Obří řecké fazole



host - 173.17 (?)
17.1.2018 13:35

Zajímá mne, jak jste ty fazole z Tesca nakličovali. Jaká asi teplota a tma nebo světlo?

                           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 173.17 (?), 16.1.2018 12:34

Opravdu mne ty řecké fazole zajímají. Na internetu jsem nic pořádného nenašel, jen recepty jak si tyto fazole kuchyňsky upravit. Mají snad mít velmi tenkou slupku kterou se liší od u nás pěstovaných pnoucích Phasoleus coccineus (fazol šarlatový). Pokud jde o to, kde je pěstovat, tak opravdu tyto konkrétní se pěstují na severu Řecka ve vyšších polohách, Na jednom anglickém webu jsem četlod jední pěstitelky, že právě pro to chladnější počasí se jim daří v Británii, Dnes jsem našel jeden obchod v Praze, který tyto fazole prodává, cena trochu vyšší- cca 160,- Kč za 40 dkg. Dnes jsem byl také v Lídlu, fazole tam měly jedny, semena bílá trochu větší než normální, ale menší než popínavá Corona a ty fialové. Počkám, možná budou i v tom Lídlu až bude ten nějaký Řecký den.

Souhlasím s tím, že velké bílé fazole z Polska mohou být u nás top odrůda. Moje představa je, že tento rok vyzkouším co nejvíc odrůd, ze všech se budu snažit odebrat část odrůdově čistých semen a teprve potom se rozhodnu co budu napříště pěstovat.

Zatím mám fazol šarlatový černo- fialová semena od Alexe, sáček s dvaceti semeny odrůdy Kontra (kterou dám k plotu - roste cca do výšky 140 cm), ještě jistě koupím Coronu, kterou jsem již několik let pěstoval (pro ni udělám nějakou konstrukci vysokou alespoň tři metry). A zkusím také ty Polské odrůdy oa Aleny. A pokud se zadaří tak něco z těch řeckých.

                            Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 16.1.2018 14:37

V Tescu mají v luštěninách velké bílé fazole. Jsou z Madagaskaru. Tvarově jsou trochu širší než f. šarlatový. Mají na sobě zvláštní příčnou žilnatinu. Nezkoušel jste je někdo pěstovat?

Do vyhledavače si zadejte: fazole bílá velká

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.132 (?), 16.1.2018 17:11

Jenom malé varování k fozolům z Tesca. Protože máme doma rádi malé tmavé fazole do chilli, koupili jsme si loni fazole, které nám chutnali a zkusili jsme je naklíčit, abychom si je vyseli. Nevyklíčila ani jedna. Přepokládám, že byly dosušované teplem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 16.1.2018 17:58

To může být i radiací. Výrobce těch bílých bude ale zřejmě jiný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 16.1.2018 20:05

Asi jsou fazole ošetřeny proti zrnokazu fazolovému. Asi to nebude jen preventivní uložení v mrazničce jak to děláme my zahrádkáři, ale bude to něco drastičtějšího, možná opravdu nějakým ozářením. Proto snaha koupit si semena fazolí na vaření s tím, že je budu chtít vysévat má v sobě docela velké riziko.

                                Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 17.1.2018 13:35

Zajímá mne, jak jste ty fazole z Tesca nakličovali. Jaká asi teplota a tma nebo světlo?

                           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.155 (?), 17.1.2018 15:06

Nejdřív doma volně na mokré vatě na světle, pak v květináči ve hlíně, pak vyseto na záhonek několik fazolí na zahradě. Teplota kolem 20 st.C. Nikdy ani náznak klíčku. Fazole byly naprosto inertní. Zbytek balení jsme uvařili a snědli. :-)

To bylo snad poprvé, kdy mi nevzešlo ani ťuk. Moje fazole z předchozích let mi vzcházejí naprosto v pohodě. Nejhorší výsledek byl, když jsme vyseli asi 15 let staré zapomenuté fazole a tam vzešlo 70% semen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 17.1.2018 16:28

Díky. Tak to je špatné. Nevím jestli do nákupu těch drahých fazolí jít.

                                     Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 17.1.2018 18:28

Vladimíre

Pokud jde o krátkodennost/dlouhodennost tak bude nejlepší zkusit tyto "Polské", které mají i u nás registraci, ale kdo je uvádí na náš trh nevím. Držitelem registrace je podle stránek ÚKZÚZu firma AZ, spol. s r.o., Řadová 865, Podivín, (mob. 728 940 338).

Na 100% to ale budou dlouhodenní šarlatové, nikoliv ty "Máslové".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 16.1.2018 18:24

U odrůd ze středomoří (a Mexika) bych se obával krátkodennosti. Pro odrůdy z Polska (nebo GB a Kanady), kde je den delší než u nás takový problém nehrozí.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika