Papriky 2021



host - 36.10 (?)
10.2.2021 14:01

Tak já dám tip všem co chtějí ušetřit tisícovku za podložku. Na ústředním topení mám položený molitan cca 3 cm vysoký, na něm krabičku s perlitem a semeny paprik v igelitovém pytlíku. 5.2 jsem sázela a dnes už vidím že se perlit zvedá a mezi tím zelené klíčky. Do několika dní vše vyleze, pytlík postupně odkrývám a až papriky mají několik centimetrů přendám na okno a potom z perlitu rozsázím do substrátu. Trik s radiátorem dělám už několik let, nesmí se kelímek dát přímo na radiátor ale horko tlumit nějakou podložkou.

Lenka 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 63.12 (?), 26.1.2021 8:41

Nevím, já jsem měl loni na sazenicích molice. Přdpokládal jsem, že jsem si je domů přinesl s klony rajčat. Ani mne nenapadlo, že by to mohlo být ze substrátu Gramoflor, který mně koupila dcera. Bylo to v 70 l pytli a na něm pouze napsáno Gramoflor. Bylo v něm hodně nějakých vláken asi z kokosu. Že byl hrubý tom mně ani nevadilo tak, jako že jsem musel vybírat ty vlákna. Až jsem pytel otevřel, tak jsem teprve poznal, že to není to co jsem chtěl. A že by byl zdrojem těch molic to mne už vůbec nenapadlo. Nikdo na webu nepsal, že by tím zdrojem mohl být substrát gramoflor.Letos jsem koupil výsevní substrát do multiplat a zatím bez pr.oblémů- nesmím to zakřiknout.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.132 (?), 6.2.2021 5:16

S klíčením paprik jsem už skončil. Všechno mně klíčilo docela dobře, všechna semena jsou už zasypána a v některých kelímcích už vykukují rostlinky. K focení zatím nic. Letos budu mít jeden záhon cca 60 rostlin, od sladkých až po Pálindu F1 s 2500 SHU. Všechno mimo Pálindu F1 mám nehybridní a tak budu semenařit. I z té Pálindy si semena vezmu, nevím co by se mohlo stát, snížit úroda nebo pálivost? Nedůležité.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 6.2.2021 12:10

Papriky u mne letos také končí s výsevem. Dnes jsem dal posledních 6 Lungy F1, které jsem dřív nemohl sehnat. U těch jsem změnil postup: na vrstvu substrátu jsem dal slabou vrstvu buničiny a hned jak uvidím, že klíčí, zasypu je. Na rozdíl od Tebe si to nemůžu moc pochvalovat, od začátku to jde ztuha. Jabliny jsou nejhorší. Ani vyhřívací dečka moc nepomohla, tedy pokud není na hodnocení příliš brzy. Ta várka, která tam je od vysetí, ještě neproběhla celým cyklem.

Větší papriky z dřívějších výsevů už mají mšice. Naštěstí jsem to letos podchytil včas, tak je likviduji lihovým "obstřikem" pomocí houbičky. Asi jsem si to zavinil sám, protože jsem u nich měl petržel z loňska. Ale loni to bylo podobné, musí někde u mne doma přezimovat. Možná na pokojových kytkách.

Letos plánuju tak 10 paprik na balkón a 30 nahoru na zahradu. A musím jim udělat ohrádky z polypropylénové fólie proti studenému větru. Tak do 120 cm výšky.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 26.1.2021 8:53

Jojo, chybami se člověk učí. Už ani na ty Němce není spoleh. Evi, dost pochybuju o tom, že by se do zavřeného pytle substrátu dostal nějaký hmyz po distribuci z výroby, i kdyby někde ležel víc než rok. Nicméně nebudu substrát měnit. S těmi ostatními to bude stejné, ne-li horší. Moje zahradnice včera objevila Gramoflor profesionální 70l s jílem, tak jsem vzal jeden na zkoušku.

Včera jsem dosypával malé papričky, tak jsem jim přecedil už sterilizovanou směs, kterou jinak dávám do velkých nádob. Zatím neprotestují.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JanG - (17) - 168.117 (?), 1.2.2021 12:47

U papriky se snažím pěstovat hlavně odrůdy vhodné venku na záhon. Moc odrůd jsem zatím netestoval. První rok Feher, California Wonder a De Cayenne. Odrůda Feher byla první rok parádní, ale pak už ne. Odrůdě California Wonder se u nás nedaří. Z pálivých pěstujeme jenom De Cayenne, která nám vyhovuje pálivostí a dobře u nás roste. Později jsem přidal odrůdy Granova a Rubinova, které se osvědčily a pěstuji je každý rok. Pro rok 2021 jsem koupil na zkoušku ještě jednu odrůdu. V obchodě byla pod názvem Zeleno-žlutá zeleninová, s popiskem vhodným do našich podmínek. Váhám nad pálivou paprikou. Ještě máme nějaké zásoby sušených papriček z předchozích let. Proto jsem ji nepěstoval minulý rok. Rok předtzím jsem ji pěstoval se sladkými paprikami. Došlo ke vzájemnému křížení a část plodů sladkých paprik jsme měli pálivých. Bylo to rozdílné i na v rámci jedné rostliny. Protože většinu paprik používáme do cuketového salátu, tak to byla loterie, která sklenička bude pálivá a která ne. Taky čistit je bez rukavic není moc ono. Udělal jsem to jednou, když jsem ještě nevěděl o tom křížení, a pak to pár dní stálo za to. Proto váhám, jestli budu vůbec vysévat De Cayenne tento rok. Nejsem si jistý, jestli dokážu v rámci pozemku zajistit dostatečnou vzdálenost od sladkých paprik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.10 (?), 10.2.2021 14:01

Tak já dám tip všem co chtějí ušetřit tisícovku za podložku. Na ústředním topení mám položený molitan cca 3 cm vysoký, na něm krabičku s perlitem a semeny paprik v igelitovém pytlíku. 5.2 jsem sázela a dnes už vidím že se perlit zvedá a mezi tím zelené klíčky. Do několika dní vše vyleze, pytlík postupně odkrývám a až papriky mají několik centimetrů přendám na okno a potom z perlitu rozsázím do substrátu. Trik s radiátorem dělám už několik let, nesmí se kelímek dát přímo na radiátor ale horko tlumit nějakou podložkou.

Lenka 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.132 (?), 10.2.2021 14:55

Taky mívám papriky na podložce (kus lamina) položené na přívodu tepla do radiátoru. Měřil jem tam teplotu a nikdy to nešlo nad 30 °C.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 14.2.2021 0:54

Lenko, ten tip je dobrý. Jenže já mám zabudovaná všechna topení do výklenků - stará zástavba. Nahoře mi zůstává možná jen 15 cm. Sadbovník s krytem a podložku tam nevměstnám. Takže jsem to "pořešil" takhle, jenže s tím nejsem spokojený. Problém je někde jinde: papriky klíčí mnohem déle než rajčata. A protože je mám na buničině, plísně mají dost času se na ní uchytit (myslím, že těch spór je u mne víc než zdrávo). Takže průběžně měním metodu: buď začnu na buničině a jak vidím náznak kořínku, šup s nimi do substrátu, ale nejlíp asi bude začít hned v substrátu - jenže tam na ně nevidím, takže možná spíš na substrátu. A pořádně namočit před vysetím. No, letos už je po období klíčení paprik. Mám dost sazenic, ale za cenu vysetí 200% toho, co potřebuji. Ne, že by to byla nějaká velká finanční ztráta. Já jen nemám rád mizernou efektivitu čehokoliv.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 15.2.2021 23:03

Zatracený mšice, nevím, jak to dělají, ale objeví se znovu a znovu - no, možná nějakou přehlídnu. Takže musím papriky prohlížet a čistit každý třetí den. A i takové, které mají je dva malé pravé lístky. A nejvíc si ty potvory libujou na těch nejmladších lístcích. Hnusná havěť. Ale snad jsem to, na rozdíl od minulosti, podchytil včas.

Změna strategie nejspíš pomohla. Ty sotva naklíčené papriky, které jsem hodil hned do sterilizovaného substrátu a nechal na dečce, jedou jako nikdy předtím. I ty, mnou tak proklínané pro lenivost, Jabliny. A helmičky se téměř nevyskytují. Tak snad zase krůček vpřed. Jen se modlím, aby mi Alzheimer dovolil si to pamatovat i příští rok.indecision

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
majda - (4) - 79.10 (?), 20.2.2021 19:57

Hezký den,

jsem paprikové novorozeně. Včera a dneska již zasety Amy, Boneta, Zlata a Beros (kozí roh). Zlata do perlitu a zbytek do nějakého kupovaného substrátu propařeného v mikrovlnce. 

Mám je na topení, v průhledné nádobě s teploměrem, překryté fólií. Teplota ideální, 26 - 27 stupnů, ale skoro žádné světlo. 

Vylezou takhle po tmě ze substrátu ven? Až vylezou - pokud tedy, pak je přepikýruji a hned půjdou na světlo, s nižší teplotou... Kde mám světlo, tam nemám ani 20 stupňů, kde mám teplo, tam je tma. 

Moc děkuji za diskusi.

Případně jestli má význam přisvěcovat tady tímto: LED Podlinkové svítidlo LED/5W/230V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika