Pestovani topinambur



malyzahradnicek - (6) - 157.72 (?)
28.4.2017 14:03

Topinambury pěstuji spolu s nízkou hlíznatou hluchavkovitou rostlinou-Stachys sieboldii, která prospívá i ve stínu, a popínavkou příbuznou fazolím-hlízolou nachovou. Topinamburu to jedině prospívá, protože stachys udržuje vlhko u země tím že brání proudění vzduchu při zemi, a hlízola poskytuje vzdušný dusík přeměněný na ten pro rostliny využitelný a to sice za cenu že se bude po topinamburu plazit, ale to topinambur ani nepozná. Obě dvě pomocné rostliny jsou stejně jako topinambur vytrvalé, takže s nimi není stejně jako u topinamburu příliš práce a nějaké ty hlízy z nich jsou též. Hlízola navíc produkuje jedlá semena v luscích.

U topinamburového políčka se krásně relaxuje
U topinamburového políčka se krásně relaxuje

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.210 (?), 8.10.2014 21:55

Ještě bych to doplnil tím, že u mě je právě trávníkem z jedné strany topinamburový záhon ohraničen a trávník je za tři roky zatím vítězem, tj. je dost pevnou hranicí, přes kterou to topinamburám vůbec nejde se šířit.   Na dalším okraji topinamburového pásu je obdělávaný záhon a tam musím topinambury velmi často vytrhávat jako plevel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 239.43 (?), 7.4.2017 9:59
Prostou, a dají se využít jako pěkný letní živý plot, doporučoval bych ale nějakou pevnou bariéru do země.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
malyzahradnicek - (6) - 157.72 (?), 28.4.2017 14:03

Topinambury pěstuji spolu s nízkou hlíznatou hluchavkovitou rostlinou-Stachys sieboldii, která prospívá i ve stínu, a popínavkou příbuznou fazolím-hlízolou nachovou. Topinamburu to jedině prospívá, protože stachys udržuje vlhko u země tím že brání proudění vzduchu při zemi, a hlízola poskytuje vzdušný dusík přeměněný na ten pro rostliny využitelný a to sice za cenu že se bude po topinamburu plazit, ale to topinambur ani nepozná. Obě dvě pomocné rostliny jsou stejně jako topinambur vytrvalé, takže s nimi není stejně jako u topinamburu příliš práce a nějaké ty hlízy z nich jsou též. Hlízola navíc produkuje jedlá semena v luscích.

U topinamburového políčka se krásně relaxuje
U topinamburového políčka se krásně relaxuje

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 93.15 (?), 9.5.2017 11:28
A v jaké nadmořské výšce to pěstujete dekuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
malyzahradnicek - (6) - 65.252 (?), 17.9.2017 19:46
Zahradu kde tyto rostliny pěstuji mám v 650 m.n.m. Žijeme v Orlických horách.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.159 (?), 20.6.2017 18:37

Trvalková obdoba třech sester :-)

Snažím se přesně o totéž, jen mám tento rok tyto tři plodiny zatím o samotě kvůli testování. Kolik sezón to takto pěstujete? A sklízíte hlízy ze všech 3 rostlin? Nebo tu hlízolu jen na lusky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
malyzahradnicek - (6) - 65.252 (?), 17.9.2017 19:53

Pohromadě je mám již druhou sezónu. Mám s nimi jen menší záhon 2×1,5m. Hlízy sklízím ze všech tří plodin s tím že mám malou část na okraji záhonu věnovanou jen hlízole, a tu nesklízím aby byla silná.

Mě zatím hlízola po odkvětu neplodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.173 (?), 12.10.2014 21:27

Vřele doporučuji k nastudování tento dokument.

Naprosto vyčerpávající informace o topinamburech, odrůdách a pěstování od Výzkumného ústavu bramborářského v HavlBrodě.

Konzistencí je to jak kedluben, chutí trochu do lískového oříšku (ale záleží též na odrůdě). Já se na základě výše zmíněné studie rozhodl pro odrůdu Karina, která má poměrně velké a kulovité hlízy pro pohodlné kuchyňské zpracování a mohu jen doporučit. Roste to samo, bez práce a je to celkem dobrota. Navíc jak už tu bylo řečeno hlízy přezimují bez problému v zemi, takže časně na jaře (nebo i přes zimu) si vykopnete ze země první čerstvou zeleninu. Na podzim by se neměly sklízet před zaschnutím nadzemních částí, teprv poté přejdou všechny živiny (zejména sacharidy) do hlíz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 13.10.2014 21:26

moc diky, asi daam na vas sezenu si odrudu Karina, kdyz uz ji mate vyzkousenou, ale nejdrive projdu dokumentwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 113.248 (?), 17.10.2014 20:34

Dobrý den, přidám svou zkušenost. Tchýně asi před 15 lety donesla od řeky 7 malých rostlinek topinambur, nyní jich máme v zahradě asi 200 a už se derou i přes plot. Zatím jsem se o ně nijak nestarala, jen je občas protrhám, protože rostou hustě vedle sebe, tak aby jich bylo raději méně, ale silnějších rostlinek. Hlízy mám malé a podlouhlé, čistím je kartáčkem a neloupu. Kopu je od října až do března postupně, jak je chuť. Dříve jsme je vařili jako bramborovou polévku, do které jsem ještě přidávala smetanu a rozmixovala na hladký krém. Nyní jsem přešla na vitariánskou stravu a jím je syrové s nakrájenými jablky a vlašskými ořechy. Je to jedno z nejchutnějších jídel, co znám a už se na něho zase moc těším. Hned zítra se půjdu podívat, jestli by to náhodou už nešlo :-) Zdravím, Marta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika