Plánování postřiků rajčat



Stránky: 1,  2   
host - 128.28 (?) 
9.6.2014 10:28, zobrazeno: 10025x

Dobrý den,

současné suché a horké počasí má ve středu skončit bouřkami, zatím jsem letos rajčata neošetřila. Obvykle používám postupně během sezony Acrobat, Ridomil a Ortivu v nejnutnějším počtu postřiků.

Může někdo poradit, jak se zachovat, zda počkat až naprší anebo preventivně před očekávaným deštěm? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 226.78 (?), 9.6.2014 11:46

Dobrý den, jsem naprostý začátečník a mám stejný dotaz. Nejprve jsem ani stříkat nechtěla, nebo něčím bio, ale obávám se, že to budu muset ošetřit alespoň jednou. Na listech od cukety již pozoruji bílé moučnaté flíčky a obávám se, aby to neodnesla také rajčata. Poraďte prosím postřik,,co nejmenší zlo". Něco jsem četla také o hypermangánu. Nějaké zkušenosti? Děkuji a všem pěstitelům velkou úrodu :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 9.6.2014 12:13

Na hypermangan zapomeňte. v malých dávkách je to nedostatečné placebo, ve středních dávkách je to neskutečně drahé a v dávkách, které by byly účinné by jste si musela hlídat poměr příjmu železa ve vztahu k zbytkovému manganu.

V době prvního kvetení se používá systémový fungicid s dlouhou OL. Během sklizně se používají fungicidy s krátkou OL jako je Ortiva. Vždy dopoledne otrháte to co zkonzumujete po odbu OL a odpoledne postříkáte. Za tři dny můžete sklízet, ale pokud máte ještě z minula, sklízejte tak do týdne. Následný postřik po 3 sběru = za 14-21 dní provádím prostředkem s jinou účinnou látkou (ACROBAT MZ WG). Někdo to dělá podle měsíce = při úplňku Ortiva nebo něco na bázi azoxystrobin - 250 g × při novoluní něco na bázi mancozebu.

Základní prevencí je vzdušnost porostu. Kdysi jsem pěstoval dvě řady metr od sebe a tyčky po 60 cm v řádku. Nyní mám mezi dvěmi řádky rajčat mezeru na 4 řádky česneku a tyčky po 75 cm. Nemusím stříkat preventivně a Ortivu nasazuji až při prvním výskytu plísně u souseda co má klasicky "nahusto".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 226.78 (?), 9.6.2014 12:45

No já zatím nechtěla jít do žádné chemie, zatím jsem uvažovala o Polyversum nebo Bioan. Rajčata mám skoro metr od sebe a řádky 65cm, převážně F1, ale trápí mě ty flíčky na listech od cukety, kterou mám od rajčat nedaleko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 96.86 (?), 9.6.2014 12:49

No, nemá to ta cuketa tak mít od přírody?smiley. S postřiky proti plísni rajčete se začíná cca od začátku července.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 226.78 (?), 9.6.2014 13:57

No nemá, jsou to takové moučné fleky na listech a ne na každém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 9.6.2014 12:52

jj to mi připomíná, jak si sousedka pořídila "lepší" cuketu s přívlastkem "panašovaná".

Plody byly normální, ale furt se nemohla zbavit těch fleků na listech. Až po třech letech jí někdo prozradil výzanm slova panašovaná. Tak jsme přišli o "cukety zdarma", protože plody začala konzumovat sama a nerozdávala je (ze strachu, aby nesnědla něco špatného).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 226.78 (?), 9.6.2014 14:04

No takhle to vypadá...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 96.86 (?), 9.6.2014 14:20

Padlí. Tady měď nepomůže. Ortiva nebo Topas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 9.6.2014 14:26

jj není nad dobře nafocený obrázek.

Jen nevím, proč TOPAS je registrován pouze do skleníku. Tedy jednoznačně jen Ortiva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika