Rajčata "vzhůru nohama"



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?)
1.5.2010 19:52
Tak jsem dnes zakoupil kýbl, zeminu, vzal kudlu, filtr na kávu, samozřejmě i sazenici keříčkového rajčete a šel vykoušet vysadit rajče vzhůru nohama. A postup je na obrázcích.
Kbelík, zemina a rajče...
Kbelík, zemina a rajče...
.. jedna díra do kýblu....
.. jedna díra do kýblu....
.. provlečení balu sazenice,
.. provlečení balu sazenice, "utěsnění" filtrem na kávu...
..sazenice byla delší a tak jsem ji
..sazenice byla delší a tak jsem ji "vohl"...
...zasypání zeminou...
...zasypání zeminou...
.. a tady je výsledek.
.. a tady je výsledek.
A tohle by tam mělo narůst.
A tohle by tam mělo narůst.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 73.130 (?), 11.2.2010 17:41

Také si nemyslím, jak je v příspěvku nade mnou, že by tím, když rostliny porostou směrem dolů, mělo dojít ke zvyšování úrody. Beru to ale jako způsob, jak využít prostor, neboť každý rok řeším otázky, co omezit ve prospěch jiného, jestli se vzdát brambor a zvětšit plochu pro melouny, kde vzít náhradu za místo u zídky, kde je již zase větší víno nebo, kam jsme zasadili meruňku atd. Takže je to takové pořád dělání kompromisů a hledání nápadů, že tak třeba dojdu k tomu, že melouny uvažuju vysadit na střeše.

Dotaz - ty kratší odrůdy (málem jsem napsal nižší, ale to se mi tam nějak na tuto situaci nehodí) máte na mysli z toho důvodu, že by se lépe uživily z nádob?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 11.2.2010 18:03
Determinantní = stonek ukončený květem, není nutno je vyvazovat (keříčkové). Indeterminantní (tyčkové) - vyžene na květ a pokračuje dál v růstu (velmi lidově řečeno). Citace z www : Růst rostlin může být jak determinantní, tak indeterminantní. Primární výhony rajčat vytváří nejdříve 5-10 listů a potom vytváří hroznovitá květenství. U indeterminantních odrůd rostou výhony pořád dál a květy se vyvíjí po stranách hlavního výhonu nebo hlavní lodyhy. Ve sklenících se někdy nechávají růst neomezeně a mohou dosáhnout výšky až 3-6 m. Při tomto způsobu pěstování jsou odstraňovány vegetativní odnože i boční výhony, které vznikají v úžlabí listů. Přestože indeterminantní odrůdy vypadají jako rostliny s jedinou hlavní lodyhou, ve skutečnosti tomu tak není. Růst primárního výhonu končí vznikem prvního květenství. Další růst pokračuje, protože poslední list založený ještě před květenstvím (který právě obsazuje místo nad hroznem) vytváří boční výhon. Tento boční výhon vytváří další tři listy, dříve než vytvoří květenství, kterým je zakončen. Začátek růstu z bočního výhonu za posledním listem začíná předtím, než se květenství prodlouží. To dává rostlině vzhled rostliny, která má hlavní lodyhu s květenstvím za každými třemi listy. U determinantních odrůd je proces růstu jiný. Postranní výhon nad prvním květenstvím nevytváří buď žádné nebo až 2 listy a květenství, ale žádný další vegetativní výhon. Tím je růst do výšky ukončen a hlavní lodyha je mnohem kratší. Z primárního výhonu vyrůstá mnoho postranních a to dává rostlině křovitý vzhled. Každý výhon však končí květenstvím. Růst mnoha květů současně způsobuje i současné dozrávání a uspíšení dozrávání ve srovnání s indeterminantními odrůdami. Semideterminantní odrůdy vytváří výhony s velkým množstvím květenství po stranách zdánlivé hlavní lodyhy, stejně jako indeterminantní, ale výhony končí květenstvím, jako u determinantních. Většina komerčně pěstovaných odrůd rajčat pro zpracování i přímý konzum jsou determinantní, protože mají nižší vzrůst. To usnadňuje jejich pěstování a současné dozrávání plodů zkracuje sklizňové období a tedy i mzdové náklady. Indeterminantní odrůdy se pěstují ve sklenících a na zahrádkách, protože mají delší a méně koncentrované sklizňové období.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 73.130 (?), 11.2.2010 18:12

Já jsem se totiž chtěl zeptat, proč byste volil keříčková a ne tyčková? Nebo jste to myslel jinak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 11.2.2010 19:00
Tyčková musíte vyvazovat, keříčková ne (jsou nižší a kompaktnější). Typickou ukázkou keříčkových rajčat jsou balkonové odrůdy (v menším provedení) např Vilma.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 73.130 (?), 11.2.2010 19:40

Myslíte, že tyčková, když budou mířit dolů, bude nutné vyvazovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 11.2.2010 19:50
Předpokládám že výhony budou mít snahu růst vzhůru. Keříčkové rajče, s délkou výhonů 50-60 cm, se bude "držet" v blízkosti květináče, tyčkové poroste do větších délek. Na jednom videu měli na výhonu zátěž, dále jsem si všiml že vlky v USáci vůbec neřeší. Vyzkoušíme a uvidíme.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hana R. - (46) - 218.250 (?), 11.2.2010 20:56

Tady přeci vůbec nejde o zvyšování úrody, ale opravdu jen o hru či hříčkujá do toho jdu 100%.

Honzel-vy ta ta rajčata máte skoro jako New Dawn

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 1.5.2010 19:52
Tak jsem dnes zakoupil kýbl, zeminu, vzal kudlu, filtr na kávu, samozřejmě i sazenici keříčkového rajčete a šel vykoušet vysadit rajče vzhůru nohama. A postup je na obrázcích.
Kbelík, zemina a rajče...
Kbelík, zemina a rajče...
.. jedna díra do kýblu....
.. jedna díra do kýblu....
.. provlečení balu sazenice,
.. provlečení balu sazenice, "utěsnění" filtrem na kávu...
..sazenice byla delší a tak jsem ji
..sazenice byla delší a tak jsem ji "vohl"...
...zasypání zeminou...
...zasypání zeminou...
.. a tady je výsledek.
.. a tady je výsledek.
A tohle by tam mělo narůst.
A tohle by tam mělo narůst.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 12.6.2010 6:54
Dobré ráno přeji! Tak co, zkoušel jste ještě někdo nasadit rajčata "hore nohama" (kdybych to letos udělal s celou várkou, tak jsem vysmátý)? Já mám takto tři kýble a zatím vypadají móóóc pěkně.
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 69.62 (?), 12.6.2010 16:26

No vidíte Mirku, zrovna jsem se chtěla zeptat, jak to s těmi rajčaty vzhůru nohama vypadá. Podle fota vypadá, že jedno máte prostrčené spodem a druhé vsazené normálně.

Každý rok touto dobou jsem měla rajčata s "kmínkem" tak jeden a půl cm a letos to jsou takové hubené mrcásky, ale aspoň že přežily. marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika