Předpisy EU



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 216.160 (?)
1.6.2013 18:43

teoreticky by se mělo kontrolovat vše, prakticky to není možné.

Nejobtížnější je řešení dovozů rostlin, jejích částí a semen ze zemí mimo EU. Pro dovoz semen není třeba zvláštní povolení, vyjma osiva brukvovitých, trav a jetele z jižní polokoule, obilnin z Asie a Mexika. Povolený také není dovoz papriky, slunečnice, rajčete, rýže, kukuřice, vojtěšky, cibule, pórku, pažitky a fazolu, ostružiníku a slivoní (v širším smyslu slova). Pokud chceme dovést semena těchto druhů, musejí být opatřeny rostlinolékařským osvědčením s dodatkovým prohlášením.

Perlička na závěr- Dovážet by se také neměly rekombinantní rostliny, což je skoro škoda. Mimo běžných plodin mě rozesmál projekt modifikovaného huseníčku rolního, kterému do DNA tým amerických nezávislých biologů má vpravit DNA pro Luciferin - fluoreskující látku. Ten plevel by pak měl v noci svítit :-))) Projekt se jmenuje Glowing plants, ilustruje snadnou dostupnost rekombinantních technologií i pro obyčejné lidi- i malí sponzoří by měli dostat  semena zmíněného světélkujícího plevele. Nikoli však mimo USA.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?), 1.6.2013 13:08, zobrazeno: 4781x

Dle předpisů EU nesmíte ze zemí mimo EU (např.USA, Rusko, Srbsko atd.) přivézt více jak pět balíčků semen. Tato semena musí být v originálních baleních (od firem). Mé přátele i mne zajímá, jaké máte zkušenosti s příjmem poštovních zakázek z těchto tzv. třetích zemí (kontroluje někdo obsah, jsou zásilky poškozovány atp.)? Děkuji

                       Mr Big

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 1.6.2013 13:14

Od kdy to platí? Mě zásilka z Estonska dorazila v neporušeném stavu s 16ti balíčky semen. Možná záleží jak odesílatel označí zásilku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 232.154 (?), 1.6.2013 13:22

Ale Estonsko je v EU, na Váš případ se to nevztahovalo.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 1.6.2013 13:24

Omlouvám se, špatně jsem si to přečetlblush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?), 2.6.2013 10:49

To je v pohodě, já jsem měl dojem, že někdo tady na webu kupoval semena rajčat z oblastí mimo EU, ale asi se pletu. Počkám a uvidím, mám na cestě nějaká semena z USA.Jinak díky.

             Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 216.160 (?), 1.6.2013 18:43

teoreticky by se mělo kontrolovat vše, prakticky to není možné.

Nejobtížnější je řešení dovozů rostlin, jejích částí a semen ze zemí mimo EU. Pro dovoz semen není třeba zvláštní povolení, vyjma osiva brukvovitých, trav a jetele z jižní polokoule, obilnin z Asie a Mexika. Povolený také není dovoz papriky, slunečnice, rajčete, rýže, kukuřice, vojtěšky, cibule, pórku, pažitky a fazolu, ostružiníku a slivoní (v širším smyslu slova). Pokud chceme dovést semena těchto druhů, musejí být opatřeny rostlinolékařským osvědčením s dodatkovým prohlášením.

Perlička na závěr- Dovážet by se také neměly rekombinantní rostliny, což je skoro škoda. Mimo běžných plodin mě rozesmál projekt modifikovaného huseníčku rolního, kterému do DNA tým amerických nezávislých biologů má vpravit DNA pro Luciferin - fluoreskující látku. Ten plevel by pak měl v noci svítit :-))) Projekt se jmenuje Glowing plants, ilustruje snadnou dostupnost rekombinantních technologií i pro obyčejné lidi- i malí sponzoří by měli dostat  semena zmíněného světélkujícího plevele. Nikoli však mimo USA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?), 2.6.2013 11:05

Zajímaly mne spíš praktické zkušenosti. Ale když už jste to načal, tak v Zahrádkáři 07/2013 (autor J.Rod) je to popsáno trochu jinak:

"Při dovozu z třetích zemí (Norsko, Island, Ruswko, Srbsko, atd. a všech mimoevropských zemí vč. Turecka) se smí k nám dovézt bez problémů 5 sáčků osiv určených pro drobný prodej a to jen v originálním balení (zkráceno)".

Je jasné, že se nejedná o žádné fytosanitární opatření, ale o obchodní zájmy EU, jinak by bez rostlinolékařského nebylo možno dovézt ani jeden sáček.

Přeji pěkný den

                        Mr Big 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika