Přerostlá rajčata - jak na ně?



Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?)
15.7.2020 18:45

Je to zatím jen nápad, dole je fotka - je to zakořeněný zálistek, který jsem dnes přesadila, ale už je moc velký a nejde ohnout přímo, časem ho vyvedu na to stočené farmářské pletivo, chci sledovat jak bude růst a plodit.

Další rajčata letos prvně vedu jen na provázku (a moc se mi to líbí), na druhé fotce je vidět, jak už jsou dole ohnuté odplozené stonky. Jediné mínus je, že jsem to na jaře neměla moc rozmyšlené a rostliny mají více výhonů, to se pak to spouštění blbě dělá, příští rok to chce na spouštění jen jeden výhon a případně víc rostlin do květináče (25 l). Kdybych spouštěla postupně a pravidelně od začátku, tak by se to dole i lépe a hezčeji kroutilo, takhle je to trochu bordel, holt pokus za pochodu wink Elen

Rajče - bonsaj :)
Rajče - bonsaj :)
Spouštění rajčat na provázku
Spouštění rajčat na provázku
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
433kefudflodur - (22) - 79.34 (?), 15.7.2020 15:30, zobrazeno: 4920x

Poněvadž jsem již starší a těžko se mi ve skleníku pečuje o přerostlá rajčata do výšky.Zkouším je na konci spirály přimět ohýbat vrchol na levo či napravo připnout k drátu vedenému ve výši spirál. Při ohybání se občas stane, že vrchol rajčete se níže stonku ulomí. U okurek problém není. Má někdo nějaký fíkl jak rajčata donutit růst vodorovně případně poté i svisle dolů.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 15.7.2020 16:21

Růst visle dolů pravděpodobně rajčata donutit nelze. Vodorovně by to teoreticky mělo jít, sama teď zkouším s pár rajčaty vedení po nízké spirále o průměru kvetináče, mohl by to být způsob jak udržet tyčková rajčata v rozumné výšce při hodně časném předpěstovávání. Jsem v začátcích, ale je jasné, že ohnout se dá jen mladý a krátký vrchol, takže by bylo třeba vyvazovat odhadem co týden, ve skleníku možná i časteji, nemám srovnání. Neustále se stáčejí směrem nahoru...

Dál mě napadá už jen při výsadbě zapustit rostliny hodně hluboko, plodí tuším až za 6. listem, úroda by pak "začínala níž" - podle fotky to už to tak možná děláte, plody se zdají být nízko. Nebo prostě zkusit jiné odrůdy (keříčkové, dwarf), které jsou přirozeně nižší. Jsem zvědavá, jestli na toto bude mít někdo nějaké elegantní řešení. Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
433kefudflodur - (22) - 79.34 (?), 15.7.2020 17:15

S tím zapuštěním to dělám, ale má to nevýhodu plody se povalují po zemi a přerůstání do výšky tomu nezabrání. Zmiňujete se o nízke spirále o ø květináče, můžete to trochu rozvést. Z jakého materiálu a ø je ta spirála? Uvítal bych i foto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 15.7.2020 18:45

Je to zatím jen nápad, dole je fotka - je to zakořeněný zálistek, který jsem dnes přesadila, ale už je moc velký a nejde ohnout přímo, časem ho vyvedu na to stočené farmářské pletivo, chci sledovat jak bude růst a plodit.

Další rajčata letos prvně vedu jen na provázku (a moc se mi to líbí), na druhé fotce je vidět, jak už jsou dole ohnuté odplozené stonky. Jediné mínus je, že jsem to na jaře neměla moc rozmyšlené a rostliny mají více výhonů, to se pak to spouštění blbě dělá, příští rok to chce na spouštění jen jeden výhon a případně víc rostlin do květináče (25 l). Kdybych spouštěla postupně a pravidelně od začátku, tak by se to dole i lépe a hezčeji kroutilo, takhle je to trochu bordel, holt pokus za pochodu wink Elen

Rajče - bonsaj :)
Rajče - bonsaj :)
Spouštění rajčat na provázku
Spouštění rajčat na provázku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.29 (?), 15.7.2020 17:00

na konec spirály navazuji volně provázek, který přivážu v hřebeni skleníku. Rajčata pak obtáčím okolo provázku. Jak postupně pokračují v růstu plodů, vlastní vahou se ohybají a časem na provázku obtočené visí. Takto prodloužím růst rajčat do podzimu. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
433kefudflodur - (22) - 79.34 (?), 15.7.2020 17:33

Bohužel lézt po výškách už nevzládám, proto hledám způsob jak donutit vhodným způsobem růst od určité výšky tyčková rajčata vodorovně.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?), 16.7.2020 6:24

Já jsem nepřiměřenou výšku rajčat, a že letos jsou extrémně vysoká, vyřešila pěstováním na více výhonů a to většinou na dva. Některým velmi vitálním cherry odrůdám jsem letos dopřála dokonce výhony čtyři a stejně už atakují výšku konstrukce a to je 2,2m. Počet vijanů je dostačující a já rostlinu mohu v klidu na vrcholech už zaštipnout s tím, že plody všechny v pohodě dozrají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 79.34 (?), 16.7.2020 10:23

Tak jsem se rozhod pro mne nejvhodnější bude pěstování rajčat na dva až tři výhony. Dnes jsem vrcholy rajčat zalomil ve výši spirál, letos pokud vyrostou ve spodní části rostlin zálistky zkusím co to udělá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 16.7.2020 12:10

Mým rajčatům vedeným na 2 až 3 výhony teda nic nebrání dorůst 2 m taky. A to je mám venku, ve skleníku bývají většinou ještě vzrůstnější...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1731) - 168.103 (?), 16.7.2020 22:01

jak už jsem psal, po dosažení vrcholu spirálové tyče nebo dřevěné tyčky stonek obtáčím postupně okolo volně nataženého provázku. Rajče se postupně samo vlastní vahou ohne a roste téměř vodorovně. Kdyby nebylo uchycené provázkem, nepochybně by vlastní vahou klesalo ještě níže. Koneckonců občas se stává, že na koncích vijanů vyraší nový výhon a ten, pokud není odstraněný a je ponechán bez opory, nahoru nevyroste. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika