypadá na jinou odrůdu s velmi málo plody nebo to není F1.  Před tím jsem dlouhá léta pěstovala Orfeu (už nebývá k sehnání tam, kde nakupuji) a Okrádo je podobné. Vždycky bylo spolehlivé, výnosné a chutné. Ať bylo počasí jakékoliv, hnojím stejně a zalévám dostatečně, stříkám jen kalciem proti suché hnilobě. Tak velký rozdíl oproti minulým letům nemůže způsobit vnější prostředí. Kdyžtak u všech rostlin by něco bylo jinak. A podstatně dříve u jiných, protože Okrádo vydrží všechno.

Ale nechám si svou paranoiu, samozřejmě.

Jistě se může stát, že nějaký sáček se semínky může být problematický. Mě jen překvapilo, že mám letos tolik divných rajčat. jak Okráda, tak těch darovaných. kde ze Zlatavy nebo Gllanta (Moravoseed) vyrostlo jedno nějaké divoké či rybízové.

Spíš mi šlo o názor odborníků na to, jak se mohu spolehnout na prodávanou odrůdu v době všelijakého šizení a podvodů. jestli Orkádo na příští rok koupit nebo ho zavrhnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 24.7.2022 21:39
Odrůdu Orkádo neznám, ale zde je má zkušenost. Koupil jsem přes internetový obchod našeho značkového producenta semen před lety mimo jiné rajče Darinka F1. Semena byla v originálním balení s fotkou plodů tak jako je to běžně vidět na krámě. Při bližším pročtení všech informací na sáčku jsem se dočetl, že to Darinka F1 není, že je v balení náhradní odrůda Marienka F1. Stát se mohou různé věci, sáček mám pořád doma. :-) Před lety se stala nehoda v mediích prezentovaná, kdy v lahvičkách na ošetřování révy proti plísni nebo škůdcům byl herbicid a došlo ke zničení a nebo poškození porostů. A pročtěte si zde diskuse o ovocných stromech, kdy pěstitelé mají také podezření na různé nesrovnalosti. Paranojou tedy trpět rozhodně nemusíte jak zde uvedl předřečník.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 24.7.2022 22:33

Jaképak "koště". ORKÁDO je velmi chutné rajče, musí se ovšem, tak jako všechny osatní odrůdy, nechat pořádně zčervenat. KUKY by mě asi nepochválil, ale stále ještě jsem neprovedl ani jeden postřik proti plísni bramboru na rajčatech. Co se objeví na listech, to odsraním, stříkat budu až při prvním fleku na stonku. Pravda je, že sklízet nestříkaná rajčata má svoje kouzlo v tom, že plody prostě nemusím dlouze oplachovat, abych se zbavil zbytků pesticidů. To přiznávám. Přitom pěstuji jen neodolné odrůdy, které chemii k ochraně potřebují. Zajímavá odrůda je to KUMATO, to nakonec musím také přiznat, pane Vladimíre. Jinak to Orkádo roste úplně normálně, jako každé jiné tyčkové rajče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 141.129 (?), 25.7.2022 8:27

Na té fotce to vypadá spíš jako rybízové, ale těžko určit měřítko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.123 (?), 25.7.2022 15:45

Bude to zajímavá odrůda, ale původní měla být buď Zlatava F1 (oranžové) nebo Gallant F1. Při výsadbě jsem si je neoznačila, protože Zlatava zůstane oranžová, tedy je snadné je rozpoznat. Při setí k záměně dojít nemohlo, známá jiné odrůdy nesela, jen tyto dvě. Bylo to od firmy Moravoseed. Dala jsem je na jiný záhon. Hned vedle Orkáda, které je opravdu "neplodné". Překvapivě. Vždycky bylo perfektní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 7.155 (?), 1.7.2023 0:40

Orkádo mám poprvé, ale zatím nevím co z toho bude-ale-už mě zaráží vzhled květenství-každé se hned rozdvojuje, a délka je cca 40 cm minimálně, počet plodů na jednom je až 50 ks, pravidelně rozložená.Jestliže má být váhově větší/až 145gr/,pak si nedovedu představit na jednom patře 5 kg/i když postupně-polovina má plody, ale dál kvete, takže délka květenství se ještě prodlouží/.Dám vědět jak to dopadlo, spíš to vypadá na nějaké jednohubky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 62.55 (?), 1.7.2023 8:29

Asi žádné Orkádo nemáte. Je třeba vysledovat kde se stala chyba. V originálních semenech od Moravoseed to jistě není! Musíte hledat u sebe a také u těch, od koho jste semena ev. sazenice dostal.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 116.214 (?), 24.7.2023 23:15

Souhlas s Vladimírem,  Orkádo F1 (nikoliv Okrádo!) mám pěkné a chutné, dobré a spolehlivé je taky Tornádo F1, zkuste. Nevím jaké neoriginální semena můžete kupovat, všude prodávají originální sáčky jako SEMO, Moravoseed apod. Luboš 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika