Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2784) - 6.138 (?)
2.7.2021 22:22

Evi, z minulé zkušenosti jsem přesvědčen, že víc fazochů přinese, při dostatečném hnojení a zalévání, větší úrodu. Jenže jsem zjistil, že je v tom háček: když je dostatečně pohnojím a zalévám, aby utáhly víc výhonů, docela snadno, a to se mi stalo, to přeženu. Dobrá, rostliny krásně bují a já jsem spokojen. Ale jen do té doby, než ta rajčata ochutnám. Loni jsem pěstoval Startky i na 5 výhonů. Rajčata krásná, veliká - tedy než přišla plíseň. Ale chuť s bídou 7. Šly do zavářky. Letos jsem jim nedal kelímky ke kořenům, sice z jiných důvodů, ale uvědomil jsem si, že díky tomu, že většina zálivky šla přímo ke kořenům, jsem je asi přeléval. Tak se to snažím teď vychytat, aby to bylo vyvážené. Chuť bude mým hlavním vodítkem. Uvědomil jsem si totiž, že nepotřebuju 150 kg rajčat, stačí mi třeba dvě třetiny, ale chci si na nich pochutnat, chci chuťové desítky. A Start je jediná odrůda, kde tu chuť dokážu porovnat. Jen doufám, že mi to letos plíseň nepokazí jako loni.

Milan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2784) - 6.138 (?), 23.6.2021 0:01

22.6.21 První letní den nám tady dnes přinesl tolik vytoužený déšť – ten poslední významnější se totiž konal 29.5. A dnes v podobě mírné, takže Ti, Matko Přírodo, moc děkujeme. Ne, že by to vystačilo moc dopředu, ale alespoň něco, nějaká úleva z toho věčného zalévání. Fotky jsou ze včerejška. Je na nich vidět, jak moc je tráva zežloutlá a vysušená. Má to ale i své výhody: sekání netřeba.
Řízků už je přes 40, ty v černé netkance si vedou nejhůř, ale už se také chytají (netkanka není za horka dobrý nápad). Můj plán je pěstovat je striktně na jeden výhon, minimální přihnojování. Teď je vlastně zastrkávám do nijak neupravené půdy (ovšem zryté). Odstraním spodní listy, nechám jen chocholku, proleju je vodou a jinak nechám dělat, co umí. V horku je ale zalévám i dvakrát denně. Pokud byste to chtěli zkusit také, je lepší za chladnějšího počasí. Případně navečer. Snadněji se chytí. Ale i tak se nedejte zmást tím, že budou vypadat hrozně zvadle možná i několik dní.

Milan HP

Řízky vpředu, za nimi Mongolskij Karlik s vlastních semen
Řízky vpředu, za nimi Mongolskij Karlik s vlastních semen
Nový záhon
Nový záhon
Pod špendlíkem
Pod špendlíkem
Okurky ze semínek
Okurky ze semínek
Brambory Rosara
Brambory Rosara
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2784) - 6.138 (?), 1.7.2021 20:47

1.7.21 Provádím srovnání 3 Startek vedených na 1, 2 a 3 výhony. Včera jsem provedl první kontrolu a výsledky jsou velmi zajímavé. Mají srovnatelné podmínky hnojení do zásoby i zálivky, ale S2 a S3 jsou v černé netkance. Sázeny byly v rozmezí 3 dnů stejně. Start 1 – 6 vijanů, Start 2 – 8 vijanů, Start 3 – 12! vijanů. Výška přibližně stejná. Dvojku jsem trochu oslabil tím, že jsem přehlédl jeden zálistek natolik, že měl přes 30 cm. Odstranil jsem ho až při kontrole. Plody v různém stádiu vývoje mají všechny, vizuálně největší pak S1. Budu sledovat počty a váhu zralých plodů, čas uzrání a také především chuť. Pro letošek je chuť prioritou.
Papriky, které jsem nakonec vysadil 3.6., se už vzpamatovávají a dokonce daly už i 3 papriky, ovšem počaté ještě doma. Žádní velikáni, ale chtěl jsem rostlinám ulevit pro další úrodu. Chuť naprosto standardní.
Dál probíhá válka s molicemi – viz vlákno Molice vlaštovičníková na brukvovitých – se slušnými výsledky.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (744) - 237.151 (?), 1.7.2021 22:42

To som rada Milane, že robíš takéto pokusy so Štartkami. Ja na to nemám čas pri toľkých rastlinách. Ani bifteky však nepestujem iba na 1 výhon, obyčajne nechávam 2 výhony, tento rok mám dosť rastlín posadených po 2 vo veľkých nopových ohrádkach.Tak mám v každej ohrádke vlastne 4 výhony rastliny sú krásne a perfektne zasadajú. len je viac práce s vyväzovaním a vylamovaním vlkov. Som zvedavá na výsledky.

     Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2784) - 6.138 (?), 2.7.2021 22:22

Evi, z minulé zkušenosti jsem přesvědčen, že víc fazochů přinese, při dostatečném hnojení a zalévání, větší úrodu. Jenže jsem zjistil, že je v tom háček: když je dostatečně pohnojím a zalévám, aby utáhly víc výhonů, docela snadno, a to se mi stalo, to přeženu. Dobrá, rostliny krásně bují a já jsem spokojen. Ale jen do té doby, než ta rajčata ochutnám. Loni jsem pěstoval Startky i na 5 výhonů. Rajčata krásná, veliká - tedy než přišla plíseň. Ale chuť s bídou 7. Šly do zavářky. Letos jsem jim nedal kelímky ke kořenům, sice z jiných důvodů, ale uvědomil jsem si, že díky tomu, že většina zálivky šla přímo ke kořenům, jsem je asi přeléval. Tak se to snažím teď vychytat, aby to bylo vyvážené. Chuť bude mým hlavním vodítkem. Uvědomil jsem si totiž, že nepotřebuju 150 kg rajčat, stačí mi třeba dvě třetiny, ale chci si na nich pochutnat, chci chuťové desítky. A Start je jediná odrůda, kde tu chuť dokážu porovnat. Jen doufám, že mi to letos plíseň nepokazí jako loni.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.214 (?), 2.7.2021 22:36

Milane. snažíš se porovnat neporovnatelné. Kdybys opravdu chtěl srovnávat, tak musíš srovnat Start na tři výhony se třemi Starty na jeden výhon zasazenými vedle sebe. Nemusím to ani zkoušet a výsledek je mně jasný. Nevím, kde se to novátorství v Česku bere.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (744) - 237.151 (?), 3.7.2021 15:41

Vladimíre, ano je to jasné, máš pravdu, ale tu ide o.i.  aj o výšku rastliny.  Ja j pre to pestujem na viac výhonov, lebo pri pestovaní na 1 výhon mali rastliny obrovskú výšku a nebolo v mojich silách ich takto ukočírovať. V skleníku aj 4-5m. Pri pestovaní na viac výhonov si musí rastlina rozložiť silu rastu aj do ostatných a to ju trocha v raste do výšky zbrzdí. Je ale viac práce s vylamovaním vlkov na každom výhone. Teda tá Milanova štatistika ma zaujíma, ja nato nemám čas ani chuť.

   Ešte pre Milana- ak je tvojou prioritou chuť, potom musíš dosť obmedziť zálievku- najlepšie nepolievať vôbec, ak je to vôbec možné ešte pri zelených plodoch a na príp. prihnojenie použiť prevahu draslíku. Neviem či je to reálne pri rôznom počte výhonov, takže hodnotenie nemôže byť celkom objektívne.

    Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.214 (?), 3.7.2021 18:13

Problém je v tom, že pěstování na více výhonů znamená také více práce. To si můžeš dovolit ty, která máš rajčata za domem. Pro mne je to nemyslitelné. Nemůžeš takovou informaci dávat jako obecné doporučení, protože žádný profesionální pěstitel to takto nepěstuje. Ani ve skleníku ani venku. Třeba takový Moravoseed pěstuje na jeden výhon a při výšce 1,8 m a sedmi vijanech květů ukončuje růst zaštípnutím vrcholu.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (744) - 237.151 (?), 3.7.2021 22:00

Vladimíre, ja som nikomu neodporúčala, ani nevnucovala takto pestovať. Samozrejme že to dá viac práce, to som už písala. Pokiaľ som chodila na poľnohospodárske výstavy u nás na Slovensku - napr. taký Agrokoplex - kde sa prezentovali nové,  naše aj zahraničné odrody rajčín- či už bifteky, alebo klasické, väčšinou boli pestované na 2 výhony, čo sa mi zdá ideálne. To je však iba môj názor.  Samozrejme každý si pestuje tak, ako mu vyhovuje.

Pridávam foto z Agrokomplexu 2019. Na niektorých pekne vidno rozdvojku pod 1. vijanom. Škoda, že tieto 2 posledné roky nemáme takéto akcie.

Políčko so vzorkami
Políčko so vzorkami
Vtedy novinka- Odat F1 od Sema
Vtedy novinka- Odat F1 od Sema
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 3.7.2021 23:11

Forum je tu proto, abychom se na něm podělili o své zkušenosti, proto je dobře o nich píšete. Všiml jsem si, že na první fotce jsou bulharské odrůdy. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.214 (?), 3.7.2021 23:26

Odat je pochopitelně rajče Moravoseedu a takhle vypadá při pěstování na jeden výhon.

           Vladimír

Odat F1 pěstovaný v Moravoseedu
Odat F1 pěstovaný v Moravoseedu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika