Rajčata 2022 I



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755)
30.5.2022 22:58

Ahoj Míro, reaguju trochu pozdě, protože jsem strávil pětidenní "víkend" na chalupě, ergo na zahradě. Dneska jsem se vrátil.

Stejné a ještě další důvody mne vedly k vyřazení Stupického z repertoáru. Jenže letos jsem je vysel tak na zkoušku po nějaké době zase. A stupičáci si vedou překvapivě dobře po stránce chuti i ranosti (v balkónovnících). Tuhle jsem jich pár slupnul a byly skoro osmičkové. Počasí. Stupice jsou rajčata do teplých let, jinak jsou nemastné a neslané. sad

No, tam u mne nahoře nejnižší teploty 3,3°C a den na to 5.1°C. V sobotu respektive neděli ráno. Nebo to bylo dneska? Sakra, kdo si to má pamatovat? Ale žádná viditelná změna. Jen půda se ochladila, rajčatům to stačí (13,2°C), ale paprikám je 14,2°C na hraně - stagnují. Nejde o přežití, ale prosperitu. A voda z nebe taky téměř žádná - zalejvám jako mourovatý, hlavně semínka a přesazené sazenice. Rajčata ale při té snížené teplotě vypadají stále dobře, takže jim dávám vodu tak jednou za 4 dny. Někdy i dýl. Občas přeci jen něco nachytají na list, tak je nechci rozmazlovat. Až začnou prosit se svěšenými hlavami, dostanou řádnou dávku.wink

Milan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 208.9 (?), 26.5.2022 21:08

Stupické mě v žádném směru netáhne. Před 50 lety ho několikrát vysadil táta a posléze ho přestal pěstovat, hlavně pro jeho nižší výnosnost. Já jsem ho před několika lety zkusil znovu a neoslnila mě ani jeho chuť. Proto jsem ho "zavrhl". Ale jak už zde bylo mnohokrát zmíněno, každý máme jiné chutě. U nás prakticky neprší, minulý pátek, který zmiňuješ, byla asi 5 minutová vichřice, ale voda nespadla téměř žádná. Teď předpovídají "rosničky" značné ochlazení, ráno až na 5 st., snad to nebude míň. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755), 30.5.2022 22:58

Ahoj Míro, reaguju trochu pozdě, protože jsem strávil pětidenní "víkend" na chalupě, ergo na zahradě. Dneska jsem se vrátil.

Stejné a ještě další důvody mne vedly k vyřazení Stupického z repertoáru. Jenže letos jsem je vysel tak na zkoušku po nějaké době zase. A stupičáci si vedou překvapivě dobře po stránce chuti i ranosti (v balkónovnících). Tuhle jsem jich pár slupnul a byly skoro osmičkové. Počasí. Stupice jsou rajčata do teplých let, jinak jsou nemastné a neslané. sad

No, tam u mne nahoře nejnižší teploty 3,3°C a den na to 5.1°C. V sobotu respektive neděli ráno. Nebo to bylo dneska? Sakra, kdo si to má pamatovat? Ale žádná viditelná změna. Jen půda se ochladila, rajčatům to stačí (13,2°C), ale paprikám je 14,2°C na hraně - stagnují. Nejde o přežití, ale prosperitu. A voda z nebe taky téměř žádná - zalejvám jako mourovatý, hlavně semínka a přesazené sazenice. Rajčata ale při té snížené teplotě vypadají stále dobře, takže jim dávám vodu tak jednou za 4 dny. Někdy i dýl. Občas přeci jen něco nachytají na list, tak je nechci rozmazlovat. Až začnou prosit se svěšenými hlavami, dostanou řádnou dávku.wink

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 1.6.2022 21:46

Jo jo, Milane, občas se vracíme k některým exemplářům ze staršího repertoáru. A mohou se v případě příhodných podmínek i osvědčit, to máš pravdu. U nás teploty spadly "jen" ke 4 stupňům a rajčatům se vede zatím výborně. Každopádně ty poměrně nízké teploty netrvaly příliš dlouho, takže to rostliny příliš nepřibrzdí, ani tvé papriky, po oteplení se rychle vzpamatuji. Zdraví Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 1.6.2022 22:06
Mám rajčata i venku, ale letos se budu spoléhat hlavně na skleník kde jsem před nedávnem opět přitápěl. Přesunul jsem ho na jaře na panenskou půdu předešlý rok vyhnojenou hnojem a je to na růstu znát. Zálévám už jen deštovkou už do ní nepřidávám ani zákvas z kopřiv, protože rajčata rostou ukázkově.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 1.6.2022 23:17

Míro, s těmi Stupickými je to zvláštní. Na rozdíl od třeba Startek, které mi chutnají víc, když už jsou trochu za zenitem zralosti, u Stupických se znovu a znovu přesvědčuju, že jsou chutnější před úplnou zralostí. Zdá se mi, že když přezrají - jedno takové zapomenuté v džungli jsem letos měl - ztrácejí tu příjemnou kyselost. A co se týká plodnosti, ty moje v těch specifických podmínkách na balkónech mají nasazeno nejvíc ze všech odrůd. Nechávám je růst více-méně jak chtějí. Balkóny už nejsou totiž tak důležité, přednost má zahrada. 

A s těmi nočními teplotami jsme měli kliku, že neklesly níž než ty u mne naměřené 3,3°C. Považuju za prokázané, že to krátkodobě rajčata snesou. Ovšem záleží také na tom, co následuje ve dne. Letos to byly slunečné dny, takže žádné dramatické prochladnutí půdy. Loni to bylo úplně jinak - přes den zima a zataženo - a rajčata taky jinak vypadala - dost zuboženě a docela je to zpozdilo.

No a papriky šly nahoru na přesazení některé už i s plody. Za tepla ty plody rostly, pak se to téměř zastavilo. Dokonce už jsem jednu v zájmu odlehčení rostlině slupnul (i se semeníkem). Měla cca 15 cm. Tady dole je tepleji a situace úplně jiná: i teplomilná Big Red bachratka roste vesele a má k desítce plodů. Tak doufám, že i plně dozrají. Bachratky (bell peppers) nejsou v konzumní zralosti to pravé ořechové. Ale zase: bude to záležet na vývoji počasí.

Ať nám to roste.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 8.6.2022 22:44

Situační hlášení. Na zahradě to roste přiměřeně, viz obrázky. Novější snímky zatím nemám.

Milan HP

P.S. To červené vzadu jsou květy pivoněk, nikoliv zralá rajčata.sad

4.6.22
4.6.22
Startka 4.6.22
Startka 4.6.22
Pod chalupou 4.6.22
Pod chalupou 4.6.22
Papriky 4.6.22
Papriky 4.6.22
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 9.6.2022 7:18
Moc pěkná rajčata pane Milane. Nedokážu přesně odhadnout výšku, ale určitě máte venkovní výsadbu vyšší než já. Papriky máte jako dlouhonohé modelky z modního mola, já mám spíš nižší, ale pevnější a rozvětvenější. Nezralé plody rajčat a paprik vaší velikosti mám pouze ve skleníku. Dnes popršelo dalších 15 mm a snad má během dne ještě dalších 50, pokud budu věřit předpovědi. Bude to chtít postřik proti plísni raději...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 9.6.2022 7:21
Záhony u nás začínají strašně zarůstat plevelem, o víkendu až se vyčasí to bude opravdu pracovně velmi náročné!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 9.6.2022 12:29

Díky za pochvalu.smiley

A vystihl jste to přesně: papriky mi vyčouhly jako žirafy (vaše přirovnání je lichotivější). Byly totiž od začátku v teplotě tak kolem 24°C - jinde už nebylo místo. A nebyly přisvětlované. Ale plodů mají nasazeno docela slušně. Zajímavé je, že i rajčata se mi letos dost vytáhla, i když byla jen v cca 18°C. Ale u rajčat to nevadí, zakopal jsem patřičné desítky centimetrů a teď mi rostou spíš do šířky než výšky. Takže je vyštípu, něco nařízkuju a pak přihnojím slepičincem.

Pokud máte plísni neodolné odrůdy, postřik a pak i pravidelné opakování bude na místě. Já mám na zahradě jen 5 neodolných rostlin jako testovací vzorek, dalších 49 rostlin je buď osvědčeně odolných nebo nově testovaných na odolnost proti pb. Postřik by to testování jen zkreslil. Tady ale prší podstatně méně.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 9.6.2022 13:14
Plody paprik máte určitě větší než já, ty moje jdou zatím hodně do listové plochy, ale to nevadí. Nemyslel jsem to ve zlém, jednou jsem pokusně vysel nějakou kapii z marketu. Rostliny roztly i ve skleníku hodně do výšky a nakonec byla taková úroda, že se i zavařovalo. Rajčata nemám plísni odolná a jeden samodomo druh takzvatého hodně masitého stejkového rajčete letos vůbec nepěstuju, kvůli náchylnosti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika