Pestovani vodniho melounu v nadobe?



host - 210.56 (?)
16.5.2020 8:11
Zkoušela jsem hokkaidó dýně na záhoně a u plotu. Na záhoně množství plodů, na plotě dva, tři. Myslím si, že tak velkým rostlinám nestačí jen jedny kořeny, ale na záhoně si ze šlahounů znova zakoření a posílí. Rostlina, která se šplhá po plotě, si takto přilepšit nemůže. Domnívám se, že s melouny to bude stejné. Navíc žár na střeše nemusí být vždy výhodou. Velké výkyvy teploty přispívají ke špatnému transportu živin.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
host - 210.56 (?), 16.5.2020 8:11
Zkoušela jsem hokkaidó dýně na záhoně a u plotu. Na záhoně množství plodů, na plotě dva, tři. Myslím si, že tak velkým rostlinám nestačí jen jedny kořeny, ale na záhoně si ze šlahounů znova zakoření a posílí. Rostlina, která se šplhá po plotě, si takto přilepšit nemůže. Domnívám se, že s melouny to bude stejné. Navíc žár na střeše nemusí být vždy výhodou. Velké výkyvy teploty přispívají ke špatnému transportu živin.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.210 (?), 10.10.2014 8:34

Domníval jsem se, že sladkost je dána tím, jak dobře proběhne fotosyntéza, čili s dostatkem CO2,vody, a slunce. U melounů vidím v našich podmínkách zejména problém se sluncem. Myslel jsem si, že hluboké kořeny slouží ke schopnosti najít vodu, případně vytáhnout minerály, které nejsou v horních vrstvách. A ještě - proč vlastně většina vypěstovaných melounů na záhonu je sladší než ty z obchodu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 10.10.2014 8:47

Zralost melounů se poznává podle stopky, ta musí začít vadnout. Přezrání melounů se pozná poklepem. Velice se vnitřně směji, když v obchodě vidím někoho jak důležitě pokepává na meluny vybrané z hromady podtržených plodů. Na výrazně podtržený meloun je zbytešné klepat. Takže v obchodě vybírejte podle stopky - pokud jsou melouny vědomě podtrženy, je stopka čistě uříznuta nožem hned u plodu. Váha plodu je dána poměrem vody, vzduchu a cukru v dužině. Cukr je těžší vody, proto i meloun sladký je při velké váze o poznání menší než meloun podtržený bez vysokého obsahu sladké šťávy. Pokud se na to necítíte, vyberte si 3-4 stejně velké melouny (opticky) a z nich si vyberte ten nejtěžší (podobně i u ananasu).

Pokud bude meloun v nádobě, musíte zalévat nebo mít kapkovou závlahu. Také substrát by měl být téměř čistá organická hmota, ze které se za dobu růstu rostliny viditelně ztratí 1/2 objemu (znáte to z pařníku pro okurky - na jaře končí ušlapaný hnůj 10 cm pod sklem, po sklizni salátu 15 cm od skla a po sklizni okurek 30-35 cm od skla).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 10.10.2014 9:56

Melouny na pultech jsou vyhnány vodou a dusíkem, možná nejjlepší jsou na tom ty zablácené z Maďarska. byl jsem přímo znechucen v Řecku, kde ze tří koupených melounů nebyly dva k jídlu.

Meloun je pouštní rostlina a umí si vodu najít velmi hluboko, pak je sladký a dužina křehká, pokud má hodně vody tak je gumový. Pokud jsou žilky na dužině žluté, barva sytě červená až s fialovým nádechem, tak je tam mnoho dusíku. Ověřit se to dá i tak, že si kousek dužiny rozmačkáte ve sklenici s vodou a ta se má jen zakalit. Pokud voda změní barvu do červena, tak je tam dusíku moc. Po dosažení plodů velikosti zhruba tenisáku, by se měla zálivka omezit, v této době potřebují melouny slunce a teplo.

Pokud zkoušíte zralost plodů v obchodě, tak se orientujte podle sytě žluté plošky na které ležel, čím žlutější - tím zralejší, nejvíce se mi však osvědčilo přiložení plodu k uchu a stisknutí rukama. Zevnitř plodu se musí ozvat praskání dužiny. Samozřejmě že mačkat desetikilový plod není zrovna jednoduchá záležitost. Pokud je dužina strakatá, tak by pruhy měly mít ostré ohraničení, pokud odtrhnete stopku, tak by pod ní měla vystupovat červená barva. Melouny se dělí i na kluky a holky v poměru asi 1:10, holky bývají sladší a "pupík" mají větší a hodně propadlý.

Všechny tyto postupy berte jako orientační, protože do melounu a do ženy nikdy nevidíte!wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 60.89 (?), 19.5.2020 10:54

Četl jsem zajímavou práci o pěstování melounů v našich podmínkách.

Autor vysadil vždy 5 melounů do 10l nádob, 5 melounů do pytlů se zeminou a 5 melounů na záhon někde u Litoměřic a další pozemek u obce Borkovany. Píše, že pokus se konal v roce 2010 kdy byl začátek léta studený a hodně deštívý a pak následovalo docela velké sucho, které se podepsalo na celkovém výsledku.

První pozemek napadla plíseň, po ošetření se melouny zase rozjeli a pak opět přišla plíseň, ale přesto nějaké melouny dozráli ke konzumaci o váze kolem 4kg. Moravský pozemek u Borkovan nebylo možno zavlažovat - jen asi dvakrát za celé léto a tam 3 melouny uschli. Ale i tak nakonec sklidil asi 5 zralých kusů.

V 10l nádobách uzrál vždy 1 o hmotnosti pár gramů nad 1kg a nebyl rozdíl mezi roubovaným a neroubovaným. Na záhonech byl rozdíl ve prospěch roubovaných.

V pytlích, byli melouny tak jako v nádobách přihnojovány po 14 dnech kristalonem plod a květ a úroda srovnatelná se záhonem. Pro pěstování v nádobách píše minimum 80l zeminy na 1 rostlinu. Dále uvádí, že kořeny jsou až 1.8m dlouhé a v době nedostatku si vodu dokáže meloun zčásti obstarat sám. Abych byl přesný mám ten dojem, že kořeny dosáhnou do hloubky 1.8m. Je tam toho moc zajímavého i o podnožích, pokusím se pohledat a dát sem pro melounové nadšence odkaz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 60.113 (?), 20.6.2020 9:57

Tady je zajimavé video o melounech hlavně o roubování a tady je ispirace jak na to v těch nádobách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 133.106 (?), 20.6.2020 16:18
Škoda, že u videa není překlad do češtiny ☺️. Nicméně zaujalo mě vyštipování nasazenych melounu. Proč to dělal? Chtěl ať se rostliny lépe rozrostou? Nebo jich bylo hodně? Já si letos jeden zkusmo narouboval a zasadil, tak jestli se mám řídit jeho příkladem. Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika