Rajčata 2021



Flip - (9) - 168.27 (?)
17.5.2021 5:47

S tím skleníkem mohu jedině souhlasit. V naší podhorské oblasti Novohradska navíc ve vzdálenosti 100 metrů od rybníka bez skleníku nebo foliovníku nic slušného teplomilného nevypěstuju. Mám štěstí, že ty svoje 3 skleníky a jeden foliovník mám u baráku. A tak mohu kdykoliv vyběhnout a teplotu otvíráním dveří doregulovat . A že je to letos něco běhání.

Nicméně jsem zjistil jednu zbytečnou investici. Pořídil jsem si poslední skleník 6x3 metry zakrytý polykarbonátem 6 mm.Dnes už vím, že to bylo zbytečné a klasika 4 mm by bohatě stačila. Nevidím v tom rozdíl a mohl jsem ušetřit. Těch 6 mm je možná dobrých pro někoho, kdo vytápí celý rok. Pro nás obyčejné zahrádkáře je to však zbytečný komfort, který nevyužiju.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 15.5.2021 22:41

Kvarku, na férovku to není žádná sláva. Ale rajče je docela životaschopné, takže pokud nastanou dobré podmínky a půda bude teplá a přiměřeně vyhnojená, nejspíš se vzpamatují a plodit budou. Později a méně, ale budou. Jenže ten háček je v tom, že půda je pořád ještě nedostatečně vyhřátá a dramatické zlepšení je v nedohlednu.

Já vám řeknu, co bych udělal ve vaší situaci. Koupil bych asi třetinu celkového současného počtu nových, silných sazenic v kelímcích a ponechal je ještě doma. Případně podle velikosti kelímku ještě přesadil do něčeho většího. A postupně bych nahrazoval ty z těch vašich, které se nevzpamatovávají. To by vám mělo zajistit rajčata v normální čas, ne tuny, ale snad dostatek. A ta vaše, co se chytnou, by vám pak dala rajčata později. Je to takové obutá/neobutá, oblečená/neoblečená. 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Flip - (9) - 168.27 (?), 16.5.2021 5:04

Slovy klasika:,,tento způsob března, dubna a května zdá se mi poněkud zvláštní" A to jsem ještě zatím slušný.

Ve skleníkách kde už měly být dávno okurky, papriky rajčata se mi pořád ještě motají ředkvičky, saláty hrášek a jiná předplodová zelenina. A tak přesazuji a přesazuji do větších kelímků ap. Pár rajčat jsem ale na volnější místa lupnul. Bohužel teplota půdy na papriky a hlavně na okurky balancuje na hraně živoření, takže čekám. Denní teplota na rajčata venku16-18 st. a skleník 25 st. za polojasna je na rajčata ideální. Bohužel v noci se to u nás motá okolo 5 st. a tak se naše matička zem prohřívá jenom velice pomaloučku po desetinkách. A razantnější zlepšení je v nedohlednu. Nepamatuju tak zpožděnou sezonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.72 (?), 16.5.2021 7:58

Já bych to tak negativně neviděl. Jen reagují na počasí. Jistě se všchny vzpamatují a jestli budou o týden později, tak se nic nestane. Je třžeba nepropadat panice.  Oni všichni to nebudou mít venku lehké, jak ti co již vysadili tak i ti co se chystají sázet. Loni všechny sazenixce také trčeli do konce května a zrát začaly později než obvykle.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 63.72 (?), 16.5.2021 8:21

Začal jsem nový projekt s rajčaty zaměřený na testování jejich chuti a získání čerstvých semen.
Doma se mi hromadí semena rajčat, která bych rád ochutnal, ale nejsem schopen vypěstovat více než osmdesát neurčitých rostlin a dvacet determinantních rostlin v pravý čas. Moje okno je malé a už se nemohu starat o více než 80 tyčkových rajčat v zahradě. Každý rok dostávám plno nových semen která stárnou a je mně líto, že řadu z těch rajčat jsem ještě neochutnal. Proto jsem se rozhodl, že zkusím ještě vypěstovat dalších padesát odrůd, polovinu keříčkových a druhou polovinu tyčkových.  Někdy v polovině června je umístím do dvou tunelů na zahradě, které ochrání květiny před nežádoucím opylováním hmyzem. Keříčková rajčata nebudou potřebovat žádnou péči, u tyčkových nechám jen dvě květenství a pak vrchol rostliny zaštípnu. Asi nejvíc práce bude s měřením Brix a pH jednotlivých odrůd a také s fotografování. Dnes mám na balkóně 47 odrůd rajčat, které budu pěstovat v rámci tohoto projektu. Očekávám, že je do zahrady umístím za dva až tři týdny.

¨           Vladimír

Sazenice na balkónu
Sazenice na balkónu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 16.5.2021 9:31

Vladimíre, obdivuju Tvoji vitalitu. A dá se říct, že nejsi "troškař". Hlásím se do ochutnávací poroty.smileyBudeš přece potřebovat i subjektivní hodnocení, ne?

A potěším Tě, i když ne o rajčatech. Nejméně jeden z těch křenů od Tebe, co schly přes 14 dní na poště, vyrazil dva výhony. Dal jsem je dost hluboko, takže možná se objeví ještě další. A mně rostou 4 kousky na tom starém stanovišti. Křenová krize je zažehnána, i když spíš bude k jídlu až napřesrok.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.180 (?), 16.5.2021 9:43

Rozhodně bych místo těch nejhorších koupil nové, ale většina těch Vašich přežije s tím hendikepem, že ůroda bude horší a později. To je máte takové každý rok? Přisvětlujete, nebo ne? Vypěstovat pěkné sazenice v amatérském prostředí není tak jednoduché. Já bych bez 100procentního svícení prakticky nic nevypěstoval. Už 14dní jsou všechny rajčata venku a taky nic moc.Zato ve skleníku - radost pohledět.      Alex 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 16.5.2021 20:34

Alexi, je to přesně tak: v určitých podmínkách (bez jižních či podobných oken a možnosti regulovat teplotu) lze vypěstovat sazenice schopné života, ale ne moc silné a odolné. Na to je opravdu potřeba přisvětlovat. A dospěl jsem k názoru, že jim líp vyhovuje denní bílé světlo než růstové červenomodré.

Já mám rajčata venku od pondělka. Nic moc je slabé slovo. Vysazoval jsem opravdu robustní a dostatečně vzrostlé sazenice. Včera přišla bouřka a potloukla je, teplota země nízká i když jsem jim dal hnůj s trávou pod kořeny (pochopitelně s mezivrstvou hlíny). Mají na půdě černou netkanku, ale přes to všechno se zhoršují. Ne, že by to nepřežily, ale pokrok nebude dlouho žádný. Dneska jsem tam vezl další, že je vysadím. Ani omylem. Musím výsadbu přerušit - naštestí mám doma ještě asi 20 zbylých, snad vydrží ve formě do oteplení. Tohle nemá vejšku, jak jsme říkali zamlada. Tak jsem udělal zoufalý pokus a přikryl jeden záhon igelitovým tunelem. Jenže teď nebudu dobře spát ze strachu, že je uvařím, když náhodou nečekaně začne pálit slunce a já tam nebudu moct jet.

Ne, nechci brečet, jen se špatně smiřuji s tím, že letos bude tam nahoře všechno o měsíc později. A začínám uvažovat o skleníku. V takovémhle jaru by se měl vyvažovat zlatem.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.180 (?), 16.5.2021 23:08

Milane, skleník je skvělá věc a rád bych Tě brzy přivítal mezi skleníkáři, ale má to jeden háček. Buďto ho musíš mít v dosahu domu jak já, nebo mít dokonale vyřešeno kvalitní automatické větrání..A to tak, že se v závislosti vnitřní teploty otevírají obě čela skleníku.Já mám k dispozici obě možnosti (bez těch otevíracích čel - pouze velká okna na hydrauliku) a přesto ještě navíc otevírám dveře ručně. Hydraulika má jednu velkou výhodu - nepotřebuje elektřinu. Letos je sice nejchladnější jaro za x let, ale já díky skleníku budu mít rajčata skoro ve stejnou dobu, jako jiné roky.  Samozřejmě tak brzo, jako Ty, nebo někteří další zdejší pěstitelé a hlavně pěstitelky ne. Jinak tomuto počasí já říkám "skleníkové", protože teplotně vyhovuje skleníkům a potažmo veškerým krytům rostlin.

Alex

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 16.5.2021 23:58

Alexi, to je přesně ten důvod, proč ho ještě nemám: zahrada je 15 km od bytu v činžáku. Takže si s tou myšlenkou vždycky pohrávám, když je studené jaro no a pak ji opustím z praktických důvodů.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Flip - (9) - 168.27 (?), 17.5.2021 5:47

S tím skleníkem mohu jedině souhlasit. V naší podhorské oblasti Novohradska navíc ve vzdálenosti 100 metrů od rybníka bez skleníku nebo foliovníku nic slušného teplomilného nevypěstuju. Mám štěstí, že ty svoje 3 skleníky a jeden foliovník mám u baráku. A tak mohu kdykoliv vyběhnout a teplotu otvíráním dveří doregulovat . A že je to letos něco běhání.

Nicméně jsem zjistil jednu zbytečnou investici. Pořídil jsem si poslední skleník 6x3 metry zakrytý polykarbonátem 6 mm.Dnes už vím, že to bylo zbytečné a klasika 4 mm by bohatě stačila. Nevidím v tom rozdíl a mohl jsem ušetřit. Těch 6 mm je možná dobrých pro někoho, kdo vytápí celý rok. Pro nás obyčejné zahrádkáře je to však zbytečný komfort, který nevyužiju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika