Rajčata Darinka F1 co se jim stalo?



akelacz - (17) - 200.27 (?)
3.9.2013 20:12

Nemohlo by se jednat o alternariovou skvrnitost?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Emen - (14) - 176.253 (?), 2.9.2013 23:59, zobrazeno: 24969x

Zdravím. Letos jsem se prvním rokem pokusila o rajčata. Konkrétně Darinka F1 - červená keříčková a Ildi - žlutá tyčková.  Žlutá se ještě drží, ale ta červená mají problém. Dokáže mi někdo podle fotek říct, co se stalo? 23.8.2013 keříky úplně v pohodě, už jsem pár plodů otrhala - sama při potěžkání zůstala v ruce, rajčata výborná. 1.9.2013 mi při pohledu na záhonek bylo smutno. Červená rajčata mají oschlou nať, zelené plody od stopky jakoby uhnívají, zčervenalé plody, které ještě nevypadají zrale mají kulaté dožluta fleky. Něco jim schází, přebývá, jsou nemocná? Jaká nemoc? Piplala jsem se se semínkama od února doma, pak přesadila, v parných dnech pozdě večer nebo brzo ráno jezdila zalévat a teď během týdne všechno dopadlo takto. Může to být deštivým počasím v posledním týdnu? 

Předem díky za každou radu, příští rok bych určitě chtěla zase nějaká rajčata, ale potřebuju radu, co se stalo a jak tomu předejít. Vědoma si jsem toho, že jsem je vysázela poměrně blízko sebe, ale tím to asi nebude... Moc díky!

Rajčata 23.8.2013
Rajčata 23.8.2013
Rajčata 1.9.2013 :-(
Rajčata 1.9.2013 :-(

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 3.9.2013 0:20

Plíseň bramborová, to mi nevyvrátí ani Mirek. U nás už je taky, klátí sousedova rajčata. Naše dostala ještě jeden postřik Dithanem, zatím se drží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 3.9.2013 6:24

Přesně tak, ukázkový příklad plísně, rosliny je nutno zlikvidovat. U mne devastuje porosty vše možné (hlavně mokro) jen ne plíseň. Už nepamatuji kdy jsem ošetřoval ale plíseň zatím není, asi je jí zima.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.21 (?), 3.9.2013 6:36

Jsem zahrádkář začátečník, prosím poradíte? I u nás ještě před týdnem byli keře rajčat pěkně zelené a o víkendu najednou koukám, že mají podobně seschlé větve (možná né až tak, jak na fotkách Emen), plody jsou ale v pořádku, jen některé popraskané. Sousedi už keře vytrhali, tak jsem si říkala, že je asi konec sezony? Nebo nás také napadla plíseň?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 3.9.2013 8:19

Přidejte fotku. Plíseň začíná na listech, ale je jen otázka krátkého času, kdy napadne stonky a plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 3.9.2013 8:21

Každopádně to nafoťte ať se pokusíme určit chorobu. Může nastat případ že se léčí plíseň a ona to není, některé usychání listů je jí velmi podobné.  Pokud nemáte napadeny plody tak by to plíseň být nemusela. Plíseň napadá souběžně téměř vše - stonky, listy i plody, vidět je to i na snímcích výše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 208.21 (?), 3.9.2013 9:03

Děkuji, večer přidám foto (na zahradu dojíždíme). Většinu zralých plodů jsem stačila obrat, zbytek ještě dnes. Máme vysazeny různé odrůdy, spíš menších rajčat, tak stíhají dozrát dřív než ty větší. Překvapila mě ta rychlá změna na listech, ale říkala jsem si, že to asi tím deštivým počasím a ochlazením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 3.9.2013 9:33

Prohlédně hnědé skvrny na listech a pokud uvidíte náznak žlutého okraje okolo nich tak by to plíseň neměla být.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 3.9.2013 19:52

Jak jsem slíbila, zde přikládám fotografie rajčat.

Rajčata - plíseň?
Rajčata - plíseň?
Rajčata - plíseň?
Rajčata - plíseň?
Rajčata - plíseň?
Rajčata - plíseň?
Rajčata - plíseň?
Rajčata - plíseň?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
akelacz - (17) - 200.27 (?), 3.9.2013 20:12

Nemohlo by se jednat o alternariovou skvrnitost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika