Okna na sever



host - 103.6 (?)
4.2.2013 5:07
Máte pravdu, s těmi semínky to tak je, zřejmě bude lepší koupit si nová, navíc hokkaido se mi skřížilo s cuketou a jinými tykvemi, takže vznikly zajímavé útvary.Přesto by mě zajímal váš názor na papriku-myslíte že také by nemusely být kvalitní plody?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Ribanna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 109.6 (?), 2.2.2013 12:22, zobrazeno: 7454x

Začínám se zahrádkou a od lonska mám semínka z plodové zeleniny-rajče, papriky,tykve... Chtěla bych si je vypěstovat sama, ale v bytě jsou jen okna na severní stranu, stálá teplota 20st. a pak přímo do zahrady.Myslíte že mám šanci na kvalitní sazeničky, nebo jsou třeba nějaká pravidla? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 2.2.2013 14:31

Nejjednodušší je to s tykví - tu zasejte v květnu přímo na záhon. Rajčata můžete zkusit předpěstovat, ale raději později, spíše bych to viděl až na konec března. S paprikami je to nejsložitější - pokud nejste ve vinorodé oblasti, asi z nich nic moc nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.6 (?), 2.2.2013 15:01

Jsme v nadmořské výšce 250m, loni jsem sazenice kupovala a šlo to.Spíš mám obavy z nedostatku světla v bytě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 5.149 (?), 2.2.2013 17:11

V případě, že nesvítí slunce, tak je v severním okně stejně světla jako v okně jižním. Jedná se totiž o světlo rozptýlené pochopitelně od slunce. Zkuste si zítra (pokud nebude slunce) stoupnout za budovu a zkuste najít nějaké místo, kde bude menší světlo- měl by Vám to ukázat stín. Ale žádný nenajdete.

         Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 3.2.2013 8:34

S tím bych nesouhlasil. Člověk to možná nerozezná, ale přístroj by jistě na jižním okně naměřil podstatně více světla, než na severním i při zatažené obloze. A slunečných dnů také není zanedbatelně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 5.149 (?), 3.2.2013 12:18

On je problém, když napíšete na tomto webu, že jste měřil osvětlení z okny a naměřil jste na obou oknech zhruba stejné osvětlení 900 Lx, tak se o to nikdo nezajímá. Když napíšete ať se lidé podívají jaké jsou stíny, když je zatažená obloha tak se pěstitelé nad tím možná zamyslí.

Tak ještě jednou 23.1.2013 jsem v 10.30 naměřil na svých oknech (jedno SVV a druhé JZZ cca 900 Lx. Rozdíl byl okolo 20Lx- dnes už si nepamatuji na kterém bylo osvětlení větší, ale mám dokonce dojem, že na tom SVV, protože naproti stojí panelák se světlou fasádou a ten prosvětlení napomáhá (zrcadlo).Je také možné, že jsem měřil špatně.

O tom, že by přímé sluneční světlo v únoru nebo březnu nějak pomohlo sazenicím rajčat nebo paprik nejsem přesvědčen. Moje zkušenosti jsou opačné- mně se sazenice na jižním okně vytahovaly.

Jinak Vás Michale zdravím.

              Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 3.2.2013 19:37

Také Vás zdravím. Asi budete mít pravdu, když je opravdu zamračeno. Je ale spousta dnů, kdy slunce jen vykukuje nebo kdy i skrz mraky dělá stíny, potom bude rozdíl asi podstatně větší. Asi nikdo nepochybuje o významu orientace pozemku, v průměru dostává jižní svah podstatně více světla a tepla, než severní. V bytě má určitě podstatný význam také druh skel - trojskla, zvláště pokovená, už tlumí světlo významně.

Moc nerozumím tomu, že se na jižním okně vytahovaly více. Možná se ve slunečných dnech přehřívaly a vznikala nerovnováha světlo / teplo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 5.149 (?), 3.2.2013 12:33

Pro paní Ribanu: Pokud tomu dobře rozumím, tak jste si odebrala semínka z plodů, které Vám vyrostly na kupovaných sazenicích. Problém je v tom, že například u rajčat se jednalo pravděpodobně o rajčata F1 a i u ostatních mohlo jít o hybridy- u tykví ještě hrozí zkřížení s jiným druhem. Vím, že se Vám to nebude líbiit, ale já bych Vám doporučil v tomto případě vyhodit ta Vaše semena a koupit si originální semena, která Vám zajistí kvalitní sklizeň. Ono semenářství má význam jen v některých případech a je nutno u toho dodržovat určitá pravidla.

            Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 103.6 (?), 4.2.2013 5:07
Máte pravdu, s těmi semínky to tak je, zřejmě bude lepší koupit si nová, navíc hokkaido se mi skřížilo s cuketou a jinými tykvemi, takže vznikly zajímavé útvary.Přesto by mě zajímal váš názor na papriku-myslíte že také by nemusely být kvalitní plody?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 4.2.2013 9:13

Podstatné jsou dvě věci: Jestli jsou vaše odrůdy F1 (je to vždy uvedeno na sáčku nebo se to dá dohledat podle názvu odrůdy) a co roste v okolí. Pokud jste v okolí jediná, kdo má papriky, potom je dost pravděpodobné, že se nezkřížily a budou mít stejné plody jako loni. Ale to platí pouze tehdy, pokud nejsou F1. Pokud ano, ani izolace od jiných odrůd nepomůže, plody budou různé.

Ještě poznámka k těm tykvím: Pokud už nešlo o druhou generaci a sela jste originální osivo, potom je jedno, čím byly opylovány, na plody to nemá žádný vliv. Ty vznikají pouze z tkání mateřské rostliny, ne z oplodněných vajíček. Vliv opylování se projeví až v další generaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika